Profile
Blog
Photos
Videos
Min adresse er :) ROCKY SPRINGS, PMB 36, MUNDUBBERA QLD 4626, AUSTRALIA.
Senda pakker og breve :) weee. Husk ikke at putte nogetbi der ikke kan holde sig længe, for det kan vist godt tage langt tid at få posten frem. Gider ikke modtage rodent rugbrød. Ja jeg ved det jeg er sart. Hehe.
Nåh men i dag har vi fået to nye føllebasser på gården, eller dvs de er 1 år. En vallak og en hoppe. De er så søde. Og så sagde min chef, af i morgen skulle hun lige ordne nogle ting, og så ville den seriøse ridning begynde. Årh hvor var jeg bare glad for at høre det. Så nu sker der noget.
I de sidste par dage har jeg været alene med Simon, faren.nog det har bare været super hyggeligt. Vi er begyndt at komme godt ud af det. Det tager jo tid at lære et andet menneske at kende, men nu er jeg ved at forstå hans facon. Og kan faktisk godt li ham.
I går kørte vi til byen mundubberaa, 150 km væk ca. En halvlanden times kørsel, på grusveje. Puha det bumlede. Men det var skønt at komme lidt ud, og se andre mennesker. Talte med en ældre mand i bageriet, som havde været gift med en dansk kvinde, og havde boet på Fyn. Meget skægt :)
Jeg fik købt chokolade og smøger, smøger er bare så dyre hernede, ca 80 kr for 25 stk. Så jeg har købt ind så jeg kan rulle dem selv nu. Det er billigere, så månse om jeg kan finde ud af det :) føler mig lidt som en bums. Men alle ruller deres egne smøger hernede. Og det er uden maskine. :)
På vej til byen så vi en kæmpe kongeørn sidde midt på vejen, den lettede lige foran os, så flot. Så også to kredse omkring farmen i forgårs. Frem med kikkerten:) den er til god nytte her mutti :)
Vi så to emuer på vej hjem, nåede desværre ikke at tage billede af dem, er så dårlig med det kamera. Skal virkelig være hurtigere :)
Har været udsat for tre musse angreb de sidste to dage. Har gjort hovederne oppe i huset, og de er sprunget ud af skabe, og løbet lige op af benet på mig. Ad for satan. Satte nogle vilde fælder til dem. Mig skal man ikke angribe.
Det har støvregnet det meste af dagen og det er kun 23 grader. Og det er hele 12 grader lavere end det plejer. Så det føles koldt, mærkeligt nok. Om natten er vi helt nede på 10 grader. Uhh.
Man bliver hurtigt forvent med varmen.
Jeg giver stedet her en chance, det har jeg besluttet. En uge til, og så må vi se. :)
Kys til jer alle
- comments
anni Hej søde memme dejligt at humøret er i opadgående.Det hele skal jo lige have en chance.Det er da også en skam at der ikke er andre unge.Ellers finder du bare noget andet.Vejret er lidt snyd,men det er vel også på vej til efterår.Min fod har det ikke for godt,så jeg tager hjem nu. Tusind krammere fra moren
anni Hej Memme Det er lørdag morgen kl 7 og fuglene synger.Jeg var iVondingby i går og det gik uden stunt.Jeg fik også plantet stedmoder og besøgt Ulla,som jeg gav en bakke med blå stedm.,hun bliver altid så glad. Jeg har drømt om mus i nat,det er alle dine musehistorier. Det må jo også være svært at komme til et land med en noget anderledes kultur,men klø på min pige.Du lærer nyt hver dag og det er skønt. Er du begyndt at ride og hvordan går det med knæet? Da jeg kom hjem i går var der brev om at min tur til Bingen bliver til noget.Ju hu noget der lykkes. Tysind kys og krammer fra moren