Profile
Blog
Photos
Videos
Blev en natt med alldeles för lite sömn. Varmt, bullriga fläktar, dålig madrass och några 20-plussare som skulle spela poker fram till fyra på morgonen. Men men, man kan inte begära för mycket för 30 kronor per natt.
Idag har jag besökt den största kinesiska kyrkogården utanför Kina. Mycket vackert belägen på en höjd lite utanför själva centrum. Gick sedan tillbaka längs floden. Trevligt. När jag kom till vandrarhemmet stod det en Volvo 240 från tidigt 80-tal (Rätta mig om jag har fel, Olle) parkerad utanför (se fotoalbumet). Den första Volvo jag sett i Malaysia. Affärerna måste ju gå lysande för Volvo.
Efter några timmars vila i "sjuksalen" är jag nu ute på stan. Verkar som fredagar är night market day i Chinatown. Flera gator är avstänga för bilar och fullt med stånd där kineser säljer allt möjligt krimskrams. Sitter nu vid ett litet torg eller snarare gatukorsning där de som känner sig kallade kan gå upp och sjunga karaoke på en riktigt stor scen (bilden). Jag hade självfallet gått upp om jdet funnits något annat än kinesiska låtar och textat med något annat än kinesiska tecken. Just nu sjunger en dam högt och illa så det gör ont i öronen. En servitris fyller på mitt lilla ölglas så fort jag tagit en liten klunk. Kanske läge att bli full så man kan sova utan att störas av allt runtomkring. Får se hur kvällen utvecklar sig. Lär sluta på krogen bredvid hotellet. Eller kanske dags att besöka Mr Lee igen.
Åt en av resans sämsta måltider ikväll. På ett kinesiskt ställe där det var fullt med folk. Men så dålig mat. Beställlde kyckling och vis av erfarenheten försökte jag reda ut om det var en massa ben och fötter. Kyparen kunde dålig engelska så bara att chansa. In kommer en tallrik kall blek kyckling med slemmigt skinn och nästan bara ben. Smaklöst dessutom. Vid bordet bredvid glufsade ett par kineser glatt på samma rätt. Tacka vet jag indier. De kan laga mat som ser aptligt ut och också är det. Men på marknaden har jag kunnat äta mig mätt på olika friterade knyten och annat gott. Så visst kan kineser laga god mat också.
Imorgon åker jag till Malsysias huvudstad Kuala Lumpur och där stannar jag till på torsdag då jag flyger till Filippinerna och stundande bröllop
Kvällen är ung. Nu sitter jag på hotellet och är ganska full efter många öl. En italiensk tjej tror att alla svenska killar gärna kysser varandra. Oväntat. Inga svenskar att kyssa...
- comments
jenny liss Ha ha härligt att läsa ha det så roligt så kanske man ser dig i Sverige om några månader
peternordberg Kul att du gillar mina betraktelser, Jenny. I Sverige är jag om ett tag. Men vem vet när. Hur går det med fortnox?
Olle Har lite svårt att exakt bestämma när den är byggd men gissar på 78-82. De breda framljusen har möjligen med någon utrustningsnivå att göra och de gamla bilarna på blocket är ofta frontbytta för att se nyare ut eller för att det var just en sån front man hittade efter möte med lyktstolpe. Snygg och rolig bild!