Profile
Blog
Photos
Videos
I dag har været en grå og lidt regnfuld dag i Sydney. Men selvom jeg tidligere frygtede, at regn ville ødelægge mine oplevelser, er det slet ikke tilfældet. Der er museer nok at tage af i Sydney
På vejen ned mod museerne i formiddags gik jeg en anden vej end i går. Jeg skal jo lige orientere mig i byen og finde alt det gode. Gaden jeg gik ad er parallel med den gade, jeg bor på og her fandt jeg en Vodafone butik. Desværre havde jeg hverken fået mit internet-usb eller min kvittering med, så jeg må vente med at klage til i morgen. Jeg fandt også en Optus forretning, og jeg talte med dem om at købe et internet-usb i stedet for mit Vodafone. Prisen er den samme, og Optus dækker bedre end Vodafone gør. Optus dækker nemlig også i de små byer. I morgen formiddag skal jeg lige have det ordnet.
Videre på min vej opdagede jeg St. Andrews Cathedral, som er Australiens ældste katedral. Den var desværre lukket pga. et privat arrangement, men jeg kigger nok lige ind i morgen. Desuden fandt jeg en biograf, som jeg skal besøge et par gange eller mere, mens jeg er her. Der går nemlig nogle gode film for tiden. Blandt andre går filmen 'One Day' (på dansk: 'Samme dag næste år'), som fik premiere hernede i september. Ja - det er filmen, som bygger på den bog, jeg læste færdig i Brisbane, og som jeg lovpriste til skyerne. Den er blevet filmatiseret og går hernede lige nu. Den skal jeg da vist lige ind og se en aften. Desuden er der et par andre, jeg gerne vil ind og se.
En lille sidebemærkning: Jeg har fundet et turistmagazin som hedder Sydney This Week. I dette magasin findes der en masse rabatkuponer på seværdigheder i Sydney, hvor de fleste af dem er 15 - 20% rabat på entré. Fedt fedt fedt fedt! Biografen er blandt andet én af dem, så jeg har snuppet nogle eksemplarer af bladet og rykket rabatkuponerne ud. Der er 20% rabat på billetprisen i biffen - fedt fedt fedt! Desuden er der 20% rabat på en guidet rundtur i Operahuset, Australian Museum, Museum of Sydney, Justice & Police Museum, Powerhouse Museum, to Wildlife parker, Oceanworld og 15% rabat på Taronga Zoo. Desuden får jeg en gratis nøglering, hvis jeg køber noget i souvenirbiksen i Sydney Acquarium Det er jo simpelt hen så elegant. Alle disse seværdigheder er på min to-do liste hernede, så det bliver nærmest ikke bedre!
Da jeg kom frem til Museum of Sydney viste jeg min rabatkupon og fik mine 20% rabat. Så brugte jeg et par timer på at lære om Sydneys historie. Der var bl.a. en udstilling omkring surferkulturen i byen helt tilbage fra 1950'erne og frem til nu, og nu får jeg virkelig meget lyst til at lære at surfe. Det tyder dog ikke på, at det bliver i denne omgang, så længe vejret ikke er bedre. Turen på museet var egentlig spændende, men alle de museer jeg har besøgt har fortalt historien om Aboriginals - deres liv, arbejde, redskaber osv. og fortalt, hvordan briterne tog landet fra dem. Den historie er ikke ny for mig længere, så det bliver lidt kedeligt at se på i længden. Museet havde dog andre spændende ting at byde på.
Efter et par timer på Museum of Sydney gik jeg ned i den del af Sydney, der hedder The Rocks. Det minder en smule om Den Gamle By i Århus, for her har man forsøgt at bevare de gamle bygninger fra kolonitiden. Her ligger et museum, der hedder Rocks Discovery Museum, som er gratis, så det skulle jeg lige se, hvad var. Det var godt, det var gratis, for det var ikke særlig spændende - igen historien om Aboriginals, og briterne der brutalt tog deres land fra dem. Old news...
Lige ved siden af dette museum ligger der et center med butikker, cafeer og en turistinformation. Her gik jeg lidt rundt og kunne så se, at det så småt begyndte at regne. Klokken var omkring 17.30 på det tidspunkt, så jeg tog en gratis shuttlebus tilbage til mit hostel, afleverede mit kamera, tog nogle rejsebrochurer med mig og gik hen i Chinatown, hvor jeg fandt et hyggeligt sted at spise aftensmad. Mens jeg spiste, sad jeg med kataloget fra Adventure Tours og kiggede på deres ture til Uluru og Kangaroo Island. Det endte faktisk med, at jeg stort set fik planlagt resten af min tur, mens jeg spiste. Det hele skal bare bookes, hvilket jeg kan gøre på et Adventure Tours kontor her i Sydney, inden jeg tager til Melbourne. Emil har desværre ikke mulighed for at komme med mig til Uluru pga. arbejdet, hvilket er rigtig ærgerligt, men jeg skal nu afsted alligevel. Jeg regner med at få booket turene i næste uge, når mit visakort er kommet frem... håber snart det kommer!
Det er faktisk alt, hvad der er sket i dag... Lige bortset fra, at jeg også var på besøg på en lille bar i Sussex Street, der hedder Slip In. Og hvorfor er den mon speciel - tænker I nok.... Det skal jeg sige jer. Slip In er den bar, hvor Hans Kongelige Højhed Kronprins Frederik og Hendes Kongelige Højhed Kronprinsesse Mary mødtes for allerførste gang. Den lille bar har jeg fået taget 7-10 billeder af
Så er der ikke mere for i dag. I morgen skruer jeg bissen på hos Vodafone og ellers er planen at besøge et par museer mere. Desuden regner jeg med at booke min tur til The Blue Mountains i morgen. Ifølge vejrudsigten skulle tirsdag eller onsdag i næste uge være de bedste dage at komme afsted på.
Denne by er skøn skøn skøn. Det eneste jeg mangler her (udover visakortet) er nogen at dele denne fantastiske by med... Hvor ville det være skønt med en rejsepartner! Suk
I hører mere nyt i morgen. Kan I have det skønt!
Knus Mette
- comments
Mor Hej Mettchen! Det lyder vel nok dejligt altsammen. Der er virkelig meget, du skal have set, så det er da bare med at nå så meget som muligt. Skægt at du har fundet den lille cafe, hvor vores kronprinspar mødtes første gang. Vi havde som sagt en fin aften og Fams fik mange gaver og hilsener. Dit fine kort med kænguruer blev selvfølgelig læst op. Vi sluttede Af med en omgang "besser wizzer" for hold, det var meget skægt. Hav det nu rigtig godt i Sydney og pas på dig selv. Jeg skriver en mail tl dig i morgen, fredag. Knus fra Mums. Ps. Vi har bare fået regn idag, og jeg rendte selvfølgelig ind i en af de værste byger:( så ja, det danske efterår er på vej.
Din far ..og gæt, hvis hold vandt:-) Og ikke nok med det jeg slog også mor i sten, papir og saks.
Farmor Ja, vi havde en dejlig aften hos Steen og Lone, som sædvanligt. Jeg var naturligvis også på vinderholdet - ho-ho. Åh, hvor er det godt, at du er kommet til en storby, hvor der er så mange muligheder. Det der med en rejsepartner , er selvfølgelig lidt træls. Men vent og se, du løber såmænd snart ind i en eller anden, der skal samme vej. Fortsat god fornøjelse med det hele.