Profile
Blog
Photos
Videos
12/7 Mandag
Sov længe
Stod op og tog til Box Hill for at shoppe mad med Anna (igen) :) Det er lækkert så småt at begynde at have dagligdags ting som mad og karklude og sådan i huset!
Så tog vi tilbage og jeg lavede spaghetti og kødsovs til aftensmad!
Jeg skulle have timer fra 18-21, Organisational Behaviour. Jeg kom ind i klasseværelset, hvor forelæsningen skulle være og tænkte bare: ”s***!” Alle jeg lige umiddelbart kunne få øje på var mindst 40 år, og jeg var slet ikke i tvivl om at de alle havde fuldtidsjob og i forvejen kendte til ikke så lidt på området (jeps, jeg fik senere ret!) Jeg følte mig meget lille og ubetydelig, og pludselig følte jeg at det med at få fat i en god gruppe til mine afleveringsopgaver godt kunne gå hen og blive et problem. I første time gennemgik vores forelæser (som umiddelbart virker mega sej og business-agtig (I like!)) nogle slides, der var en introduktion til faget. Derefter havde vi et kvarters pause. Bag mig sad en pige, der lignede en på min alder (Ja, der har nok været omkring 5 under 35 på holdet, og hun var en af dem) Hun spurgte mig om mit navn, hvor jeg kom fra og direkte derefter om vi skulle være i gruppe sammen. Her gik jeg lige lidt i stå. Hendes kinesiske accent var så stærk at jeg næsten ikke kunne forstå hvad hun sagde, og jeg tænker at jeg i forvejen nok skal få svært nok ved de opgaver vi bliver stillet til at jeg ikke lige umiddelbart behøvede endnu en sproglig og skriftlig barriere – uh, det er ondt og egoistisk tænkt, men jeg kunne ikke lige overskue det :S Så jeg skiftede emne og talte lidt mere med hende om hvad ellers havde lavet.
Da timen startede igen skulle vi tage en personlig test, der skulle afsløre vores personlige læringsstil. (og sådan noget elsker jeg, så jeg var mega hooked lige med det samme (som mange af jer nok ved, så plejer det tit at være tests der bliver taget som det første, når jeg får stukket et magasin i hånden :) )
Det resulterede i at jeg fandt ud af at jeg er pragmatic (og ikke hverken reflector, theorist eller activist) Vi skulle efter testen stille os i samme hjørne af lokalet som resten med samme resulat. Vi var i en gruppe på 7, og vi klikkede rigtig godt sammen lige med det samme (her skulle vi løse nogle opgaver) Nå men pointen er at jeg kom i gruppe med to piger fra denne gruppe. Og sidst på timen endnu en pige – og de er alle australske og taler sproget flydende – det tror jeg bliver en massiv hjælp når jeg skal til at skrive på engelsk!
(Den kinesiske pige kom i gruppe med nogle andre kinesiske piger, til jer der måske sidder og har lidt ondt af hende, og de virkede alle meget tilfredse og glade da vi gik)
13/7 Tirsdag
Yes, så fik jeg halsbetændelse :( - nå, det tager vel kun et par dage og så skulle det gerne være overstået igen (det er i hvert fald min forhåbning)
Jeg stod op, lavede havregrød og bagte en chokoladekage (Yearh, der er gået totalt husmor i mig efter alle de pomfritter!) Så tog jeg over på uni og købte bøger ($425, det er mange penge for 3 bøger!) og gik hjem med dem igen, og over for at have min undervisning fra 15-18 i Project management. Timen var en reel forelæsning på 1½ time, før han løb tør for ting at sige og takkede af. Her var folk også sindssygt hurtigt ude med at forme læsegrupper (kun til en aflevering i dette fag dog) og jeg kom i gruppe med tre unge fra Colombia (2 drenge og en pige) og en pige, jeg ikke fik fat i hvor kom fra (men hun reddede mig totalt ved at få mig med i denne gruppe) Alle i dette fag har en anden etnisk baggrund pånær en enkelt ældre mand. Mange snakkede helt frygteligt og uforståeligt engelsk, så jeg priser mig virkelig, virkelig heldig. Alle de colombianere jeg har mødt hernede taler rigtig godt engelsk. Desuden kender de 3 hinanden i forvejen og pigerne kender også hinanden i forvejen – så det er vist et heldigt match!
Så det er 2 down, 2 to go - i forhold til læsegrupper.
Jeg vil smutte af sted nu her, der er drinks på ”Canvas bar” her kl 21, og jeg skal følges med Anna derned og møde Sara og nogle af de andre dernede. Det er Deakin Sac (Studenterorganisation, der laver fest og farver) der er med til at stå for det. Så det er heldigt at jeg ikke har nogen timer i morgen!
Savner jer, og håber i har overlevet torden og bragen. Vi har virkelig også fået vand her til aften!
Kæmpe krammer til jer alle!
14/7 Onsdag
Jeg tog ind til byen med Anna for at hente en kjole hun havde fundet, vi shoppede lidt, og jeg har købt mig en ny bluse. Vi spiste noget rigtig lækker thai-mad og tog hjem igen. Lige da jeg kom ind ad døren hjemme begyndte det at stå ned i fede stænger, og det gjorde det et godt stykke tid.
Jeg var sej og satte mig til at læse til morgendagens timer, men strømmen i huset gik efter et kort stykke tid. Udenfor var der lys hos naboerne, så det var bare hos os. Det geniale er så at relæet befinder sig ude i garagen, så vi kan ikke komme ud til det. Jeg ringede til Galen, men han kunne først komme efter tre timer!! Derfor gik jeg ned til nabohuset, der ligger på samme grund, og spurgte om de havde lys og en lighter vi måtte låne. Det havde de, og vi fik gang i to af deres lys og to af Sugi og Sajiiwas lys. De havde endnu ikke spist deres mad, så de spiste den kold :(
Jeg læste lidt i stearinlysenes skær, men ”How I met your mother” trak lidt mere, så da jeg var færdig med HRM satte jeg mig til at se et par afsnit af det i stedet for at læse til Building Creative teams. Nå ja, nu er der så snart ikke mere strøm på min computer, men Galen burde altså virkelig også være her snart, ellers er jeg lidt bekymret for om vores mad i køleskabet overlever. Desuden kører vores varme også over el, så det er pissekoldt.
15/7 Torsdag
Præcis klokken 23.03 kom strømmen igen. Jeg undrede mig lidt over at Galen ikke var kommet ind for at sige hej, så jeg kiggede ud, og der var lys i garagen, der ellers var lukket. Det undrede mig ret meget hvordan han var kommet ind.
Præcis 23.06 ankommer Galen – og han har ikke haft pillet ved noget! Prøv lige at spørg om jeg synes det var scary? Ja, det tror jeg nok lige! (Det viste sig så at lyset i garagen er automatisk, så ved et strømnedbrud tænder det nok bare – but still creepy!)
Nå, men Galen tøffede hjem igen, og jeg irriterer mig stadig over, at vi bare skal sidde og vente på ham, hvis det sker igen en anden gang… Men jeg fik da læst en times tid i stearinlysets skær, og kørt computeren død på strøm med blog og ”how I met your mother” :D
I dag har jeg haft de sidste to units jeg skal have hernede. Human Ressource Management skuffede grumt! En knastør vissenpind, og totalt uengagerede elever – æv! Men til gengæld var Building Crative Teams godt nok mystifistisk! Vi sad i en skør grønmalet kælder, hvor der var gitre rundt omkring langs væggene, ved et stort rundt bord. Rundt omkring i rummet var der små legetøjsfigurer, sære plakater og anden underlig udsmykning - og flere mac’s og spillekonsoller. Der var to forelæsere, da det viser sig, at de har slået to fag sammen, for at kunne oprette dem begge. Det andet fag er et film-fag. Men denne her dame, som har vildt meget krudt i røven, skal så være vores forelæser. Hun virkede som om hun ikke havde styr på en fløjtende fis, men hun gik og sagde at hun havde – og jeg tror hende faktisk! (Selvom hun på et tidspunkt stod med en gummi-krebs på hovedet mens hun talte) Hele faget bliver bygget op omkring at vi skal arrangere en event. Vi bliver delt ind i tre grupper, baseret på de tre (Ja, 3!) personlighedstest vi tog i timen (den ene var den samme som jeg tog i Organisational Management) og dem vil hun afsløre i næste time. Hvert hold skal så stå for hver deres område af planlægningen til eventet. Det skal nok blive godt! Opgaverne er 2xmundtlig fremlæggelse af hvordan det går, og en endelig skriftlig opgave af hele forløbet, - men ingen eksamen! Det er lækkert!
Så har jeg også lånt en bog (HRM-bogen) af en pige jeg har Project management med! Så jeg skal have byttet bogen, som jeg har købt! Det er $135 sparet! Bøger er vildt dyre hernede! Faktisk er alt ret dyrt eller samme prisniveau som hjemme på nær nødder.. Cashews er fantastisk billige :)
Miss you guys!
Det er ikke meget jeg hører fra jer lige for tiden? Er alle bare gået på ferie?
Krammer
- comments