Profile
Blog
Photos
Videos
I dag skulle være dagen hvor vi kunne få internet på værelset - og hurra, ja det fik vi! Men dog ikke helt uden problemer, for selvom vi nu havde koderne, så var det ikke lige så let når alt er på kinesisk.
I dag kom solen også endelig frem igen og vi sad udenfor og spiste vores frokost i T-shirt. I morgen skulle det blive endnu bedre vejr, så måske de blege ben snart skal frem. Men heldigvis er neserne jo ekstremt blege, så mon ikke det går an.
Kinesisk undervisningen synes jeg var en smule lang i dag, men det gik. Jeg fik installeret VPN på min computer og telefon, så nu er jeg tilbage på facebook og snapchat. Skønt! Så lidt af timen gik med at se alle de snaps jeg havde modtaget i den forgangene uge. Efter undervisningen havde vi fået en neser til at komme og hjælpe os med internettet. Det tog ham ikke mange sekunder, så det var skønt. Men vi havde aldrig kunne gøre det selv med alle de uforståelig tegn. Han spurgte om vi havde instagram, for så ville han gerne følge os, og vi måtte meget gerne følge ham. Så nu har jeg fået en neser-ven på instagram og hans navn er endda: Nickenjoy. Hvordan det ord så skal deles, må man hvis selv bestemme.
Da lykken, over internettet er tilbage på computeren og ikke kun i dyrt 3G på telefonen, havde sænket sig en smule, skulle vi videre i dagens program.
Universitetet her har et atletikstadion, hvor vi ville over og løbe lidt rundt. Dette var dog lettere sagt end gjort. For vi var tydeligvis ikke de eneste (ud af de 30.000 studerende) som havde den tanke. Nej det vrimlede med folk , flest kinesere, som gik, joggede eller småløb lidt. Så vi skulle lige navigere rundt omkring dem, og der var folk i alle aldre, nogle gik sågar baglæns. De er altså bare lidt mærkelige. Men hvis det er deres form for motion, at komme ud og gå to-tre runder på stadion, så er det jo sådan det er. Vi fik løbet nogle runder, og fik i den grad pulsen op, så det var lækkert.
Dernæst smuttede vi i kantinen og fandt noget aftensmad. I dag fandt jeg nogle kyllingevinger, som smagte ganske udmærket. Nu var det også på tide, at få noget kød efter en pause på tre dage.
Resten af aftenen stod på mega-rengøring på værelset. Det er meget beskidt her og nu har vi skurret og skrubbet og nu har jeg så endelig lyst til at gå med sokker og endda bare tæer på gulvet. Efter rengøringen og et bad, er internettet en dejlig ting, at have tilgængelig igen.
- comments