Profile
Blog
Photos
Videos
Jeg ved at der har været stille længe, men selv i et så fantastisk land som Australien kan det komme til at føles som hverdag, og der har derfor ikke været så meget at skrive om. Jeg har været ude og være turist igen -først i Sydney Sealife Aquarium hvor jeg har set et næbdyr (præcis lige så fantastisk som jeg havde drømt om), hajer, selvlysende fisk og fundet Nemo. Alt sammen med en meget kreativt malet sommerfugl i ansigtet! Senere gik turen til Sydney Wildlife hvor vi så kænguruer og koalaer, og sikke nogle skønne dyr, nu glæder jeg mig endnu mere til at komme længere op ad kysten hvor der er steder hvor man kan holde en koala!
Den 1. september blev det tid til at tage på surf camp, og sikke en tur. Jeg må indrømme at jeg fra start af var meget skeptisk overfor konceptet - at holde balancen på et bræt i vand?! Det viste sig hurtigt at det var præcis lige så svært som forventet, og allerede efter den første lektion (3 timer) var jeg fuldstændig mørbanket og klar til at give op. Aldrig før har jeg slugt og inhaleret så meget saltvand, og jeg kom ikke rigtig længere end til at klynge mig til brættet. Men nu havde jeg jo betalt for det, så tirsdag morgen var det i gang igen - og til dem der endnu har oplevelsen til gode kan jeg afsløre at det er voldsomt ubehageligt at stå i 10º og regn for at iføre sig en fugtig våddragt. Denne gang lykkedes det mig rent faktisk at komme op at stå på brættet med hjælp fra de meget entusiatiske instruktører, hvorpå jeg prompte faldt af igen af bar overraskelse! I løbet af ugen lykkedes det mig at få fødderne på brættet et par gange, men det bliver nok ikke det jeg skal lave på resten af turen. Desuden trænger min krop til en pause så jeg kan komme af med alle de sår, blå mærker og vabler jeg har fået af at slås med at surfbræt der var væsentligt større end mig. Men der var en masse skønne mennesker og god mad, og alt i alt var det en vidunderlig oplevelse som jeg helt sikkert ikke ville være foruden! Nu sidder jeg i en Greyhound bus på vej mod kystbyen Yamba, som skulle være et af de mest fantastiske steder på østkysten, så nu må vi se om det lever op til forventningerne. Det er omkring 10 timers kørsel nord for Sydney, så om ikke andet skulle vejret være bedre der (:
- comments
anne Elsker dine indlæg!!! Du får mig i godt humør <3 Kærlighed til dig
Mads Høybye Så burde du være ved at ankomme nu... Velkommen til Yamba, Bene! Og fortsat god tur, elsker dine billeder! :)