Profile
Blog
Photos
Videos
Vi forlod Koh Tao tidligt d.24, og tog med hi-speed færgen til Koh Phangan, hvor vi ankom ved middagstid. Taxachaufføren kørte som en sindsyg, men det er vi efterhånden så vant til. Da vi ankom til 'SameSame' i Haad Rin fik vi udleveret nøgle til vores Dorm hvor vi alle 10 skulle sove - perfekt afslutning på Thailand. Efter et hurtigt tøj-skift var det middagsmad tid - da hotellet er danskeget stod den på smørrebrød med leverpostej og frikadelle (mums det var lækkert - dog ikke bedre end farmor/mormor frikadeller ;-)). Herefter gik vi på stranden. De næste par dage stod på hygge, afslapning, solbadning og lækkert mad. Vi havde også æren af en fantastisk dags-tur med båd ud til fire strander, snorkeling og et vandfald, det var dog ikke helt den tur der mødte os. Vi kørte med taxa i en times tid, efter en omgang fried Rice (flere ris) på Same Same. Herefter ankom vi til en strand hvor vi skulle med vores long boat (vi var nået skuffet, da vi troede vi skulle sole på dækket)... Men den tog vi med. Efter at have sejlet i godt to min var der første stop med snorkeling, da Line og jeg havde været på Similian havde vi ikke yderligere brug for at snorkle - da de andre heller ikke gad fik vi lov til bare at komme til første strand, cirka 20 minutter derfra. Efter cirka 10 min i vores båd, der sejlede langs klipperne, røg vores propel af motoren.. Efter to forsøg med reservepropel og andens båd propel måtte vi vente på "rednings-long-boat" der kunne tage os til stranden. Her fik vi så en heeeeel time til at sole os før vi skulle med båd tilbage, og taxa til hostel - så ingen vandfald, eller flere strande til os. Vi vendte noget skuffet tilbage til Same Same, men det blev opvejet, da vi fik Burning love (brændende kærlighed) til aftensmad. D.26 var der så Halfmoonparty som Koh Phangan jo er kendt for - det er en kæmpe festival med flere tusind mennesker i grimme bluser. Dagen stod på strandhygge. Da klokken rundede 18-19 var der aftensmad og bodypaint (som i kan se på billederne). Vi var meget kreative og vores gruppe vandt for flotteste udsmykning, da de ikke kunne vælge mellem os. Derudover var vi med i beer pong turnering - Katrine og Sofie var på hold sammen, men nåede ikke langt, de var ellers tæt på at vinde. Line var på hold med Marianne og også her stod det rigtig tæt, men vi måtte alle se os til takke med én runde, da vi røg ud - så ikke mere gratis øl.
Klokken 23-24, gik turen mod junglen, hvor den store festival var - det var rigtig fedt og lækkert, at møde og snakke med andre mennesker fra hele verden :-)). Kat formåede at bruge hele aftenen uden sko. Hvilket var bevis på en rigtig god aften - hvor alle var rigtig godt kørende!
De sidste dage på Koh Phangan og i Thailand blev tilbragt med afslapning, god mad og masser af hygge sammen. Der udover en rigtig rigtig smuk solnedgang (billeder i album). Nu er vi klar til at indtage down-under, Australien, med en god kulør, og en masse fantastiske oplevelser i bagagen. Vi er begge enige om, at det ikke er sidste gang vi besøger Thailand!
- comments