Profile
Blog
Photos
Videos
Noniin kuherruskuukausi mun ja Swazimaan välillä on ohi! Tänään on ollu ihan paska päivä ja suoraan sanottuna vituttaa kaikki. Ulkona sataa vettä ja on alle 10 astetta lämmintä, mikä ihmeen kirous näissä viikonlopuissa on? Harkkaan läkähtyy viikolla kuoliaaks ja sit ku ois vapaata ni pitää hytistä sisällä kolmen peiton ja villapaidan kanssa! Seinät ja ikkunat on niin paperia, että tuulen humina vaan käy sisätiloissa. Töissäkin toimistolla oli niin kylmä, et ois tarvinnu toppatakin.
Tänään sato vettä, kun olin matkalla töihin. Kaikki kombit oli tietenkin ihan täynnä ja just tänään mikään kombi ei suostunu ottaa ylimääräisiä matkustajia. Lähdin jo kylmissäni kävelemään keskustaan päin, kun viimein sain kyydin. Just tänään kuski ei suostunu ottamaan randin kolikoita, vaikka tähän asti ne on kyllä kelvannu. Märkänä ja kylmissään piti sit kaivella emalgenit jostain laukun pohjalta, just löyty tarvittavat 5 emalgenii onneksi.
Ja harkka, mikä siinä vituttaa? Menin tänään puol tuntii myöhässä juoksujalkaa toimistolle, koska en vaan osaa rennosti myöhästellä. No eihän sinne ketään tullu ennen yhdeksää. Sitten taas odotettiin ja odotettiin, mä vihaan odottamista!!! Viimein 11 jälkeen meidän kuljettaja saapui hakemaan minut ja Johnin työmaalle. Ja mitä varten kuljettajaa odotettiin 3 tuntia? Hän vei meidät 100 päässä mäen päälle, jossa tapasimme ryhmän RHM:ä. Siis anteeksi mitä??? Ihmettelin miksi ei voitu kävellä sinne, mutta kuulemma tapana on aina käyttää kuljettaa. Just joo sanon minä!
Paikan päällä tilanne oli tosi sekava ja välillä puhuttiin SiSwatia ja välillä englantia. Mulla meni koko homma vähän ohi ja jotenkin tää päivä on ollu niin vaikee, ettei pahemmin edes huvittanu kysellä mitään. Muutaman tunnin päästä palattiin takaisin toimistolle ja taas piti odottaa kuljettajaa, jotta pääsimme mäen alas. Toimistolla ei tuntiin tapahtunut mitään teen juomista kummempaa, joten kysyin, saanko lähteä kotiin. Siinä vaiheessa hommaa yhtäkkiä olisikin ollut, vaikka kuinka paljon, mutta sain onneksi luvan lähteä. En olisi kestänyt hetkeäkään! Kaipaan tehokkuutta ja toimintaa, käy tosiaan luonnon päälle tällainen "työnteko"!
Mikä muu ärsyttää? Tää netti on ihan syvältä, yritin skypettää siskon kanssa, mutta eihän siitäkään mitään tullut. Kuten ei myöskään viber-puhelusta Reetan kanssa. Tänään oon ollu niin väsyny tähän jatkuvaan sosiaalisena ja iloisena olemiseen. Aina ei vaan jaksa. Ja miten ihmisistä voikin lähteä ravintolassa niin kova ääni? Järki menee! Lisäksi mua ärsyttää töissä Johnin hauska huumorintaju, se yrittää naittaa mua ihan jokaiselle vastaantulijalle, vaikka oon selittäny sille, että Suomessa odottaa poikaystävä. Hädässä valkoiset valheet on sallittuja.
Yhteyshenkilömme Pamela on ahdistellut meitä koko viikon oleskelupapereihin liittyen. No nyt paprut on Pamelalla, joten se voi lopettaa viesteillä pommittamisen. Siskontyttö odottaa synttäripakettiaan, kuin kuuta nousevaa ja eilisen sähellyksen jälkeen en oo yhtään varma, pääseekö se ikinä perille asti. Talolla yhestä siivoojasta on tullu ihan ihmeellinen, se käy jatkuvasti pummimassa millon ruokaa, millon laturia tai päivän lehteä. Saa nähdä, milloin alkaa tavaroita katoilemaan...
Ei kannata ottaa tätä tekstiä turhan vakavasti, oikeesti mulla on kaikki hyvin, mut nyt piti vaan vähän avautua. Ja ehkä nyt on myös vähän tai vähän enemmän ikävä Suomessa olevia ihmisiä ja ärsyttää, kun ei ikävää voi edes helpottaa Skypen avulla, kun netti on niin onneton. Nyt meen kauppaan, jossa menee muuten aina iäisyys, kiska kassat on niiiiiin hitaita! Sit otan taksin kotiin ja katon leffoja kylmässä! talossa loppuillan.
Ootte rakkaita ja nyt mulla on teitä ikävä <3
- comments