Profile
Blog
Photos
Videos
Heippa!
Paivat taalla kuluvat nopeaa ja jo pieni rutiini kehittynyt. Essi aloitti viimeviikon tiistaina veneenpesijana ja pesee nyt veneita arkipaivat kun Henna taasen lohoilee paivat ja tekee toita illat ja viikonloput. Onneksi Anu taalla viela lomailee niin molemmilla on silti aina seuraa. Toisiamme ehditaan joinakin paivina nahda vain kun Henna tulee toista ja Essi pistaa nukkumaan, tai kun aamulla Henna tokkaa Essin hereille, koska Essi ei heraa hertyskelloonsa.
Sanna ja Poro tuli kaymaan perjantaina farmilta. Riemu oli suuri, kolmen viikon yhdessa matkustamisen jalkeen meinasi tulla vahan orpo olo ilman toista pariskuntaa. Ollaan oltu hieman kateellisia Porolle ja Sannalle niiden farmi duunista jossa tienaa hyvin eika rahaa kulu, mutta viikonlopun aikan todettiin ettei meidan ehka kuitenkaan kannata olla kateellisia. Farmilla on ulkovessat, jumalattomasti sammakoita ja tietysti mangoja,ei mitaan tekemista, ei nettia eika puhelinkaan toimi. Meitakin kuitenkin todennakoisesti, jos mango kausi vaan Katherinessa paasee alkamaan, odottaa 3-4 viikon mangojen pakkaus duuni. Ennemman ja vahemman hipatun viikonlopun jaljilta ei kauheasti hymyja nakynyt maanantai aamuna, kun kyyti Mango tilalle oli lahdossa.
Jonkinlainen lomafiilis tai taantumus on taalla tainnut iskea, kun sunnuntaina aamupala/lounaalla istuessa mietittiin onko paarmojen elama tylsaa, koska ne syo vaan lihaa. Lisaksi keskustelun aiheina on ollut miksi valkoinen ihonvari on syntynyt. Henna luulee loytaneensa vastauksen maanantai-yona. Eraana aamuna taalla viela tyottoman paivia viettaessa mietittiin mita meidan tanaan pitaisi tehda ja tultiin tulokseen etta oikeastaanhan meidan ei pida tehda yhtaan mitaan, siina ehka yksi reissun huipuimmista ja rentouttavimmista asioista.
Meita ollaan myos nyt ensimmaista kertaa luultu kaksosiksi ja nyt myos yhdeksi ja samaksi ihmiseksi. Anu, Poro ja Sanna ovat kylla jo aiemminkin aina olleet sita mielta etta ollaan ihan samannakoisia ja pukeudutaan samanlailla. Tiistai-aamuna essin kavellessa hieman eksyneen nakoisen kartta kadessa toihin. Hennan tyokaveri, joka muutamaan otteeseen oli Hennalle lahettellyt viestia, mutta jota henna oli kulemma kohdellut "toykeasti", ajoi paikalle ja tarjosi essille kyytia toihin, essi ei tietenkaan menny tuntemattoman kyytiin. Essi jatkoi matkaa ja poika ajoi uudestaan Essin vierelle ja ihmetteli etteiko Essi tunnista hanta. Poika kertoi olevansa Deck-baarista, ja sitten essi yhdisti etta oli nahnyt pojan siella. Paivalla Henna sai viestin tyokaveriltaan, etta toivottavasti en pelastyttanyt sua ja ihmetteli etta mista moinen. Asia selvisi illemmalla essin tullessa toista ja selittaessa, etta tormasimpa sun tyokaveriisi aamulla. Poika oli luullut Essia Hennaksi, ja raukka ihmetellyt kun ei Henna edes tunnistanut.
Monet ovat myos ihmetelleet, etta miten jotkut voivat matkustaa siskonsa kanssa. Meista se on kuitenkin helpoin tapa koska molemmilla on samanlaiset tavat ja halut tehda samanlaisia asioita, ja varmasti tunnet ihmisen kenen kanssa olet lahtenyt matkaan. Suuremmilta nahisteluiltakin ollaan viela valtytty.
Sadekausi on nyt vissin tulossa, muutamana paivana on ripsinyt vetta, tanaan vahan enemmankin 15 min ajan. Viime tiistaina oli mahtava ukkonen. Jotkut ihmiset joidenka kanssa taalla ollaan hopotelty ovat kertoneet, etta kohta taalla ei ole enaa yhtaan ihmsia, ja toita olisi paljon tarjolla, hostellitkin alkavat laskea hintojaan. Parhaimmillaan taalla on nyt ollut eilen 39c lamminta, ja vaikka taalla sataakin ei lampotila kuitenkaan laske. Paikalliset puhuu, etta taalla on aika tuskaisaa kun kuumuus ja kosteus yhdistyy. Jotain kertoo lamoptilasta etta tyopaivan aikana kuluu kevyesti 6l vetta.
Nyt taidetaan hipsia nukkumaan, huomena odottaa tyopaiva!
Essi ja Henna
- comments