Profile
Blog
Photos
Videos
Hola!
Belizen jälkeen ollaan saavuttu karibialaisesta kulttuurista ja englannin kielen parista taas tänne "normaaliin" Väli-Amerikkaan eli Meksikoon. Tiistaina lähdettiin reissun viimeiselle rajan ylitykselle Caye Caulkerista. Päätettiin ottaa venekyyti Chetumaliin ja näin viimeinen ylitys taittui näin kätevästi vesiteitse.
Chetumalista jatkettiin bussilla n. neljän tunnin matka Tulumiin. Tulum on kuuluisa upean rannan lisäksi cenoteistaan eli maanalaisista vesiluolista, jossa on todella kirkasta vettä. Ensimmäisenä päivänä rentouduttiin upealla rannalla valkoisella hiekalla makoillen ja turkoosissa meressä polskutellen. Toisena päivänä otettiin snorklailureissu Akumalin rannalle, jossa vietettiin aikaa uimalla kilpikonnien kanssa ja muita vedenalaisia hienouksia ihaillen. Akumalista jatkettiin Dos Ojos -cenotelle, joka oli todella upea paikka. Jälleen kerran uusi kokemus elämässä. Vedenalaiset tippukivet ja luolat olivat todella hienoja.
Eilen käytiin toisella cenotella uimassa ja ihastelemassa, josta jatkettiin Tulumin maya-raunioille ja läheiselle rannalla viettämään loppuiltapäivää. Loppuilta vierähtäkin hostellilla livemusiikin ja grillailun parissa. Täältä Tulumista pistäydytään sisämaahan Valladolidiin, Chitchen Itzan raunioille ja Meridaan, josta noustaan Yucatanin pohjoisosiin viettämään rantaelämää loppuajaksi. Reilut pari viikkoa reissua jäljellä, joka tuntuu melko lyhyeltä ajalta kuuden kuukauden reissailun jälkeen, mutta mitään paluupaniikkia ei ainakaan toistaiseksi ole ilmassa. Onneksi toukokuun puolivälissä pitäisi olla jo suht lämmintä Suomessakin :)
- comments