Profile
Blog
Photos
Videos
Sidste aften i Bangkok
Vi havde fået hjælp til at finde et sted med thaidans og buffet, hotellet havde booket plads til os, 700 bat per person. Det var en del dyrere, end det vi normalt brugte per person, som er ca 100-200 bat.
Afsted tog vi og startede med shopping, det var et fint sted, ikke så mange kopi varer, men silke tørklæder, træarbejder, vi købte en teak træs elefant træudsmykning en del tørklæder og en tuk i træ og en i sing øldåse.
Nanna og jeg gik i negle studie, og jeg skulle have ny neglelak på tåneglene, vi havde kun 30 min, Nanna har hele tiden talt om at få diamanter på neglene, der mente hun, de havde det.
Ind kom vi og fik fundet en pris efter en del snak frem og tilbage,
Jeg fik en hurtig lakering, mens Nanna fik mørke lilla negle med hvide blomste og krummelurer, gul midte og blå strøg på blomsterne. Det blev malet med en lille fin pensel af en dybt koncentreret pige. De andre ansatte piger var grinende, de snakkede og til sidst bad en af dem om lov til at tage billeder af Nanna. Det var ok, de var helt fascinerede af hendes lyse hud og røde hår.
Der var ingen grænser for, hvor smuk de syntes, hun var.
Ikke en af neglene var ens, de var så smukke og da vi sagde" du er en kunster" sagde hun ja, jeg går i skole og har gjort det et år, så fik vi en længere ikke helt forståelig beskrivelse af hendes uddannelsesforløb og prisen for at blive negletekniker.
Hun var 32 årog ønskede sig sådan en mand og nogle børn, men mente hun arbejdede for meget til at møde en mand. Synd hun var så sød en kvinde.
Vi gav 200 bat i drikkepenge til hende, for det var en ekseptionel indsats.
Jeg var grøn af misundelse, næste gang vil jeg have blomster på neglene og hele molevitten med pedicuren og måske manicure ved ankomsten.
Anders og Torben havde fundet ud af, at showet var på en scene midt i centret, og de havde fået et bord lige ved scenen, vi "glemte" at bruge vores reservation til buffeten samme sted og købte bare almindelig a la carte, hvilket var i den dyre men ikke gode ende. Anders fik kold fed flæskesteg ned ris adj, Torben ananas med fried Rice, jeg fik kylling med cashew nødder, Nanna burger Hvilket hun næsten ikke spiste noget af.
Showet var fint, kort men vi fik set forskellige dragter på smukke dansende thaipiger. Der var mænd, der slåsede, hvilket gjorde Nanna noget forskrækket, vi sad tæt på, og hun troede, det var virkelig,t så hun sagde, det der kan jeg ikke lide, jeg får det skidt.
Hun kunne dog beroliges.
Der var er underligt orkester der spillede lange thai sange.
En god oplevelse til en fin pris.
Så var det tilbage til udsigten en is og en øl på terrassen.
Til morgen var Torben og jeg som sædvanligt først vågnet og vi gik ned og fik morgenmad mens Nanna og Anders stod op. Igen super mad, avisen viste et billede af 1500 politibetjente i fuld udrustning som havde været. I Bangkok dagen dør og rydde en plads, godt vi ikke havde vist det. Det var ikke kommet til kampe heldigvis, men udfra udtalelserne fra oprørerne var på ingen måde noget, der kunne lave grobund for forhandling hvilket regeringen åbenbart ville lægge op til. Det var alt eller intet, skræmmende.
Afsted med taxa til lufthavnen bare derudaf på betalingsvej, venlig chauffør og en pris på 250 bat længe leve taxameteret.
Vi shoppede parfume i lufthavnen, og jeg fik turens anden Sticky Rice med mango nam.
Nu sidder vi så i flyet 12 timer til Amsterdam og derefter 1 time til Billund hvor Torben Thinggard henter os.
Vi har oplevet så meget på de 2 uger og haft de aller største følelser fremme, men sådan er det i den her familie.
- comments