Profile
Blog
Photos
Videos
Jeg har besluttet at fortsætte med at komme med opdateringer herinde. Siden hedder jo alligevel "Et amerikansk eventyr".
I tirsdags landede vi i Bogotá. Vi havde bestilt en shuttle fra vores hostel og kom derfor nemt frem. Første store forskel mellem Danmark og Colombia: Det bliver tidligt mørkt! Efter en uge udendørs på Roskilde Festival med lange sommeraftener er det noget af en omvæltning med mørke klokken 7.
Vi bor centralt i byen og har brugt dagene på at udforske historiske bygninger, lokale restauranter og nogle af de mange museer. Centrum er præget af bygninger fra den spanske kolonitid, men højhuse stikker også op rundt omkring.
Vi har overværet et vagtskifte ved præsidentpaladset med alt hvad der hører tid: trompeter, foldning af de colombianske flag og parade gennem gaderne.
I går var vi på en guidet gåtur, hvor fokuset var på colombias voldelige historie præget af politiske sammenstød og narkokriminalitet. Pablo Escobar var det helt store tema. Guiden forklarede om den mørke fortid og snakkede derefter om de store fremskridt og fremtiden, der kan være fri for paramilitære grupper, guerillakrigere, mord og kidnapninger. Allerede nu er Bogotá meget sikker.
Bogotás bymidte er proppet med museer, der fortæller om Colombias historie og viser lokal og international kunst. På Museo del Oro er udviklingen af guldsmedekunsten beskrevet fra tiden før kristus og videre til forskellige indianerstammers brug af udsmykning. I Casa de la Moneda vises møntens historie og gamle maskiner til trykning af mønter viser den moderne trykkekunst. Museo Botero har en imponerende samling af malerier. Størstedelen af værkerne er Boteros egne, som viser mennesker og dyr med "tykke knogler". De har et humoristisk tvist, som får et smil frem på unge og gamle læber. Herudover ses billeder af Matisse, Picasso, Asger Jorn, Emil Nolde, Miró og mange flere. Utroligt nok skulle vi kun betale på Museo del Oro, hvor vi måtte slippe 8 kr hver. Resten var gratis.
- Generelt er prisniveauet meget behageligt og vi kan derfor leve godt og biligt. Valutaen er meget anderledes end den danske og vi bliver derfor gode til at dividere med 500.
I dag går turen til en nordlig bydel, hvor vi afleverer vores kufferter til en ven, som kan opbevare dem, mens vi rejser rundt i landet. Kl 17 i morgen rejser vi nordpå med fly til Cartagena. Her er planen at blive chokoladebrun og bade så meget som muligt i det turkisblå vand ved de skinnende hvide sandstrande.
- comments
Jeanette Brædder Dejligt at læse Simon. I har godt nok nået meget på de få dage !! God tur nord på. Knus fra mor
Maria Teresa Vasconcelos Dejligt at læse om jeres eventyr ❤️ ... Tak for du/I deler det med os alle
Susanne Dyremose Lyder så dejligt Simon og Clara
Mogens og Mormor Hej begge nyd solen oppe nordpå ,det var dejligt at hører det bare kører som smurt nede/ovre hos jer. I kan bare finde ud af det.
Jette Sørensen Halløj Simon - TUSIND TAK fordo du deler dine oplevelser med os..... vil GLÆDE mig til at følge med. Nyyyyd det
Mogens Er I så blevet ckokoladebrune .