Profile
Blog
Photos
Videos
KOHTI UUSIA SEIKKAILUJA
Edellisestä päivityksestä on valitettavasti kulunut aivan liian pitkä aika. Lieventävänä asianhaarana voidaan todeta, että blogi kyllä päivitettiin jo aikoja sitten, mutta tiedonsiirrollisista ongelmista johtuen päivitys katosi bittiavaruuteen. Nyt siis lyhennelty versio edellisen reissun viimeisistä viikoista.
Kuala Terengganun jälkeen siis jatkoimme Malesian kierrostamme Pulau Tiomanin saarelle. Parhaiten saarelta mieleen jäivät upeat näkymät. Korkein huippu nousi yli kilometrin korkeuteen. Saarta ympäröiviä riuttoja kierrettiin hupaisan Scuba-Glenin kanssa, joka tuntee paikat kuin omat taskunsa. Sukelluksia Glenillä oli vaatimattomasti vajaa 7000. Perhentianiin verrattuna kaloja oli ehkä vähemmän, mutta pehmeiden korallien määrä oli parasta tähän asti näkemäämme. Sukelluskohteita oli tarjolla parikymmentä.
Majoituimme saarella ABC-rannalla ja majoittuminen kannattaakin miettiä valmiiksi, sillä liikkuminen saarella on vaikeaa budjettimatkailijalle, sillä taksiveneillä on kiskurihinnat ja helppokulkuisia teitä ei ole. Jos rahaa löytyy niin liikkuminen ei tuota ongelmia, sillä sinne pääsee helikopterilla tai lentokoneella. Itse suosimme edullisempia laivakyytejä ja taksiveneen sijasta kävimme naapurirannoilla joko viidakon läpi trekkaamalla tai uimalla..
Tioman kuuluu jonkinlaiseen verovapaaseen vyöhykkeeseen, joten lentokentän lähellä olevalta Tax free-alueelta löytyy kauppoja joista saa mm. halpaa olutta ja suklaata. Malesiassa olut esim maksaa normaalisti kaupasta ostettuna 3€ ja Tax freestä sen saa 50 sentillä. Tiomania varoiteltiin kalliina paikkana, sillä se on Singaporelaisten suosittu lomakohde, mutta ainakin ABC-rannalla majoituksen sai 7 eurolla ja hyvän ruoan juomineen parilla eurolla.
Tiomanilta siirryimme laivalla ja bussilla Singaporeen. Matka sujui aika helposti ja rajamuodollisuudet Singaporelaisella tehokkuudella. Hämmästystä meissä herätti lämpökamerahuone, jonka läpi kaikki rajanylittäjät joutuivat kulkemaan. Kaikki joiden ruuminlämpö oli yli 38 joutuivat sikainfluenssaepäilyn takia jonnekin karanteeniin tai lääkärintarkastukseen, josta meillä ei ole onneksi sen tarkempaa tietoa.
Singaporen keskustaan saavuttuamme majoituimme korkeasta hintatasosta johtuen ensimmäistä kertaa dormiin ja jaoimme huoneen 6 muun matkailijan kanssa. Yksi sänkypaikka kaupungin halvimmassa dormissa maksoi 9 euroa jolla saa jo kokonaisen bungalowin esim. Malesiassa. Sonjan alasängyssä nukkui kultturelli unkarilaishomo ja Heikin alapuolella pienen pieni kiinalaispappa jolla oli koko sen astinen elämä levitettynä sängylle. Sängystä löytyi mm. matkalaukku, lääkekaappi, ruokatarvikkeita jne. ja silti pappa vielä mahtui hyvin nukkumaan. Kokemus oli ihan positiivinen, sillä dormissa on erilailla kontaktissa toisiin matkaajiin. Yleensä kahdestaan liikkuessa ei tule tutustuttua muihin ihmisiin niin helposti. Käytännön säätämiseen siellä kyllä menee kauemmin aikaa, sillä kaikki tavarat joutuu pitämään lukollisessa kaapissa ja perusasioiden hoitaminen on hiukan mutkikkaampaa kuin omassa huoneessa.
Dormiasumisemme tosin jäi vain yhden yön mittaiseksi sillä saimme samana iltana tietää, että ystävämme Hennu oli ollut työkomennuksella Singaporessa 3kk ja viipyi siellä vielä viikon, joten pääsimme hänen luokseen majailemaan. Aika mukava yllätys! Hennun kanssa pääsimme tutustumaan "paikallisten", eli Singaporeen töihin tulleiden, elämäntyyliin.
Singaporessa yllätti kaupungin vehreys ja tekemisen ja ostoskeskusten paljous. Hennu kuvasi osuvasti paikkaa aikuisten leik**** täksi. Töistä jäävä vähäinen vapaa-aika käytetään shoppailun ja mitä erilaisimpien harrastusten parissa. Itse esim. 5 päivän aika kävimme eläintarhassa, yösafarilla, kaapelivesihiihtopuistossa, Da Vinci-näyttelyssä, IMAX-teatterissa jne. Eläintarhaa voimme lämpimästi suositella (ainakin oli hienoin missä tähän asti olemme käyneet). Julkinen liikenne myös saa kiitoksemme halvoista hinnoistaan ja toimivuudestaan. Hyvää ja edullista ruokaakin löytyy ostoskeskusten Foodcourteista.
Singapore on oma pieni ja erilainen maailmansa Kaakkois-Aasiassa ja ehdottomasti näkemisen arvoinen paikka.
Seuraavaksi matkamme jatkui viimeiseen kohteeseemme, eli Kuala Lumpuriin. Siellä meillä oli käytettävissämme 4 päivää, joka kului lähinnä shoppailuun. Ainoa varsinainen nähtävyys, jossa kävimme oli huikeat Petronas-tornit. Jos aikoo päästä kävelysillalla käymään, niin kannattaa mennä aamulla aikaisin hakemaan liput, joita saa kullekin päivälle ilmaiseksi niin kauan kun niitä riittää (liput yleensä loppuvat aamupäivällä). Hintataso oli todella edullinen ja varsinkin Chinatownissa sai tingattua tavaroista 80% myyjän ensimmäisestä tarjouksesta. Myyjien luukutus oli Chinatownin ostoskadulla aika lähellä Turkin meininkiä, mutta muualla kaupungissa ja ostoskeskuksissa tunnelma oli mukava. Erikoisuutena painui mieleen se, että ostoskeskuksissa ei alennusvaatteita saanut sovittaa lainkaan ja yleensä halpisliikkeiden kaikki vaatteet olivat alennuksessa ;)
Kuala Lumpurista pääsimme sujuvasti Turkuun Tukholman kautta. Valitettavasti tämä halpa ja kätevä Malesian Airlinesin KL-Tukholma -reitti lopetettiin, joten jatkossa joutuu etsimään muut reitit. Kotiinpaluu oli melkoinen shokki, sillä kovasti odotettu Suomen kesä osoittautui 6 asteeksi ja hyytäväksi tihkusateeksi, mutta tulihan se kesä sitten lopulta muutaman viikon odottelun jälkeen.
Lopuksi pientä yhteenvetoa 6 kk reissusta.
Reitti: Thaimaa-Vietnam-Kambodza-Thaimaa-Malesia-Singapore-Malesia
Kulkuneuvot: Lentokone, bussi, juna, laiva, skootteri, taksi, skytrain, metro, monorail, minibussi, lavataksi, riksa, tuktuk, kondolihissi, polkupyörä, soutuvene, räpylät...
Budjetti: Sis. KAIKEN (myös lennot, varusteet, rokotukset, viisumit, sukelluskurssit yms.) 4500€/hlö/6kk eli päiväbudjetti oli 25€/pvä/hlö (ilman lentoja 19,5€).
Tällä hetkellä istumme Bangkokin lentokentällä ja odottelemme jatkolentoa Jakartaan Indonesiaan. Matkaa on tehty jo reilu vuorokausi ja 9 tunnin päästä laskeudumme keskellä yötä yhteen maailman tiheimpään asuttuun kaupunkiin ilman varattua majoitusta. Siitä kuinka sitten kävikään voitte lukea seuraavassa päivityksessä ;)
- comments