Profile
Blog
Photos
Videos
Heippa hei kaverit pitkästä aikaa!
Joka kerta meiän kirjotukset alkaa sillä että sanotaan että eipä oo tullu kirjoteltua pitkään aikaan, niinku siis nytkin! nyt täytyy kyllä myöntää että minä olen se laiskimus, hansu on kirjotellut ahkerammin ja joutu mut nytkin patistamaan ruudun ääreen! Kivaa tää oikeesti kuitenki on!
Eli jos ette oo vielä kuullu hehkutusta niin meiän kahen ja puolen viikon reissu tuolla itärannikolla oli siis aivan mahtava kaikin puolin! Lennettiin ensin Cairnsiin Melbournesta. Cairnsissa oltiin kaikkiaan neljä päivää, ekana päivänä vaan chillailtiin Cairnsin laguunilla ah niin lämpimässä ja aurinkoisessa ilmassa.. Melbournessa oli vielä (ainakin mulle) antarktiset oltavat ku reissuun lähettiin ni Cairnsin tropiikki tuli kyllä enemmän ku tarpeeseen! :) France ja Nora (luxembourgilaiset tytöt) oli kans Cairnsissa ja ekana päivänä lähettiin heti aamusta ensin ranta esplanadille aamupalalle (paras ja herkullisin aamiasbuffetti ikinä! ) ja sitten mentiin rentoutumaan laguunin aurinkoon! :) Siinäpä se päivä sitten vierähtikin auringossa öllöttäessä..
Seukki päivänä oli sitten Great Barrier Reef snorklaus reissu!! Valitettavasti meillä kävi huono tuuri ja päivä oli tuulistaki tuulisempi.. Hanne voi pahoin jo meno matkalla ja kun päästiin määränpäähän oltiinkin jossain avomerellä kun luultiin että päästäisiin viimein maihin ja sieltä snorklaamaan... luultiin todellakin väärin! Vaahtopäisiin altoihin oli vaan uskaltauduttava.. kaikki ei sinne ees uskaltanu lähteä! Mutta me kauniit ja rohkeat mentiin! heh, no mentiin ja mentiin, roikuttiin sellasen irkkumummon kans pelastusrenkaassa kun se sukellusohjaaja veti meitä perässä koralleille..
no kokemus sekin! ja ei ainakaan hukuttu!
Harmi vaan kun ei oikeen pystynyt nauttimaan näkymistä ja koralleista kun ilma tosiaan oli niin huono ja pahoinvoiva olo vei vähä voimia.. mutta onneks niitä koralleja on tulossa vielä myöhemmin lisää!
Seuraavana aamuna olikin sitten viidakkoreissun vuoro ku lähettiin Cape Tribulation nimiseen sademetsään. Päivä oli aika hektinen mutta nähtiin kuitenkin ihania rantoja ja kauniita maisemia sademetsissä! Syötiin lounas autiolla rannalla, jossa ei kylläkään olis voinu mennä uimaan krokotiilien takia pysyteltiin siis turvallisesti kuivalla maalla.. Päivän päätteeksi käytiin vielä viidakossa jokiajelulla jossa oli tarkotus nähä krokotiilejä enemmänkin.. Noh, tulos oli erittäin kaukaa nähty krokotiilin turpa, käärme ja pieni keltanen lintu. Ei hyvä päivä eläin mielessä... mutta muuten kylläkin!
Sitten olikin aika lähtee körryyttelemään jo seuraavaan destinationiin! "Destination unknown, -known -known" No ei, tiedettiin kyllä mihin oltiin menossa, mission biitsille ajeltiin kun oltiin saatu meidän rakas, vihreä Jucy automme pienten ylimääräisten ressitekijöitten jälkeen...Jännitettiin ajamista enemmän ku olis tarvinnukaan! Ajaminen "väärällä puolella" tietä ei nyt ollu sen kummempaa kun "oikeellakaan puolella".. Päästiin ehjänä Mission biitsille jossa viimein päästiin White Water Raftaamaan!!
(siis koskenlaskua!) Se oli yks koko reissun kohokohista!! Aivan mahtava päivä jota ei kyllä unoha ikinä! Tully River kaarteli aivan upian National Parkin läpi, heti ekassa mutkassa kastuttiin ku piti reenata veneestä putoamista ja koskessa kellumista..muutaman muunkin kerran päästiin koskeen uinnille mikä oli vaan kiva niin kuumassa säässä ja niin mahtavissa maisemissa!
Ohjaajat oli huippuja ja ne heitteli meitä bootista koko ajan veteen, kerran kiepautettiin koko vene ympäri ja ajeltiin vielä vesiputouksen alta yms. ja hauskaa oli!
Yks läheltä piti tilannekin kävi kun juututtiin keskelle putouksen alkua kiveen kiinni, ja meiän takana oleva bootti kaatu ja osa porukkaa joutu tulemaan meiän boottiin ku puolet lipu sitä koskiputousta alas.. huhhuh, oli siinä keikkuminen ja roikkuminen ku vene melkeen pystyasennossa keskellä kohinaa täynnä porukkaa!! Mission beach oli muutenkin kyllä vaikkakin pieni niin tosi kiva ja kaunis paikka, siellä päätettiin olla vielä yks yö lisää kun Nora ja Francekin tuli sinne sitten illalla
Seuraava etappi oli sitten Airlie beach jossa oli tiedossa kolme päivän purjehdus Whitsunday islandsilla..! Se reissu vetää kyllä ihan sanattomaksi. Meillä oli mukavan nuorekas porukka seilauksella, ja mukava ja rento miehistö tietenkin! Ekana päivä päästiin jo riutalle snorklaamaan, ei löydy kyllä tollasia koralleja ihan joka jorpakosta! Seuraavan päivän snorklailut oli jotakin aivan uskomatonta, värejä enemmän ku missään, korallit oli aivan uskomattomia ja kaloja oli jos minkä muotosta ja väristä! onneks tälle päivälle tajuttiin ostaa kertakäyttönen vedenalanen kamera ni saatiin ees muutama paperikuva muistoksi! Viimisenä päivänä sitten seilattiin keskellä merta olevalle biitsille, täällä oli kuulema paljon merikilpikonnia ja niitä oltiin ootettu ku kuuta nousevaa! Nähtiinkin valtava kilpikonna snorklatessa joka oli kun kirsikka kakun päälle purjehuksen suhteen!
surku oli kun ranta alko lähestyä ja purjehus oli ohi.. mutta kaikki hyvä kai sitä päättyy aikanaan..
Airlie beachiltä lähettiin sitten heti purjehuksen jälkeen ajelemaan eteläänpäin.. päätettiin pysähtyä sellaseen pieneen kyläpahaseen, Sarinaan. Päätettiin illalla lähteä ulos syömään ja paikan ainut ravintola oli paikallisen hotellin ravintola. Meitä palveli kyllä niin peri aussi sheila! puhu niin leviää aussi aksenttia että ei jokasen suusta kuulekaan, "yes, darling!" ja ruoka maistui ja sitä oli enemmän ku riittävästi!
Seuraavana päivänä meillä oli ajourakkaa kokonaiset 700 km hervey bayhyn! matka meni kyllä nopeesti ku maisema vaihtui ja kuski myös aina tasaisin väliajoin. Hervey baysta oli siis meiän gateway Fraser islandille josta oltiin kuultu tosi paljon kehuja ja ylistystä. Odotukset oli siis todellakin korkeella mikä ei loppupeleissä ollut välttämättä kovin hyvä juttu. Olihan se mahtava paikka mutta mulle iskenyt ihmeellinen mahakipu vei todennäköisesti osan mielenkiintoa... Nähtiin kuitenki hiekkarantamoottoritie, rannalle huuhtoutunut laivan hylky, hiekka dyynit ja kirkkaita järviä... mutta hei, juttu jatkuu puolen tunnin päästä! nyt pitää lähtee jo ruokatauolle
Eli siis mihin mää nyt jäinkään.. kestää hetken saada ees osa kahen ja puolen viikon reissusta raapusteltua... :D mutta tosiaan fraser islandin reissun jälkeen ajeltiinkin sitten Noosaan. Tosi nätti paikka! vehreä, siisti ja viihtyisä! Tosin sinne suht helposti eksy ku liikenne ympyröitä oli suunnilleen joka risteyksessä! mutta Noosaan vois mennä vaikka uudestaankin, tosi kiva paikka! Loppu reissu meillä menikin sitten lähinnä rentoutuessa ja rannalla maatessa! Noosasta ajettiin Surfers paradiseen joka oli aika turisti ähötys.. ihan jees kuitenkin, rannalla me melkein koko aika siellä ollessa maattiin!
Surferista ajettiin sitten vielä brisbaneen ja sieltä lennettiin koti melbourneen! Surku oli hieman kotiin tullessa ku ilma oli ekana päivänä heti kylmä ja sateinen. Reissussa ku kerkes jo tottua siihen että sai olla suht vähissä vaatteissa koko ajan
No onneks tänne kylmään melbourneenkin on kesä tulossa, viikonloppuna taidettiin yltää jo melkeen 30 asteeseen! siitä jatkakaamme lisää sitten ensi kerralla! heippahei! toivottavasti nyt tuli kaikki tärkeimmät mitä reissusta piti sanoa.. no me täydennetään sitä mukaa kun mieleen juolahtaa! kuviakin pitäs nyt olla että te malttamattomimmat pysytte ainakin hetken tyytyväisinä!
Maui kuittaa ja Hansuli kenties ens kerralla jatkaa tästä!
- comments