Profile
Blog
Photos
Videos
Sådan en stranddag, som jeg havde i går, kan være en billig dag. Da jeg forlod Bamboo omkring kl. 15, betalte jeg ca. 40 kr. for det jeg havde drukket og spist de sidste fem timer. Om aftenen spiste jeg på torvet, hvor der er en masse boder, hvor de tilbereder maden, mens man venter, og så kan man spise den ved nogle lange fællesborde. Jeg fik stegte nudler med kylling til ca. 11 kr. Jeg fornemmer også, at der her på Koh Samui er en del vestlige folk, som opholder sig her i længere tid og lever fra hånden i munden. Man ser en del af dem på små restauranter, hvor de står udenfor og skaffer kunder - eller prøver på det.
Nå, men jeg brugte altså ca. 310 bath på mad og drikke i går, hvilket jeg syntes, var nærmest pinligt billigt. Det er ret tankevækkende, at det svarer nogenlunde til, hvad en ansat i servicebranchen i Thailand tjener om dagen. Landmænd og fiskere tjener mindre, funktionærer lidt mere.
I dag har jeg så været på tur, og det en god én af slagsen, til Ang Thong National Marine Park, som er et 250 km2 stort fredet paradis bestående af 42 småøer. Jeg blev hentet ved mit hotel kl. 7 og kørt til mødestedet på nordkysten, hvorfra vi skulle sejle. Der var mange mennesker, og efter lidt for god tid til at få en meget kontinental morgenmad blev vi fordelt på tre speedbåde. Der var plads til 35 personer på hver båd. Vi blev advaret på forhånd om, at turen ud til Ang Thong kunne blive lidt barsk, fordi vi skulle sejle op mod vinden, som tilmed var noget frisk. Og det blev den også! Vi blev bumpet godt igennem og overrislet i ordets egentlige forstand. Der var én, der blev temmelig bange, og adskillige, der blev søsyge. Jeg havde det fint og syntes egentlig bare, det var ret sjovt. Sejlturen tog en god time (til mine yngre læsere betyder det lidt mere end en time...!).
Vores første mission var at snorkle. Det havde jeg aldrig prøvet før, men vi fik udleveret udstyr og fik en kort instruktion, og så havde vi ellers en time til rådighed. Det var ret sjovt, og flot også at svømme rundt og se på koralrevet og de talrige små og store fisk i alskens farver, og hajer...., nå nej! Jeg syntes egentlig, at jeg havde meget godt styr på det, og det kunne jeg godt tænke mig at prøve igen. Derefter sejlede vi til en anden af øerne, hvor man har lavet en stejl trappe op til et udsigtspunkt. Det var ret varmt at kæmpe sig derop, for solen stod lige på. Men det var et flot syn deroppe!
Desværre var mit kamera i mellemtiden gået i strejke. Objektivet vil ikke trække sig ind. Præcis det samme problem, jeg havde med mit tidligere kamera. Hvad har jeg dog gjort?! Heldigvis er der jo stadig garanti på kameraet, men jeg tror ikke, jeg får det til at virke mere på denne rejse. Så jeg forsøgte mig med at tage nogle billeder med min iPhone, men de er blevet virkelig dårlige - har et underligt grønligt skær. Jeg har uploadet nogle stykker af dem alligevel....
Nu sejlede vi videre til en ø, som egentlig ligger uden for nationalparken, og derfor kunne der også bo mennesker dér. Vores guide beskrev dem som en slags sigøjnere. Uanset hvad de var, så var det hos dem, vi fik vores frokost, bestående af dybstegte rejer, kylling i sur-sød, ris og frugt. Det var udmærket mad.
Efter frokosten sejlede vi videre til en lille sandstrand, hvor man kunne bade og sejle i kajak, hvis man havde tilkøbt det. Det havde jeg, men turen blev for mit vedkommende kun på et par hundrede meter, da min ryg bestemt ikke kunne lide det. Pyt med det, så badede jeg da bare.
Hjemturen var i medvind og derfor ganske rolig. Der var ingen søsyge på hjemturen. Jeg var tilbage på mit hotel kl. 17.30, så det var blevet en lang dag. Til gengæld var den rigtig skøn!
- comments
Mor og far Ærgerligt med kameraet - men ellers har det da været en super-dag! Grøn-tonede fotos er nu ikke at kimse ad! Hvad du dog oplever!
Mette Altså Søren. Du skal have noget Thai massage mens du er der, det er meget anbefalelsesværdigt, din ryg ville elske det ☀️ Dejligt med endnu en blog
Søren @Mor og far. Nej lyserødt skær havde været værre!!! @Mette. Jeg vil prøve massagen i dag.