Profile
Blog
Photos
Videos
Huomenna taas matka jatkuu Harrin ja Jannen kanssa kohti Khao lakia. Täällä tuli viihdyttyä neljä yötä. Ite tää Ao Nang on kyl aika mitään sanomaton paikka, tai ite en oikein tykkää. Ja aluksi ihmettelin, että mikä tänne näitä ihmisiä oikein vetää. Mut se selvisi eilen, kun poikien kaa vuokrattiin kanootti kolmeksi tunniksi ja melottiin merellä. Käytiin kaikissa autioilla hiekkarannoilla ja poukamissa. Käytiin myös Railay beatchilla joka oli kyl hieno. Tänään sit kierreltiin koko porukalla long boatilla vähä enemmän saaria. Käytiin Tup, chicken ja Poda saarilla ja uudestaan Raileyllä. Oli kyl kivaa nähä nekin. Nyt vähä ymmärrän miksi ihmiset haluavat tulla tänne. Vaikka tää pääbiitsi on tosi huono ja meri on likainen ja samea, lähellä on paljon pieniä saaria, joissa on ihana hiekkaranta ja kristallinkirkas vesi. Ihmiset lähtevät päivittäin sinne ottamaan aurinkoa ja nauttimaan päivästä. Mutta toisaaltaan aika vaivalloista päästä ottaa vaan aurinkoa ja nauttii ihanasta merestä, aina pitää ottaa vene ja mennä sillä.
Vaikka meri on täällä suurimmalta osalta ihanaa ja mukava viilennys keino auringon paahtavalta kuumuudesta, ei sinne hirveenä tee mieli. Yleensä aina ku menee veteen tulee kohtaamisia meduusojen kanssa ja ihoa alkaa siitä kohasta polttaa. Tänään yritettiin vähä snorkailla ja katella kaloja ja koralleja, mut ei siitä tullut mitään ja jäi se ilo lyhyeksi kun tajuttiin et siinä kohassa oli kunnon parvi meduusoja. Tyydyttiin siis katsomaan kaloja vaan veneestä ja ottamaan aurinkoa.
Oon lopultakin saanu väriä pintaan nyt parin päivän aikana, kun ollaan oltu päivät merellä. Aikasemmin en oikein ole jaksanut ottaa aurinkoa maaten vaan, koska auringon alla makaaminen on niin perkeleen kuumaa touhua. Niin yleen jos oon ottanut aurinkoa, oon maannu varjossa ja vielä iholla 30-40 suojakerroin. Niin väriä sit tarttui aika vähän tolla keinolla. Mut oon varmistanut sen etten vaan vahingossakaan pala. Harri ja Janne on jo heti ekoina päivinä palanut ja nyt ne joutuu koko ajan varomaan syntyneitä vammoja. Varsinkin Jannella on pahasti toinen olkapää palanut. Kun seuraa niiden kärsimyksiä ite oon vaan tyytyväinen, että oon ottanut ton brunan kaa iisisti.
Tänään illalla muuten käytiin drinksuilla paikallisella baari kadulla. Luojan kiitos en oo eksynyt Phukettiin tai Pattayalle. Säälitti ja alko ahistaa paikallisten naisten (tarjoilijat) toiminta baarissa. Kaikki oli varmasti myytävänä ja innokkaasti takertuivat kaikkiin miehiin. Naiset saa olla rauhassa. Varmasti tällä kadulla tää toiminta on vielä pientä, mutta ensi vaikutelman sai aivan riittävän hyvin. Yks harmaantunut pappa lähti nuoren tytön kaa käsikädessä hotellia kohden luultavasti. Mitä kaikkea ihmiset tekevätkään turismin ja rahan vuoksi, kun ajattelee kaiken maailman pingpong showta. Tulee vaan todella surullinen ja irstas olo. Varsinkin kun tietää kuinka siveellisiä ja siistejä thaimaalaiset on.
- comments