Profile
Blog
Photos
Videos
I Cajamarca sedan i måndags. Staden ligger på 2700 meters höjd och har ett vackert kolonialt torg med fina byggnader. Staden påminner lite om Cusco minus alla turister och jobbiga försäljare. Här får man gå ifred på gatorna. Skönt.
Jag måste korrigera en uppgift i ett tidigare inlägg. Det var här i Cajamarca som inkaledaren Atahualpo togs tillfånga och senare avrättades. Inte i Cusco som jag skrev den 4 maj.
Resan hit från Huamachuco var en upplevelse. Jag blev inklämd längst bak i en minibuss med minimalt med benutrymme. Bredvid mig hamnade en gammal skrynklig gumma utan tänder. Bredvid henne en äldre man i smutsiga kläder och de smutsigaste fötter jag sett. Efter ungefär en timme började mannen hosta kraftigt och strax därefter spydde han i en genomskinlig påse. Inte så trevligt men väldigt glad att han hade en påse med sig. Ungefär halvvägs i staden Cajalin var det bussbyte för oss som skulle till Cajamarca. Fick en mycket bättre plats och resan blev rätt behaglig bortsett från den usla vägen. Vägarna i Peru är nästan lika dåliga som i Laos. I alla fall uppe i bergen.
Bor på ett familjehostel som är rent och fint. Men jag har rätt svårt för att familjen som driver stället sover i rummet bredvid, använder samma toaletter och delar kök och med oss. Känns som jag tränger på. Och helt obegripligt för mig hur de kan acceptera att leva så här. Jag skulle få panik efter en dag.
Igår åkte jag på en guidad tur till ett vackert område kallat Cumbe Mayo på 3600 meters höjd. För ca 3000 år sedan byggdes det vattenkanaler där som delvis finns kvar och fungerar än idag. Imponerande! Men det jag kommer minnas turen mest för är att det slumpade sig så att det schweiz-franska paret jag träffade i Argentina för snart två månader sedan bokat samma tur med samma resebyrå. Vi bara gapade och skrattade när vi såg varandra. Helt otroligt! Så mycket blev dock inte sagt på grund av språkförbistringen (de kan så oerhört lite engelska). Men väldigt kul var det. Vilken slump!
Idag har jag gått en tur på landsbygden men blev inte så pittoreskt som jag tänkt mig. Turistbyrån rekommenderade en väg men den var mestadels asfalt och massa arga hundar som gjorde utfall. Men ändå skönt att få sträcka ut benen i 15 kilometer.
Väl tillbaka i Cajamarca gick jag för att köpa biljett till bussen till Chachapoyas klockan fem på morgonen i morgon. Men av oklar anledning (var något med att chauffören var i Trujillo) körde de inga bussar i morgon eller på fredag. Så antingen vänta till på lördag eller ta nattbussen som går redan om tre timmar. Det blev det sistnämnda.
Känns lite jobbigt med elva timmars resa och att bussen kommer fram till Chachapoyas redan vid femtiden på morgonen. Men det får gå.
- comments