Profile
Blog
Photos
Videos
Morjens,
Bakom mig ligger en helg som förflutit på mina egna villkor: Vila, träning och tv-sport i ungefär lika delar. Jag har dagtid följt Shanghai Open, kvällstid Premier League gnm tv på rummet, däremellan varit ut för att antingen äta eller träna. That´s it. Tottenham tog en viktig bortaseger mot Fulham, men Kungen förlorade finalen mot Murray - Ei voi aina voittaa, som Slangen Andersson sku sagt. En klok kille, fiskeritjänstemannen.
Jag vet inte vad som for i mig på lördagmorgonen, men plötsligt steg jag upp och började fixa! Kika bilderna på mina fina tyghyllor fr IKEA, det var alldeles endast bara jag som hängde upp dem! Eller kanske ngn av städerskorna fått nog av allt lösliggande bråte och jag bara drömmer? Eller så gjorde jag det i sömnen..? Hursom, kläderna är ute ur bagageväskorna, och bagageväskorna är ute ur rummet! Som kronan på verket hänger det numera en världskarta på väggen ovanför min säng! Man ser nästan inte en enda blod- eller svettfläck mer på den vita betongen (obs - inte mina!)... Eftersom Mittens Rike är i mitten, är öst därmed i väst och väst är i öst på Maos karta. USA är ungefär lika stort som Sund. Och Tibet finns inte. Heh.
I fredags var vi till centrum på studiebesök, närmare bestämt stadens shoppingstråk nr 1: Bejing Lu. Jag trivdes förstås som fisken i vattnet och fick motvilligt lägga band på mig själv för att inte redan på onsdag fara iväg och speja in var de bästa erbjudandena kunde hittas... Jag drack dock en utsökt Latte på McDonald's, vilket i ärlighetens namn gjorde hela min förmiddag. Väl tillbaka på campus spelade vi Ultimate Frisbee med en synnerligen brokig skara människor. Idrottsplanen ifråga är en enkel fotbollsplan, vilken indelas i tre delar på samma träningstid (vårt gäng använder alltså 1/3 av en normalstor fotbollsplan). Under den timme som vi effektivt (nåja) spelade, har ungefär tio andra gäng antingen inmutat egna mindre planer inne på våra områden, eller så spelar de ute på löparbanan. Jag säger det än en gång: Finns för mkt människor i det här landet.
På campus finns dock en sak som fungerar utomordentligt: bespisningen. Alla studeranden har möjlighet att få i sig tre mål mat om dagen för en mkt rimlig penning. Förutom den ultrabilliga kantinen, finns det s.k. mattorget, dvs ett komplex med tiotals billiga lunchrestauranger i - jag tog ett par bilder idag innan jag rusade tillbaka till tv:n. Här finns koreanska, japanska och västerländska (nåja) restauranger/kiosker som har öppet ända till sent på kvällen. För 8-15 yuan får man kanonbra mat. Hungrig behöver man alltså inte vara, så länge som man står ut med den stökiga atmosfären då tusentals hungriga kineser ska ha lunch (kom ihåg buffén på flodkryssningen!) - många tar därför med sig maten till lugnet och kylan på sitt rum. Vill man ha spänning i tillvaron kan man förresten besöka ngn av de offentliga toaletterna i samma komplex. Det finns tyvärr inga ord i detta milda svenska språk för att beskriva det äckel och den stank som möter en "bakom kulisserna".
Imorgon är det måndag, hurra hurra. Det var mkt snack om allt vi ska hinna med denna vecka: nöjesfält, italienska restauranger, fixa flygbiljetter... Den som lever får se vad det blir.
Lars-E
- comments
bernt Hejhej! Det är som sagt roligt om du orkar kommentera dina dagliga eskapader. Här börjar vintern igen göra sig påmind, dvs. att det börjar bli dags för vinterdäck. Tobias var med Roger och ett gäng till Örebro och jag var lite orolig för söndagsväglaget då man på nätet kunde läsa om olyckor och kaos i Stockholmstrafiken på söndagsförmiddagen. Nu kommer han just iland från Rosella så det är lugnt. Ha det bra och sköt om dig. Fint om du odlar dina kontakter till de amerikanska pojkarna. Pappa
Kent Fantastisk läsning! Tur att jag fick syn på dig på google maps... eller var det vanliga google?