Profile
Blog
Photos
Videos
Kaere familie/venner
Nu er dykkercertifikatet endelig i hus, woohoo! Jeg er lige kommet tilbage til vores hostel i Cairns efter fem meget intense dage, hvoraf tre har vaeret ombord paa en baad i Great Barrier Reef. Sidder ved en computer i skyggen og holder en pause fra gode eftermiddagsvejr - der er ikke en sky paa himlen - og vil nu forsoege at berette om de seneste dage, som er propfyldt med oplevelser og indtryk. Enjoy.
Dykkerkurset startede i torsdags, hvor jeg og resten af gruppe 1 - somme tider er vi opdelt i to grupper, husker I nok - blev koert med bus til Pro Dive centret i Cairns. Her moedte vi instruktoererne, der skulle laere os at dykke. Vores hed Sam English, lignede Wayne Rooney paa en prik og var selvfoelgelig fra England. Hyggelig fyr. De foerste to dage gik med teori og traening i den tilstoedende pool. Teorien var praecis som at sidde paa skolebaenken igen, og modulerne foeltes meget lange. Jeg forsoegte dog at holde mig vaagen, for det var jo vigtig viden, og desuden vi skulle bestaa en eksamen dagen efter, fredag. Vaagnede imidlertid straks op, da vi skulle i vandet og lave oevelser. Det var skaegt og en helt anden foelelse at dykke end at snorkle. Den vigtigste forskel er selvfoelgelig at man kan traekke vejret under vand, hvilket er noget man lige skal vaenne sig til! Da dagen sluttede, var jeg helt smadret. Der var simpelt hen alt for mange informationer, der skulle tages ind paa alt for kort tid. Fredag foregik paa samme maade, borstet fra vi skulle eksamineres, og jeg bestoed med lethed. Maatte dog vente med at faa certifikatet til efter nogle dyk fra baaden.
Loerdag var dagen, hvor det for alvor blev fedt. Vi stod tidligt op og checkede ud af vores hostel, Serpent Resort. Derefter blev vi koert hen til baaden, der ventede paa os. En superlaekker baad med salon, hvor vi kunne spise sammen, og det gjorde vi tit. Det var som om, vi naesten ikke lavede andet end at dykke, spise og sove i 3 dage. Jeg blev desvaerre soesyg paa den tre timer lange tur ud til Milln Reef, hvor vi skulle dykke for foerste gang i Great Barrier, og alt den gode mad kom op igen. Fyldte otte braekposer, det var ikke just en rar oplevelse. Foerst om aftenen fik jeg det bedre og kunne holde maden i mig. Dykningen var til gengaeld en fantastisk oplevelse. Man kommer ned til en helt anden verden, som de fleste ikke kender til. Der er stille, og det eneste man kan hoere, er ens eget aandedrat. Min dive buddy var skiftevis Lene fra min gruppe og en australsk fyr, der hed Callen. Jeg saa masser af fisk i alle mulige farver, der svoemmede rundt blandt korallerne. Heriblandt fandt jeg Nemo (en lille gruppe af aegte klovnefisk). Desuden saa jeg paa et morgendyk en enkelt skildpadde, der laa og sov paa havbunden. Dykkede ogsaa en gang om natten. Det var en ret speciel oplevelse at dykke i moerket med en lommelygte, mens hajer svoemmede rundt omkring een. Fik certifikatet paa andendagen, og tredje dag (i dag) bestod af tre dyk i rap efterfulgt af turen tilbage til Cairns. I aften moedes dykkerne et sted, der hedder Gilligan's, nyder et godt maaltid og drikker nogle oel sammen. Det er faktisk lige om lidt (en halv time), saa jeg vil runde af nu.
Denne uge kommer til at gaa med diverse aktiviteter i form af bungee jump og sky dive etc. Paa soendag flyver vi alle til PNG (Papua Ny Guinea), hvor vi skal leve primitivt i 11 dage. Det er et smukt, men barsk sted, og det kaldes ofte for "Land of the Unexpected". Det skal nok blive fedt!
Varme hilsner, Jakob
- comments
Jens Hej Jakob - Det lyder fantastisk, skriv endelig mere! Glæder mig vildt til at høre fra PNG. Tillykke med certifikatet. Bedste hilsener, Jens
Gitte Hej Jakob. Stort tillykke med certifikatet - det lyder jo bare helt fantastisk - hvilken oplevelse - nyd festen i aften - men med måde ! Alt god her. Knus fra mor.
Chr. Tally Ho Jacob. Godt gået med dykkercertifikatet - du kan jo imponerer dem med en bushfrigde - grav et hul i sandet, kom din varme øl derned og hæld ca 1l. benzin over. Antænd skidtet og vupti har du kolde øl. Held og lykke - måske lidt mindre benzin, det kommer an på antal øl. Chr
Bodil Til lykke med dykkercertifikatet, det må være være noget af en oplevelse, Sikke meget du dog oplever, men du skal nu ikke høre efter din onkels gode ideer med hensyn til de kolde øl. Her er alt vel,der sker dog ikke så meget, efteråret er over os og bladene falder tæt i vores have, men solen skinmner og i går rev jeg 4 store sækk blade sammen.Stort til lykke fra morfar.Mange kærlige hilsner fra os begge
Your father Hallo Diver Jakob. It sounds really cool or I should say hot. Congratulations with your diving certificate. I never try to dive. It sounds so amazing and addictive. I wish I dived with you down under. Look forward to hearing about your meeting with rainforest Indians in PNG.