Profile
Blog
Photos
Videos
Som jag lovade er, bilden på de japanska toaletternas styrsystem. Komplicerat men smart, framförallt för miljön.
Men om man nu envisas med att dra i toalettpappret har Japan kommit längre än Svealand även här. Man använder allt på rullen, allt! Det finns ingen hård kartongbit i mitten, som man ibland kan råka ut för att det bara finns kvar, här är det istället mer papper man kan rulla ut. Bara lite hårdare lindat så det håller upp själva rullen.
Och jag har inte ens kommit in på garagen, ni skulle bara veta hur de ser ut...
Till dagens ämne vilket baseras på skrik, blod, svett, tårar men inte minst bambustavar.
--
Jag sitter i en källare, skakandes. Flyttar mig längre och längre in i det hörn jag redan pressar min rygg mot. Ute på golvet, en yta lite mindre än en tennisplan, trängs 30 stycken svartklädda människor. På huvudet bär de hjälm med tjokt stålgaller för ansiktet, kallad "men". Från hjälmen sticker det ut två skyddspllattor för axlar och hals. Skyddsplattorna i kombination med människornas häftigt ryckande anfall får de att likna Kobror i attackställning.
Det smäller när de massiva bambustavarna (shinai) träffar varandra eller någon av skyddsplattorna. Mellan smällarna kan man höra kommandon från tränarna, även kallade 'Sensei' (mästare).
Med skrikande stridskommandon i bakgrunden backar jag ut ur salen, bugar, och går ut för att i lugn samla mina tankar.
--
Carl 30/8-2012 00.04
- comments
Gun Björk Ja,det var intressant att se toaletterna,men HUR BEGRIPA vad som står och vad man ska göra,mer än behoven.Bra med foto.Den där kampsporten verkar jobbig.Idag är min nya gräsklippare invigd.Skönt!! Vördsamma hälsn.till två kämpande svenskar.GB
P Tack för den målande beskrivningen:) Hoppas Max överlevde.
7landsresan Härligt mormor, hoppas du slipper dera den nu! :)