Profile
Blog
Photos
Videos
Hej hej alle sammen.
Saa blev det tid til at blogge-logge igen. Midt i denne saetning maa jeg lige huske at gemme det, vi har snart haft mange raserianfald over computere, som er gaaet ned midt i det hele.
Lige mens jeg husker det, saa til det Lars og Mia har skrevet i mit forum: Nej, Lars, der er absolut ingen flotte fyre i Cambodja :) De fleste har sorte (eller ingen) taender, alle er usorinerede, beskidte og ikke saerlig tiltraekkende! Saa der er vist ingen chance for et cambodiansk bryllup, Lars :)
Nu er der saa gaaet endnu en uge paa boernehjemmet, og en uge, hvor der egentlig ikke er sket det helt store. Mandag kom Malene, min gode veninde fra Danmark, sammen med hendes veninde Sofie. De rejser rundt i Thailand og Cambodja i halvanden maaned. Det var super hyggeligt at se dem, og vi havde en god aften. Rigtig rart at se nogle man kender, og saa hernede i Cambodja, saa langt vaek fra alle.
Men ellers har vi undervist hele ugen, mandag til fredag. Vi har proevet at koere undervisningen mere efter vores overbevisning, og ikke hvad de mener vi skal derude. For vi kan ikke staa og undervise saa mange timer i engelsk, naar der sidder 12 unger og intet forstaar. Men det hjaelper, baade dem og os, naar vi goer det hele lidt mere kreativt. Vi har blandt andet lavet haender i pap, brugt balloner til at stave ord, og saa har vi haft tema om kroppen. Saa maatte Jose og jeg til at vaere kreative, og vi fik lavet en stor mand paa pap, som vi kunne haenge op og derefter skrive alle kropsdelene paa. Jeg vil sige, forsiden var bedre end bagsiden, men ungerne synes jo den var ganske fin :)
Vi har nu kun tre dage tilbage paa boernehjemmet, nemlig mandag, tirsdag og onsdag i naeste uge. Taenk vi allerede har vaeret her i fire uger, det er lidt uhyggeligt som tiden gaar. Er det ogsaa saadan hos jer? Jeg har nydt tiden paa boenehjemmet, selvom det har vaeret meget haardt. Det er mange timer om dagen, det er varmt og man er paa hele tiden! Men jeg har ogsaa laert meget, og det har vaeret en spaendende udvikling at foelge ungerne, og faa lov til at laere dem at kende, og ikke mindst deres fortid. Vores 1. og 2. klasse, kan dog naesten ingenting, saa vi har ikke kunnet snakke med dem om deres fortid, der har vi vaeret noedt til at bruge de andre laerere.
Men ellers i denne uge har vi bare vaeret godt traette hver dag vi er kommet hjem fra arbejde, saa det er ikke fordi man orker saerlig meget. Men en gang massage kan man da lige klare! Lidt luksus skal der til, det bilder vi os selv ind.
Her i weekenden, har vi slappet at og hygget os. Loerdag tog vi paa marked, og var der i alt for lang tid. Men Jose er simpelthen saa lang tid om at beslutte sig, saa vi staar ved hver bod i et kvarter! :) Det betoed saa, at vi ikke fik koebt det hele, og nu maa derned igen paa torsdag inden vi tager til Siem Reap. Vi har fundet paa en smart ide, saa vi kan faa ting med hjem alligevel :) Vi koeber en lille kuffert vi kan bruge til haandbagage hjem til KBH. Men inden da, stiller vi den i Bangkok, saa kan de opbevare den for os, mens vi er i Vietnam, Thailand og Malaysia. Ja, man er vel smart naar det handler om shopping :) Her soendag stod vi op kl. 6, og tog ud til boernehjemmet. Vi skulle ud og se nogle af de store lave et show for nogle ude i en lille landsby. De dansede, og det var rigtig fint. Der var mange laekre unger, og det var en hyggelig formiddag. Nu bruger vi resten af soendagen paa at skrive til jer, og tjekke mails. I aften skal vi med vores franske dame Nelly ud og spise, det er sidste gang inden vi tager til Siem Reap.
Mia Jensen har beslutteet at tage hjem foer tid, den 19. april (saa kan hun foelges med Malene og Sofie faktisk). Mia har vaeret meget syg hernede, med hendes allergi og vejrtraekningsproblemer. Hun har derfor haft mange nedture og hendes angst for, at det hele tiden skal komme igen, er der hele tiden. Hun har derfor ikke mod paa at rejse med videre, og selvom det er rigtig aergerligt og meget trist, saa forstaar vi hende sagtens. Hun skal hjem til dansk laege, og saa maa hun altid rejse med en anden gang. Men men, det betyder saa, at Knold og Tot er tilbage alene i Asien. Alle rejser hjem, men vi kommer stadig foerst hjem den 11. juni :) Ej vi skal sgu nok klare det, vi er jo fornuftige, har ben i naesen, og saa har vi droppet at tage til full moon party. Saa kan det da ikke gaa helt galt?? :)
Planerne er en smule aendret, men det er i bund og grund kun ruten. Vi rejser til Vietnam den 16. april, og skal vaere der i to uger. Vi er godt i gang med "Turen gaar til" og "Lonely Planet". Ja, I skal ikke vaere nervoese for os.
Nu maa jeg hellere til at runde af, Line bliver ved med at skrive hvornaar jeg ringer fra Skype, saa det maa jeg hellere goere.
I maa som saedvanlig have det rigtig godt, og passe paa jer selv. Jeg haaber I faar en dejlig paaske, med godt rugbroed…. Hvis nogle af jer skulle komme forbi Asien, maa I meget gerne tage en pakke Kohberg med!
Mange kram fra Mia.
- comments