Profile
Blog
Photos
Videos
D. 10.15.09; Farvel til det varme stillehave og Fiji og hallo til det kolde New Zeland
Så blev det den 14 oktober 2009 og vi har brugt det meste af morgen på at gøre alt muligt klar her til afgangen mod New Zeland. Vi sejler i dag ned til en marina lidt længer nede for at tage et par sømil i dag. Her skal vi have vand og disel på. Alt efter hvor meget klokken bliver sejler vi yderlig et stykke ud og kaster anger på indersiden af revet så vi kan ligge roligt i nat.I morgen går det så løs når vi sætter snuden direkte mod New Zeland.
Det bliver spændende spændende !!!!
Jeg håber at den lille haven hvor vi skal have vand og diesel på har et internet og en lille kiosk hvor jeg kan få brugt de sidste Fiji doller på lidt cola og kiks og evt lidt slik og chokolade så der er lidt til når turen der over af bliver hård.
I dag har jeg hængt lidt med næbet ved faktisk ikke hvorfor har bare været lidt træt og uoplagt og vil helst bare ha været mig selv. Men det er der ikke lige mulighed for. Men det var dejligt lige at snakke lidt med Thomas det fik humøret lidt tilbage igen. Glæder mig til at se ham og køre rundt i New Zeland i vores lille auto camper, det bliver rigtig hyggeligt tror jeg, det er jo næsten ligesom en både bare denne er på hjul.
Forleden efter der var blevet spist pandekager til vi revnede i regn vejret og de forskellige havde været i bad på internet og vi havde været ud at få en øl og lidt at spise så holdte vi Cava aften på Amazing med Kaares cava sæt.
Det var en rigtig hyggelig aften og vi fik da hvis også tømt en flaske sprut eller to også fandt vi flere forskellige måder jeg kunne komme op i min seng på, uden at berører Rene eller X-rays seng på(Den må jeg nemlig ikke betræde nå jeg skal op i min køje, som er over hans, hvilket har givet nogle kampe for Rene idet at det er meget svært at undgå når der ikke rigtig er så meget at træde på udover hans seng) men det havde vi meget sjov med.
Mikkel tog først til Orbit ved 04 tiden, men der var Axel og Kaare faldet i Søvn og de snorkede og de snorkede så det var næsten ikke til at falde i søvn efter dem.
Næste dagvågende Tina og hun lavede bacon og æg til os alle sammen, det var bare et top super iterativ og lige hvad os lidt tømmerramte havde brug for.
Efter en god morgenmad tog vi alle ind til byen nogle ville i biffen og se en bolliwood film andre skulle på nettet og Kaare og jeg havde projekt guldstrømpe dag.
Det var mega grineren og fik både guldstrømpebilleder foran en bil, på to dåserog med indisk kjole til i en lygtepæl på hovedet også vider. Det var rigtig sjovt og vi hyggede os meget med det i vores lidt bagstive humør.
Så alt i alt trods en del regn her de sidste to dag så har vi fået hygget os lidt her i Lautoka og her den sidste dag er solen brudt lidt mere igennem og vi har fået tørret det der var blevet vådt og fået luftede lidt ud.
Hygge de næste pr dage skal nok sende nogle tanker ude fra det stor blå have.
De bedste og sidste varme stillehaves hilsner fra Gry
.
- comments