Profile
Blog
Photos
Videos
Alt er pakket og klart til, vi i aften sætter kursen hjemad. Tre flyafgange er i vente, inden vi igen kan betræde den savnede danske jord. På trods af det store savn til Danmark, venner, familie og alt, hvad det indebærer, er det stadig vemodigt, at sidste etape af vores livs rejse snart er overstået. En blandet følelse vi altså sidder med nu!
I Nepal blev vi udfordret på det personlige. Da vi ankom fik vi det største kulturchok, der længe er set. Landet var så langt bagud i udviklingen, at det var utrolig svært at komme fra det danske velfærdssamfund til et land, hvor intet haster. "Hvad de ikke når i dag, når de i morgen!" Vi har haft op- og nedture, som kun har gjort os stærkere. Fra et børnehjem, hvor alle nerver sad uden på tøjet til en skole, der rummede så meget forskelligt. Kærlighed, omsorg og glæde i lange baner! En oplevelse, der har printet sig dybt i vores hjerter, men samtidig en oplevelse, der var hård at gå i gennem. Vi har grædt og grint, bandet og svovlet, men da dagen, hvor vi skulle sige farvel, nærmede sig, følte vi en enorm tomhed. De børn, der på tre uger, havde fået en vanvittig stor plads hos os, skulle vi tage afsked med velvidende om, at vi aldrig ville se dem igen. Vi græd, som vi aldrig har grædt før og uddelte kram og knus i massevis. Dog var børnenes tårer det mest hjerteskærende, og vores fødder var bogstaveligt talt modstridende og nægtede at tage det sidste skridt ud af porten. Når oplevelsen på skolen nævnes den dag i dag, bliver vi yderst sentimentale, og vi er begge enige om, at det ikke er sidste gang, vi har leget, sunget og grint med vores skønne unger. Vi vender stærkt tilbage! Tilbage til et land, hvor vi virkelig kom ind under huden på kulturen godt anført af de mange nepalesiske venner, vi tilegnede os. En oplevelse på det kuturelle, personlige og menneskelige plan!
Vores ekstreme udskejelser blev udlevet i Thailand. Her blev der ziplinet, bungyjumpet, kælet med tigere store som små, set kvinder i vilde halsudsmykninger, kokkeret i det lokale køkken, kørt ulideligt lange strækninger i bus, sejlet fra ø til ø i uvejr, festet under fuldmånens skær, drukket alt for mange buckets, lidt under hedeslag, shoppet på diverse natmarkeder, set show af piger med en ekstra bonus mellem benene, reddet på elefanter, set en slangetæmmer blive bidt af en kobra, snorklet ud fra en partybåd, oplevet den thailandske biograf, tilbragt uendeligt mange timer under solens stråler og bare nydt hinandens selskab. Ja, det var et oplevelsesrigt land!
En klog mand sagde engang, at det ikke regnede på Bali. Det var løgn! Heldigvis har øen budt på soltimer om dagen, men vand til knæene om aftenen er ikke en overdrivelse. Da vi bestilte rejsen havde vi store forventninger om et eksotisk land med smukke palmer, kridhvide sandstrande og uendeligt mange bryllupper i vandkanten. Bali er så meget andet, end billederne hentyder til. Vi kan ikke komme uden om vores skuffede følelse vedrørende selve øen, men heldigvis fandt vi det mest fantastiske hotel, de sødeste massør-piger og en god tatovør. Ja, en overraskelse venter!
- comments