Profile
Blog
Photos
Videos
Kia Ora til jer i DK,
Det er sådan man siger Hej på Maori-sprog. Her i Rotorua har vi været til Maori aften og lært om de indfødte her på NZ. Det var de folk, som var her, da europæerne kom til landet og betragtes derfor som indfødte. De er og har gennem lang tid været en truet kultur, da der er færre af deres folk og deres sprog ikke bliver talt af mange maorier, da det før har været set lidt ned på. De gør derfor meget ud af, at turisterne kommer til deres Village (landsby) og oplever kulturen og deres levemåde - og det var bestemt en festlig måde, vi fik en masse viden omkring deres kultur!
Aftenen startede med, at hver bus havde valgt en chef, som repræsenterede gruppen og skulle hilse på lederen af landsbyen ved at støde deres næser sammen to gange. Herefter var der velkomst (se videoen!), hvor landsbyen giver en fredsgave, som de fremmede skal tage til sig for at vise, at man kommer med fred, da der ellers vil opstå krig mellem dem. Herefter gik vi en tur igennem området og kunne se Maorierne udføre deres Haka (se den anden video) - en dans, som de bruger til at skræmme deres fjender med samt gøre sig kampklar. Det New Zealandske nationale rygbyhold udfører også haka'en inden kamp for at hylde Maori kulturen og skræmme deres modstandere.
Inden det var tid til mere Haka, musik og maorisk underholdning så vi hvordan de havde tilberedt vores mad under jorden, hvilket er muligt her i Rotorua pga. den vulkanske aktivitet, der er under byen. Inden maden var der underholdning og mere viden om deres kultur. De var utrolig gode til at fortælle og deres musik, sang og dans var fantastisk!
Aftenen sluttede af med lækker mad - buffet med både hovedret og dessert - musik og sang hele vejen hjem i bussen. Alt i alt en ret underholdende og spændende aften!
Rotorua er en by, som ligger ovenpå en vulkan, hvilket gør, at undergrunden syder og nogle steder i byen lugter der lidt kraftigt af, tja, en rigtig æggehørmer :-)
På grund af den vulkanske aktivitet kan man i en park, Te Puia, opleve en gejser og se de varmer kilder under jorden. Vi havde en guidet rundtur, som startede med lidt mere historie om Maori kulturen, se deres carveing (snitning i træ og skulpturer), som kun mændene må udføre. Hvis man kigger på de skulpturer, som Maorierne laver, er menneskerne altid afbilledet abstrakt, da Maorierne tror på, at man ikke må afbillede mennesker. Vi så også vævning af blade til en del af deres tøj m.m. som dog både kvinder og mænd må lave.
Herefter gik vi hen til en af de varme kilder, hvor vores guide ville koge æg til os. Vandet er 100 grader varmt i kilden. Herefter så vi gejseren, som skyder vand op ni meter nede fra undergrunden samt kiwi fuglen, som er New Zealands national fugl.
På vejen hertil gjorde vi stop ved Hobbiton, som er der, hvor man kan komme på besøg rundt i de omgivelser, hvor Hobbit-filmene og Ringenes Herre er blevet optaget. Kulisserne fra Hobbit filmene står der og bruges nu som turistattraktion. At gå i mellem alle Hobbit husene (der er i alt 44) var som at komme til en helt anden verden og det hele var ret så charmerende. Alle husene er tomme, da resten er blevet optaget i et studie. Til dem tredje film var der lukket i fem uger til optagelse, men det tog dem kun tolv dage - hvor i mod det havde taget tre måneder at optage Ringenes Herre.
Instruktøren af Hobbit-filmene har bestemt sans for detaljer og det prøver de at gengive bedst muligt - med røg op af husene, vasketøj på tørresnøren som kan holde i al slags vejr og rigtig frugt i forhaven. Under hele området er der lagt et system, der gør det muligt, at der altid er grønt græs og for at hegnene rundt om Hobbithusene skulle se gamle ud har man lavet en blanding af yoghurt og maling, som får det til at ligne mos.
Det ene træ derude har også kunstige blade, da instruktøren ikke var tilfreds med farven på de originale. Ligeledes blev får også fjernet fra baggrunden, da det var New Zealandske får, og siden filmene skal foregå i engelsk natur, blev der hentet får ind fra England, så alt stemte overens med bøgerne.
Det er imponerende hvor mange små detaljer, der har været under produktionen og det var sjovt at se og høre om - også selv om vi ikke har set nogle af filmene :)
Turen sluttede af med et glas cider eller øl, som er lavet efter deres helt egen opskrift og ingredienser, der vokser i området.
I morgen går turen videre mod Taupo, hvor vi skal ud på lidt af en gåtur :)
Godnat herfra :)
- comments