Profile
Blog
Photos
Videos
Ugen der gik:
Så kom jeg hjem til mit lille hus på gården igen, efter en hel uges ferie, med regn, sygdom og pubcrawl. Der er ikke noget så godt som at komme "hjem" ;)
Lad os starte med torsdag den 9. Juni.
En af hestene har været syg længe med en lungesygdom. Den var 32 år, og havde levet sine sidste mange pensionsår ude på engene, sammen med 3 andre heste. Kylie havde opsøgt dem nogle dage i forvejen, og konstateret at han nu var dødeligt syg. Whiskey som han hed, kunne ikke længere spise, dårligt gå, og var så tynd og afpillet at han lignede et skellet med hår på. Man kunne høre hans vejrtrækning på lang afstand. Så hun besluttede at befri ham for hans lidelser. V kørte derud på ATVeren torsdag morgen, og fandt dem på en bakketop. Kylie er jo dyrelæge så vi slap for at aflive ham vha. Riffel. Hun havde taget noget meget stærkt medicin med. Jeg stod med ham i grimen og nussede ham mens hun lagde en i.v adgang i hans blodåre. Han nippede lidt til det hø jeg havde med ud til ham. Kylie gav ham medicinen og 5 sek. Efter drattede han om, og var død. Puha. Sikke en oplevelse. Det rørte mig heldigvis ikke så slemt som jeg havde troet. Men nu havde jeg jo heller aldrig kendt den hest. Alligevel mærkeligt bare at aflive den der midt på engen, og så efterlade ham til rovdyrene. Alt imens de tre andre heste så til.
Ja jeg oplever da nogle ting må man sige :)
Torsdag eftermiddag. Kylie kører mig til mundubbera, hvor jeg indlogeres på byens motel, for natten. Her er fint og hyggeligt. Udenfor minder stedet dog om et af de moteller man ser på film, hvor folk mødes for at have en affære. :( men der var. Tv, køleskab og en dejlig seng. Næste morgen kl halv syv vandrede jeg med alt mit harbengut, op til bussen som skulle drøne mig den tre timers kører tur ti maryborugh. Her skulle jeg så skifte bus videre til hervey Bay. Turen gik fint. Bussen var oldnordisk, og larmede en del, men fik da sovet en halv times tid ;)
Vejret var dejligt da jeg ankom til hervey. Mit hostel, var specielt, og meget stille. Ejerne var ca. 55 år og de stod i receptionen og bag baren. Ikke lige det der lokker backpackers til en vild fest. Men til gengæld lokkede de alle byens alkoholikere til, fra kl 4 om eftermiddagen til kl 7.30 da barens happy hour sluttede og baren lukkede.
Jeg snakkede med en mand på 65år, han gik under dæk navnet Santa. Hvidt skæg og Hvidt hår, han var guide på dette hostel, og arrangerede 3 dages ture til fraiser island. Han skulle efter hans egne ord være en sand legende inden for området :)
om aftenen gik jeg på irsk pub, og faldt i snak med et middelaldrende par, som arbejdede inden for kommunen i hervey Bay. De mente jeg skulle deltage i søndagens pubcrawl i maryborugh, som efter sigende skulle være verdens største. Med 5000 mennesker, 10 pubber, lukkede gader, og alle skulle være udklædt i hero kostumer. Og man må sige at de var udklædt. Der var så mange super gode kostumer. Det var virkelig sjovt at se.
Armen så blev damen her lige ret træt. Er stadig syg :( så må desværre melde " opfølgning følger i morgen " ud til jer dejlige læsere. Og nu putte mig ned under min dyne og putte sove. Skal arbejde i morgen, så skal lige have samlet lidt energi.
P.s 17 dage til Jeppe lander i Australien :) weehee, jubii, hullu, bullu og jehaaaa det bliver så dejligt
- comments
Stine Hej søde... glæder mig hver gang til du kommer med en update på dit skønne liv i Aus. Håber du snart bliver rask igen.. God bedring:) Kys og kram Stine