Profile
Blog
Photos
Videos
Sidste blog
Så er vi nået til vejs ende på denne fantastiske oplevelse. Vores sidste aften sammen i Australien blev fejret med lækker mad, god vin, drinks og dans… Det har her til morgen resulteret i to lettere kvæstede piger, og én stk. Ida, som med en anelse tømmermænd snart bevæger sig ud på sin 36 timers tur hjem. PUHA.
Det er svært at sætte ord på hvad den her kæmpe oplevelse egentlig har givet os, men vi har alligevel prøvet at lave et sammendrag:
Sydney & Bondi
Sydney er en fantastisk by, og Bondi er vores favorit. Der er mange steder vi kommer til at savne:
Civic Video, Stranden, Harry's kaffebar, Brave Café, Coastal Walk,, Nirvana Liquorstore, Bondi Fitness, busture, UNSW og USYD, Hyde Park, færgeturene i den smukke havn, Darling Harbour, Kings Cross, billig sushi, Beach Burrito, gåture på Oxford og George Street, synet af Operahuset og Sydney Harbour Bridge, at fare vild i Westfield shoppingcenter, Coles, Surry Hills, diverse Convenience stores, Starbucks Hyde Park, kaffe to-go og meget meget mere…
Warners Av.
Vi har været heldige at få fire nye venner. At flytte sammen med drengene på Warners Av. har været intet mindre end fantastisk og stedet er blevet omdrejningspunktet og hele fundamentet for vores tur.
Her kommer vi til at savne: vi har boet tæt, men godt, haft videoaftener, UNO, fællesmiddage, smadrefester, den pinke kop, dans på sofabordet, øl-hylden, kinalamperner, goon-tårnet, hyggelige snakke i sofaen, serieaftener med vores venner fra Desperate Housewives, CSI og Entourage, en masse god og mindre god humor, gode historier, mange grin, masser af interne jokes (Hva' kan jeg gøre for DIG Mads?), ansigtsmasker og pigehygge på værelset, toilet med håndsæbe og et med mangel på samme (drengenes…), lugten af sure tæer når man træder ind af døren, en konstant sød duft af drengehørm, et køkken bugnende af opvask, sovs på væggene….
Det er imponerende at man kan bo 6 mennesker, på så lidt plads, og få så meget godt ud af det. Hver eneste dag har været sjov på Warners og vi håber det kan fortsætte når vi kommer hjem til København.
Skole
Skole er jo hele grunden til vi kom herned. Det har været hårdt men sjovt, og vi har lært en masse… Skole i Australien har været meget anderledes end derhjemme, men det er jo netop én af grundende til at man prøver det. Og hvad er der så at sige om skolen? Tests, fraværsprotokol, (mange) asiatere, lære udenad eksaminer, flotte bygninger, god kaffe.
Fester
….har der været mange af, og om det har været smadre-fest, 80'er eller Flyvende Ting Fest, så har humøret været højt. Vi har holdt mange mindeværdige fester, hvor Warners har været pakket til randen. Vi vil ikke savne oprydningen, men vi er sikre på at DJ Mittun (Jacob), Farmand (Andreas), 2x35+ (Alek & Jørn), Niels, Mutter og Den Store Kanon (Mads) flytter festen med til København.
Venner
Vi troede egentlig, at vi ville lære flere udlændinge at kende. Men pga. koncentrationen af danskere, har vi nok nærmere fået et større dansk netværk. Det har selvfølgelig sine positive og negative sider, men det er nu fedt, at vores nye venner er nogen vi nemt kan se igen.
Særligt heldige føler vi os for, at have boet med fire af Danmarks bedste gutter. De bånd der er blevet knyttet er blevet stærke på kort tid og der er blevet dannet en god grobund for livslange venskaber.
Rejse
Vi har været mange i steder i Australien og vi har elsket hver og et. Vi nævner i flæng: Surfcamp i Cresenthead, Byron Bay, Melbourne, Port Douglas, Surfer's Paradise, Brisbane, Great Barrier Reef og ikke mindst Sydney. Desuden tog vi en tur til Bali, som viste sig at blive et skønt afbræk og en spændende kulturel oplevelse. Vi har været godt rundt omkring og fået tilfredsstillet en del af vores rejselyst. Samtidig har det givet blod på tanden til endnu flere rejser i fremtiden.
Ida og Niller
Et helt kapitel for sig! Nu har vi gået op og ned af hinanden de sidste 5 måneder, hver dag snakket et minimum af nok tre timer, sovet få meter fra hinanden, mere eller mindre lavet alting sammen. Nogen gange er vi lidt i tvivl om hvorvidt vi er ved at udvikle en synkroniseret tankegang (hvilket viser sig ved, at vi ofte siger de samme ting samtidig). Ikke en eneste gang har vi haft problemer, men derimod virkelig nydt hinandens selskab:
-"Tak for det Niller! Du sgu' sød."
- "Nej, tak til DIG Ida! DU er sød!"
….
Vi har også fået nye kælenavne, her kan nævnes Niels & Brian, Mor & Mor og MUTTER (Ida.)
Alt i alt, har det her været en oplevelse for livet, som vi aldrig vil glemme!
Dette var sidste blog, og med den får I et sidste farvel.
FARVEL
Fra Ida & Pernille
- comments
Mama ..... og hvor har vi nydt at følge med hjemmefra. Det har været daglig rutine lige at logge på for at se om "pigerne" mon har skrevet på bloggen, og nogen gangen har det næste været som var vi dernede hos jer. Tak for at vi måtte være med på sidelinien!
Anso Hej Piger, det har været så skønt at følge jer herinde på bloggen, tusinde tak fordi I har gjort det så nemt at følge jer :) Det har hjulpet på de grå kedelige dage i DK at få lidt oplevelser igennem jeres fortællinger... Ida: Nu ser jeg frem til hygge, fester, NYTÅR og meget mere i dit selskab ... <3 Kom godt hjem piger, vi ses :) KNUS