Profile
Blog
Photos
Videos
Sitä sanotaan että jos ei heilaa helluntaina niin sitten on jonoa juhannuksena. Musta tuntuu että mun osalta helluntai, juhannus, joulu ja uusivuosi meni jo tällä viikolla.. ainakin toivon näin.
Eilen meidän baarissa katsottiin State of Origin -pelien ensimmäistä ottelua. State of Origin pelataan täällä kerran vuodessa kolmen ottelun sarjana New South Walesin ja Queenslandin välillä, lajina siis paikallisten jalkapallo (jonka minä näen enemmänkin rugbynä ilman olkatoppauksia ym). Nimi tulee siitä että jokainen pelaaja palaa takaisin siihen joukkueeseen, jossa pelasi ensimmäisen ammattilaispelinsä. Paras kolmesta ratkaisee. No minähän en näistä peleistä mitään ymmärrä eikä suosikkijoukkuettakaan löydy, joten kannatin NSW:tä baarin värien mukaan. Vaikka Queenslandissä ollaankin. Sain lainaan sinisen fanipaidan ja huivin, lisäksi koristeltiin baari joukkueiden väreissä (maroon red ja äklön vaaleansininen) olevilla ilmapalloilla ja serpentiineillä. Sanonpa muuten vaan että vaikka ilmaisutaitolukion kävinkin niin onneksi mulla oli realistinen kuva omasta "taiteellisuudestani" ja päädyin insinööriksi :D askartelin vaaleansinistä rusetteja ja baarin puoli näytti siltä että siellä olisi yhtä hyvin voinut lukea "onnea poikavauvan johdosta" tai jotain vastaavaa. Kieltämättä aika äklön vaaleansininen.
Ilta oli aika kiireinen, enkä oikein vieläkään päässyt selville säännöistä kun keskityin kantamaan muille juomia. Parhaimmillaan meitä oli tiskin takana kolme, ja silti koko ajan kauhea kiire.. niin eiköhän yksi humalainen rekkamies oikein tahallaan hidastele. Ensin hanaolut käteisellä. Eikun sittenkin kaksi, kaverille Jim Beam. Mikä niiden hinta on? Ompa kallis! Entä jos ottaa llimsan ja viinan eikä tölkkiä? Laita nyt kuitenkin tölkki. Voisin muuten nostaa vähän käteistäkin. Juomakin on tyhjä, anna toinen mutta älä veloita kortilta vaan ota ensin käteinen ja maksa siitä. Voinko tilata ruokaa? Sitäkään en maksa näistä, työnantajan laskuun menevät rahat on erikseen. Ja kirjoita kuitti, kiitos. Jos vielä aski Winfieldiä? Miten on muuten ilta mennyt ja kävitkö lenkillä eilen? Täytyy muuten sanoa että olet kyllä kaunein baarin kassa jonka olen rekkaa ajaessa nähnyt! ...jne. Varmaan 10 minuuttia jouduin auttamaan tätä YHTÄ huomiohakuista ihmistä, kun aina tuli jotain mieleen. Toisessa päässä tiskiä toinen samanlainen. Ei millään tahdo ymmärtää että baari on täynnä ja muillakin jano. No toissapäivänä oli vähän sama homma- silloin yksi humalainen, jälleen kerran mies-, asiakas tuli baarin sulkeuduttua koputtamaan mun huoneeni ovelle. Hän vain ajatteli antaa puhelinnumeron että jos et saa maanantaina kyytiä täältä pois niin hän tulee viiden tunnin ajomatkan päästä sua hakemaan. Joo kiitos numerosta, menetkö nyt pois mun huoneestani!!
Eilen sitten pelien jälkeen oli kaiken huippu. Menin nukkumaan ehkä yhdentoista maissa, baariin jäi vain muutama ihminen. Sulkemisajan jälkeen joku tulee koputtamaan mun ovelle, totean että pitäisi olla lukossa enkä muuten ihan varmasti aio avata. Jaa lukko ei toimi, ja taas mun huoneessa on joku. Tosin tämä oli ihan vahinko, väärä ovi- etsi kaveriaan joka nukkui mun seinänaapurina. Pyysi anteeksi ja lähti pois. Tosin tuli hetken päästä takaisin kysymään että kun sulla on täällä neljä sänkyä, niin olisiko mitenkään mahdollista että hän nukkuu yhdessä niistä? Tiesin kyseisen kyläläisten ja että on ihan hyvä tyyppi, joten anoin että anna palaa, kunhan annat mun nukkua.. valitsi itselleen sängyn, toivotti hyvää yötä ja alkoi nukkua. Esimerkillistä toimintaa, ei minkään sortin vonkausyrityksiä. Mutta annapa olla niin muutamaa minuuttia myöhemmin ovi aukeaa (vaikka piti olla lukossa, taas!!) ja sisään kävelee toinen kylän nuorehko mies. Ei edes sano mitään, tunkee mun viereen parisänkyyn. Sanoin että mulle on ihan sama, kunhan pysyy omalla puolella. Suu käy koko ajan ihan kuin yhdelläkin kämppiksellä joskus 2008 kun oli juonut koko illan vodkaa ja Red Bullia. Ole hiljaa, minä haluan nukkua. Hivuttaudun koko ajan kauemmas sängyssä ja kaveri seuraa perässä. Ilmoitan sille että jos aikoo jäädä niin saa vaihtaa toiseen sänkyyn ja olla hiljaa. Vähän aikaa yrittää vielä pitää kädestä kiinni (voi hyvää päivää kuinka inhoan a) sitä että laittaa sormet lomittain niin ettei veri kierrä b) sitä että hinkkaa peukalolla mun kättä!! Opetelkaa olemaan!!) kunnes sanon että nyt. Ulos. Minä aion nukkua, näkemiin. Lähtee ulos, nukahdan. Herään siihen ettei lukko taaskaan ole toiminut ja kaveri peittelee mulle noin kuudetta peittoa. Nyt korotin riittävästi ääntä että meni vihdoin perille ettei tarvii tulla mun huoneeseen. "Yritin vaan olla kiva, ei sitten.." kaikkein kivointa kun lähdet menemään ja annat mun nukkua. Inhottavaa kun ei voi luottaa siihen että omassa huoneessa saa olla rauhassa! Tekisivät kunnon lukkoja ja ovia!
Arvatkaa sainko unta loppuyönä kun olin varma että taas joku kävelee sisälle kun nukun.. tajusin että helluntai on ihan kohta ja jos tässä tosiaan oli tämän vuoden heilatarjonta kuten tuolla alussa arvelin, niin kyllä on muuten köyhä vuosi. Eipä toisaalta näitä enää yhtään lisää, kiitos. Pisteet kotiin tälle kaverille joka nukkui kiltisti omassa sängyssään, kiitti lähtiessään ja pahoitteli että herätti mut.
- comments