Profile
Blog
Photos
Videos
SANUR
Det var næsten familiært at vende tilbage til Sanur, det sted hvor vi startede vores rejse på Bali. Stedet lignede sig selv, så det var nemt at finde rundt. Vi og vores kufferter blev hurtigt indlogeret på Puri Gopa, et hotel i yderkanten af Sanur. Hotellet skulle huse os for en uge, hvor vi bare skulle slappe af og svømme i poolen.
I løbet af ugen var vi i et stort vandland, WATERBOM PARK, hvor vi brugte godt 9 timer i vandrutsjebaner.. Det var lige noget for vores indre legebørn! Vi prøvede en del forskellige forlystelser, og Mikkel fik prøvet hans vildeste vandrutsjebane til dato. Vi afsluttede dagen af med at kigge i shoppingcenteret, Discovery mall, og spise blandt de lokale i et lille madkøkken..
En af dagene, fik jeg booket mig på et mavedans hold.. Her brugte jeg en time sammen med en japaner og en balinesisk instruktør, med at lære forskellige teknikker.. Det var virkelig godt! Læreren hed Dunia Maya og kan klart anbefales!
En af de sidste dage i Sanur, tog vi igen til Kuta for at se 'White House down' i deres biograf.. Der var helt vildt koldt inde i biografen, da air conditionen var skruet op på fuld drøn, og vi sad i shorts og T-shirts. Da filmen var en voksen film, blev vi noget overrasket over at halvdelen af publikum var børn under 6 år, som forældrene havde slæbt med ind at se en action thriller.. Derfor var der næsten ligeså meget action udenfor lærredet som på det...
Ellers var det nogle meget afslappede dage, hvor der blev læst en masse bøger, selv Mikkel pløjede sig igennem to hele bøger på ipad'en.
Nu sidder vi så på Nusa Lembongan, en ø mellem Bali og Nusa Penida.. Vi har tilbragt 2 overnatninger på hotellet, Nusa Indah, og vi har en sidste i nat, inden vi vender snuden mod Bali og området Kuta/Legian.. Her har vi de sidste 3 overnatninger på Bali.
LEMBONGAN
På lembongan har vi haft lejet en scooter, og kørt øen rundt.. Den er ikke så stor. Her er næsten ingen ting.. Restauranterne lukker kl. 9, men så er der også bare helt mørkt på øen.
I dag lejede vi en tomandskajak og Mikkel gav den gas på vandet.. Jeg prøvede bare at følge med!
I morges faldt vi i snak med et andet ungt par som også var ude at rejse.. Dem skal vi så ud at spise med til aften. De kommer begge fra Aarhus og læser molekylær biologi..
Ellers håber vi at i har det rigtig dejligt derhjemme! - vi savner jer :)
Vi krydser fingre for at Charlie stadig er i live????
Glade smil og brune baller
Mikkel og Mille
- comments
Hanne Bertelsen Igen utroligt spændende at høre om alle jeres oplevelser. Vi glæder os til at se jer, når I nu snart kommer tilbage. Vi nyder den danske sommer , som p.t. er varm og solrig. Knus fra Bedstefar og Farmor