Profile
Blog
Photos
Videos
Nu er jeg endelig i Kenya! Turen gik fra Tanzania til Nairobi hvor vi oplevede nogle dejlige ting. Vi var først på Karen Blixen museet og dernæst girafcenteret. Som dansker i Kenya SKAL man opleve Karen Blixen museet. Det giver bare én en speciel følelse at vide, at en dansk kvinde har været så kendt og anerkendt i udlandet, og på en eller anden måde blev jeg lidt rørt. Hendes hus som var det efterladt, blandet med den flotte natur og bjergene i det fjerne, og det gjorde virkelig et eller andet inde i en.
På girafcenteret fik vi muligheden for at fodre girafferne. Man tænkte straks ''det her er en RIGTIG giraf!'', fordi den var i sine naturlige omgivelser og ikke i Givskud eller zoo! De var jo kæmpe store, og deres lange tunger kunne næsten tage min arm med! Nu glæder jeg mig utrolig meget til safari, hvor man virkelig ser dyrene i deres naturlige habitat! Men det var en fantastisk dag, hvor jeg virkelig også købte nogle souvenirs!
Nu er jeg endelig i Kenya! Turen gik fra Tanzania til Nairobi hvor vi oplevede nogle dejlige ting. Vi var først på Karen Blixen museet og dernæst girafcenteret. Som dansker i Kenya SKAL man opleve Karen Blixen museet. Det giver bare én en speciel følelse at vide, at en dansk kvinde har været så kendt og anerkendt i udlandet, og på en eller anden måde blev jeg lidt rørt. Hendes hus som var det efterladt, blandet med den flotte natur og bjergene i det fjerne, og det gjorde virkelig et eller andet inde i en.
På girafcenteret fik vi muligheden for at fodre girafferne. Man tænkte straks ''det her er en RIGTIG giraf!'', fordi den var i sine naturlige omgivelser og ikke i Givskud eller zoo! De var jo kæmpe store, og deres lange tunger kunne næsten tage min arm med! Nu glæder jeg mig utrolig meget til safari, hvor man virkelig ser dyrene i deres naturlige habitat! Men det var en fantastisk dag, hvor jeg virkelig også købte nogle souvenirs!
Jeg glædede mig meget til at komme videre til Mombasa, for Nairobi er på mange måder som Købehavn og andre storbyer. Det var hverken særlig afrikansk, og vejret var heller ikke noget at råbe hurra for! Nairobi ligger i et bjergområde og det er derfor koldere, men de sidste 3 måneder havde det været koldere end normalt, og folk gik rundt med jakker osv. Det mindede meget om Danmark, og jeg blev nødt til at sove med 3 tæpper, for at holde varmen om natten!
Men så gik turen fra Nairobi til Mombasa - en dejlig kort tur i fly! Klimaet i Mombasa er fugtigt og varmt, og her er omkring 30 -/+ hele tiden, og min langærmede trøje jeg havde på fra Nairobi, røg skam også hurtigt af! Samme dag som vi ankom, blev vi kørt ud til vores familier. vi først på Karen Blixen museet og dernæst girafcenteret. Som dansker i Kenya SKAL man opleve Karen Blixen museet. Det giver bare én en speciel følelse at vide, at en dansk kvinde har været så kendt og anerkendt i udlandet, og på en eller anden måde blev jeg lidt rørt. Hendes hus som var det efterladt, blandet med den flotte natur og bjergene i det fjerne, vakte en eller anden følelse i mig.
Området jeg bor i hedder Kiembeni, og jeg bor i det mere landlige område, hvilket var et ønske der stod rimelig højt på min liste. Jeg savner sådan landet og at være væk fra støj og mennesker, så det er helt fantastisk. Geder og køer går i det lidt bakkede område, og det var så dejlig idyllisk at være i. Jeg blev mødt af en lidt større dame, der med et stort smil krammede mig og bød mig velkommen, mens at hun kyssede mig på kinden. Huset er efter afrikansk standard godt, men igen efter dansk standard knap så godt. Jeg klager dog ikke, her er skide lækkert, der er hvad jeg skal bruge, og jeg nyder egentlig bare at være væk fra byen. Familien består af en far der arbejder med shipping, og har lange arbejdsdage og kommer derfor altid sent hjem, en mor der er lærer, en pige på 15 der virkelig yder en indsats i skolen, så hun kan komme videre til highschool, en dreng på 5 der også går i skole, en pige på 1 år der simpelthen er så sød, og hele tiden vil danse, samt en hushjælp på 22 der tager sig af det meste i huset. Når man hører ordet hushjælp, tænker man at så må familien virkelig være velhavende, men faktisk er det meget normalt at have hushjælp herhjemme, også selvom man kommer fra strenge kår. Har forresten fået at vide, at hvis jeg går lidt op af vejen fra hvor jeg bor, vil jeg kunne se giraffer, flamingoer og hjorte, fordi der ligger en naturpark, så det skal jeg da helt sikkert ud og opleve!
D. 03.09.2013 var jeg for første gang ude på børnehjemmet. Det ligger udenfor byen i det dejligste landområde helt afsides fra støj, biler og mennesker. Det ligger midt i en lille landsby, og har mange forskellige afdelinger og huse, til at have de over 100 børn der går der. Omkring de 30 af børnene er direkte tilknyttet børnehjemmet, mens de resterende er tilknyttet skolen som børnehjemmet tilbyder. Mr. Harrison, min chef, er en rigtig sød mand med mange drømme og ideer. Der er en del ting jeg vil fixe og gøre bedre, så starter måske en fundraising på facebook, for at få råd til nogle af tingene. Bl.a. sover de 30 børn i to små rum, med 3-4 børn i hver enmandsseng. Samtidig var der ikke skyggen af legetøj eller bare en gynge, og taget betragtning af at børnene er mellem 2-15, er det jo ideelt med legesager! Derfor tog jeg ind til byen og købte barbiedukker, legetøjsbiler, sæbebobler, sjippetov og et te sæt. Jeg købte også nogle nye hæfter til skolen, markeringspenne og tavleudviskere til lærerene, og en kost og gulvskrubbe til mama'erne som bl.a. står for rengøringen. Alt dette kostede i danske kroner ca. 350 kr. hvilket min pung godt kunne undvære, men da de hørte prisen ude på børnehjemmet, blev de helt forbløffet over hvor dyrt tingene var! Men der er mange små ting jeg vil ordne, så derfor vil jeg prøve at undersøge prisen på de forskellige ting, og så se hvad jeg kan gøre, for at efterlade mit mærke, inden jeg tager hjem!
D. 03.09.2013 var jeg for første gang ude på børnehjemmet. Det ligger udenfor byen i det dejligste landområde helt afsides fra støj, biler og mennesker. Det ligger midt i en lille landsby, og har mange forskellige afdelinger og huse, til at have de over 100 børn der går der. Omkring de 30 af børnene er direkte tilknyttet børnehjemmet, mens de resterende er tilknyttet skolen som børnehjemmet tilbyder. Mr. Harrison, min chef, er en rigtig sød mand med mange drømme og ideer. Der er en del ting jeg vil fixe og gøre bedre, så starter måske en fundraising på facebook, for at få råd til nogle af tingene. Bl.a. sover de 30 børn i to små rum, med 3-4 børn i hver enmandsseng. Samtidig var der ikke skyggen af legetøj eller bare en gynge, og taget betragtning af at børnene er mellem 2-15, er det jo ideelt med legesager! Derfor tog jeg ind til byen og købte barbiedukker, legetøjsbiler, sæbebobler, sjippetov og et te sæt. Jeg købte også nogle nye hæfter til skolen, markeringspenne og tavleudviskere til lærerene, og en kost og gulvskrubbe til mama'erne som bl.a. står for rengøringen. Alt dette kostede i danske kroner ca. 350 kr. hvilket min pung godt kunne undvære, men da de hørte prisen ude på børnehjemmet, blev de helt forbløffet over hvor dyrt tingene var! Men der er mange små ting jeg vil ordne, så derfor vil jeg prøve at undersøge prisen på de forskellige ting, og så se hvad jeg kan gøre, for at efterlade mit mærke inden jeg tager hjem!
- comments