Profile
Blog
Photos
Videos
Så blev det fredag og der er nu gået 2 uger siden jeg ankom (viiildt!). Det er vist også ved at være på tide med endnu en opdatering herfra. Har været uden internet (udenfor arbejdet) den sidste uges tid, da min gamle iPhone pludselig gav op. Jeg var hos en reparatør, som både prøvede at skifte oplader-indgangen og batteriet, men intet hjalp og iPhonen fik sin dødsdom :( Men efter nogle dages research på området besluttede jeg mig for at købe en iPhone 4S, da den var billigere her end i DK. Så med andre ord jeg er tilbage online med ny mobil :D Nok om kedelig telefon-update!
Der er gået to uger siden jeg kom frem og siden da er jeg flyttet, er kommet godt i gang på arbejdet og er efterhånden blevet ret stedkendt. Så stedkendt, at jeg de to gange (!) jeg er blevet spurgt om vej faktisk har kunnet hjælpe.
Jeg flyttede sidste fredag, hvor Daniel var så sød at hjælpe mig. Efter lidt opstartsproblemer (kunne bl.a. ikke få det varme vand til at virke) er jeg nu blevet rigtig glad for at bo her. Lejligheden ligger i et rigtig fint kvarter og lejlighedskomplekset har egen portner, som holder øje med hvem der kommer og går. Det er i gåafstand af centrum af Providencia, hvor der er masser af cafeer, restauranter og malls (det kalder de storcentrene). Jeg bliver stadig overrasket over hvor mange velkendte butikker og restauranter der er - fx er der KFC, McD, Burger King og Starbucks over alt. Derudover er der tøjbutikker som H&M, Zara, Topshop m.fl. Og en Legostore! Derudover er der i Providencia en masse skyskrabere, så føler virkelig, at jeg er kommet til en storby.
Mht. arbejdet på ambassaden har jeg været i gang i to arbejdsuger. Så nu er jeg efterhånden ved at komme ind i de forskellige rutiner med at besvare Tlf. og åbne døren (opgaver vi praktikanter har midlertidigt indtil de finder en ny receptionist). Derudover har jeg fået en ny kollega Sidsel, som også er praktikant og sammen har vi efterhånden løst en del opgaver. Det virker til at opgaverne er meget alsidige og at man, hvis man vil, kan få en masse ansvar.
Ellers kan jeg fortælle at eneste minus er kulden som bogstavlig talt går i minus :( Derudover er husene desværre ikke så godt isoleret, så jeg har tilbragt flere aftner under tre tæpper og med halstørklæde og vanter på. Men det er "kun" om morgenen og om aftenen, der er så koldt. Om dagen kan temperaturen svinge sig helt op på 15 grader! Så det må jeg prøve at nyde i weekenderne.
Apropos weekender så er de indtil videre blevet brugt på afslapning, besøg hos min onkel Manuel og famile og så en enkelt bytur sidste weekend, hvor Sidsel og jeg var i byen med nogle finske piger og en chilensk pige. Det var rigtig sjovt. Vi endte på en bar/diskotek i Bellavista, hvor man kunne købe en hel flaske Pisco + colaer for kun 30.000 pesos - lidt over 300 kr - dvs. kun ca. 60 kr./pers. når vi var 5!!! Så byturene behøver heldigvis ikke være så dyre, så dem kan jeg godt snuppe nogle stykker af, selvom budgettet er begrænset.
Nåh, jeg vil slutte inden indlægget bliver aaalt for langt. Jeg vil i stedet gå ud og lave aftensmad og nyde et glas rødvin - det er jo fredag! Og by the way - kunne købe en helt liter vin (Gato Negro) for kun 1.410 pesos - ca. 15 kr. Life is gooood!
- comments
Malene Lyder kanon med ny lejlighed. Var det nemt nok at skaffe? Haha ja priserne på alkohol lyder til at være lidt mere SU venlige end herhjemme. Skønt at du allerede har fundet en at hænge ud med og gå i byen. Glæder mig til næste indlæg. Tager i Bøgeskoven i morgen, så vil tænke på dig, nu hvor vi ik kan drikke en kold sammen. Knus M
mijana Lejligheden var en jeg har fundet gennem en ven af familie. Den tilhører en chilensk kvinde, som til dagligt bor i Sverige. Jeg kan bo her i et par måneder til hun selv kommer herned og skal bruge lejligheden. Men ja, det er skønt! Og det er super dejligt at have Sidsel :) Rigtig god fornøjelse i Bøgeskoven i morgen og drik gerne en kold fadøl for mig ;) Så drikker jeg en Pisco sour for dig ;)
Jette Rigtig spændende at følge din blok kære Mariana... dejligt at høre du allerede er faldet så godt til så jeg vil ønske dig et fortsat godt ophold, og glæder mig til at læse dit næste opslag... Knus fra moster Jette
mijana Tak Jette :) Hils omkring dig.
Anonym bloglæser Jeg syntes lige du mangler at nævne, hvor super flink og begavet din nye kollega, Sidsel er. Ellers rigtig fin blog Mariana:)