Profile
Blog
Photos
Videos
Da vi i morges kl. 05.30 ankom til Bangkok, fandt vi en taxa som kørte os hen til Jysk's hotel. Det tog dog ret lang tid, for taxamanden vidste ikke helt hvor det var. Vi kunne desværre ikke få et værelse, for alt (det billige) var booket, så vi kunne først få et værelse kl. 12.00. Vi lå så i deres sofa, og ventede på klokken skulle blive 7.00 hvor der var morgenmad. Efter maden skiftede vi tøj, og ville så finde nogle penge frem, så vi kunne komme ud at shoppe. I går da vi hævede, hævede vi 10.000 baht, så der både var til huslejen på Koh Lanta, og til shopping i dag. Da vi sad i minibussen fik vi hver 5.000 baht og vores dankort, så det kunne komme fra madkasse-pungen over i vores egen pung. Mette havde lidt over 2000 baht i forvejen, og Louise havde lidt over 1000 baht. I dag da vi gik i pungen, lå der i Mettes kun lidt over 2000 baht, og Louise havde kun lidt over 1000 baht. De 5000 baht var væk! Vi havde alt ude af taskerne og tjekkede flere gange, med der var ingen penge. Det mærkelige er, at vi begge har dankortet i pungen, men de 5000 er der ikke. Vi forstår virkelig ikke hvor de er blevet af. Hvis nogle ville stjæle dem, hvorfor har de så ikke taget de sidste penge også? Det er virkelig mærkeligt og også ret træls. Det er alligevel 900 danske kroner, vi hver har mistet. Men det er der ikke noget at gøre ved!
Inden vi tog ned i byen, bestilte vi nogle teaterbilletter til i aften. Jonas og Rune har fortalt om et teater her i Bangkok, som er kommet i Guiness rekordbog, vidst nok fordi det er den største scene. Og så skulle der være elefanter på scenen også. Vi fik også reserveret et værelse på Hilton til i morgen. Den sidste nat skal vi altså bare have luksus! Det bliver så sjovt at prøve.
Vi fandt en tuk tuk, som kørte os ud til MBK, et kæmpe, kæmpe stort shopping center. Det skulle være det bedste og billigste sted at shoppe her i Bangkok. Vi fik da også købt en del! Vi købte begge to ure og noget tøj. Efter nogle timer i MBK, kørte vi ud til Weekend Market, et af Sydøstasiens største markeder. Og det tror vi på det er! Det er kæmpe, kæmpe, kæmpe stort, og de har alt muligt. Vi fik også her brugt lidt penge, og da klokken var ved at være mange, fandt vi en taxa, som kunne køre os tilbage til Jysk. Her fik vi vores værelse. Der var dog sket en fejl, så i stedet for et dobbeltværelse med fan, som vi havde bestilt, fik vi et 3-mands værelse med aircondition. Det kan man da ikke klage over! Vi skyndte os at hoppe i noget andet tøj (vores nye tøj), og tog så en taxa ud til metroen, og derefter med metro ud til teateret. Da vi kom ned til togene, spurgte vi os lige frem, for at sikre os, at det var den rigtige vi tog. Vi tænkte begge to, at det var mærkeligt, at der var så mange mennesker der stod udenfor, og at der ikke var nogen inde i toget, men det tænkte vi ikke videre over, og gik så ind. Folk udenfor sagde så, at vi altså skulle komme ud igen, for toget var ved at blive tjekket, og man måtte ikke gå ind endnu. Vi skyndte os ud, og stod pænt og ventede med de andre.
Vi blev hentet af en af teaterets shuttle busser. Vi havde ikke haft tid til at få aftensmad, så vi gik op i teaterets restaurant og fik buffet. Det var en kæmpe buffet, med alt mulig lækkert mad. Det var dejligt med så god mad! Da klokken var tæt på 20.00 gik vi ned i salen og fandt vores pladser. Vi havde fået nogle fantastiske pladser! Da vi satte os ned i stolene, blev Mette MEGET overrasket over, at man kunne læne sig så meget tilbage i stolen. Da hun satte sig, og lænede sig tilbage, lagde sædet sig lidt ned, og Mette skreg højt "UUUUHHHH!", så alle kiggede. Mette skulle lige på toilet inden forestillingen startede, så hun skyndte sig ud af salen. Da hun kom tilbage, smilede hun over hele hovedet, fordi hun endnu engang havde dummet sig. Hun var nemlig kommet til at gå ind på herretoilettet, og fandt ud af hun var gået forkert, da en mand kom ud af den bås, hvor hun ventede på at komme ind. Rød i hovedet, var hun gået hen til dametoilettet. Godt hun kommer lidt ud, inden Louise skal have hende med på Hilton :)
Inden vi kom ind, skulle vi aflevere vores kamera, så vi har desværre ikke fået taget nogen billeder. De 80 minutter forestillingen varede, gik vildt hurtigt. Det var ikke et rigtigt teaterstykke, det var meget dans og musik, og stort set ingen snak. Det var et fantastisk show, med smukke kulisser, som fortalte Thailands historie. På scenen var der ikke kun levende høns og geder, der kom også en sprællevende elefant. Der var springvand, og der var vand så dybt, at en mand kunne svømme, og der kunne sejle små robåde. Der var desuden en masse liner, så de kunne lave en masse tricks i luften. Der var 150 skuespillere og 500 kostumer, så der var en masse af se på.
Efter showet hentede vi vores kamera og fik taget et billede foran teateret sammen med to af skuespillerne. Derefter tog vi bussen tilbage til metrostationen. Da vi kom tilbage til metrostationen hvor vi bor, stod vi på rulletrappen, og en mand stod foran os. Da vi stod der på rulletrappen, var vores hoved i samme højde som mandens røv. Pludselig slog han en stor prut, og vi var begge rystede over, at han havde slået sådan en ordentlig prut, lige i hovedet på os. Det var altså lidt klamt! Vi er nu kommet tilbage til Jysk, og er rigtig trætte efter en lang bustur, en hel dags shopping og nu en tur i teateret. Vi vil nu sove, så vi er friske når vi i morgen tjekker ind på Hilton, hvor vi skal have den sidste overnatning inden vi mandag flyver tilbage til Danmark. Godnat og sov godt!
- comments