Profile
Blog
Photos
Videos
Sol og varme, jo mange tak. Det kan vi nu ikke klage over her!
Vi maa nok lige beklage at vi ikke har vaeret ved bloggen, og at der dermed er kommet mange opdateringer paa en gang. Vi vil forsoege at forbedre dette, saa I faar opdateringerne naar de sker :D Vi er nu ved at vaere med igen, og her kommer den sidste omgang opdateringer inden ve begiver os ud paa en masse spaendende eventyr.
Vi er landet godt i Vietnam, og kom uden besvaer hen til vores Hostel, og her er vi saa nu. Siden vi sidst forlod jer, har vi laert byen lidt bedre at kende. Vi brugte mandag paa lige at finde os selv igen, efter vores flyvetur med den besvaer den nu indebar. Det mest spaendende som skete paa denne mandag, var vores valg af spisested til aftensmad. Vi fandt nemlig en lille hyggelig restuarant, hvor man enten kunne sidde ude mellem groenne planter og lyskaeder op af traeerne eller inde i et hyggelig hus med let jazz musik i baggrunden. Vi valgte at sidde inde fordi det var lidt koldt, men ikke noget at snakke om i forhold til den kulde I har hjemme i Danmark. Vi valgte at bestille nogle foraarsrulle med kylling og groentsager, hvilket var virkelig et hit! Det fik os til at taenke paa den dag hvor vi var paa studenterkoersel hvor vi hos Aga fik de efterfoelgende meget omtalte foraarsruller. Det var helt sikker et sted vi paa det kraeftigste overvejde at vende tilbage til :D
Om tirsdagen begav vi os ud for at finde en ny rejsebog, nu hvor vi var ude af kina, var den ligesom ikke rigtig nogen hjaelp her, og vi havde jo ogsaa sendt den hjem. Saa der skulle findes en ny lonely planet over de kommende omraader, som vi skal besoege. Efter en lille gaatur, fandt vi en lille butik, hvor vi kunne faa bogen og saa var det ellers bare at faa laest i den. Vi besluttede at saette os ind paa en lille hyggelig Italiensk restuarant, hvor vi bestilet noget middagsmad. Her fik vi hurtigt et par timer til at gaa, med at blader frem og tilbage i bogen, understrege og folde sider med ting vi skulle huske. Vi fandt en masse spaendende ting, men nu maa tiden vise hvor meget af det vi kommer til at opleve.
Vi gav os tid til at laegge planer for de kommende dage, hvor vi indtil videre har booket to ture, den ene gaar til Sapa og den anden til Halong bay. Herved kan vi allerede nu fortaelle at vi vil vaere vaek fra vores hostel i flere af de kommende dage, men vi glaeder os til at komme tilbage og fortaelle jer om alle de spaendende oplevelser.
Foer vi forlod restuaranten koebte vi to smaa stykker kager, som vi havde siddet og kigget paa rigtig laenge, og blev enige med os selv om, at dem havde vi fortjent :D Herefter vendte vi tilbage til hostel for at lave uddybende undersoegelser af det planer, vi allerede havde lavet tidligere. Herved kom denne dag til at gaa virkelig hurtigt, og vi havnede nu ved den foerste december - glaedelig jul til alle.
I dag, har vi saa vaeret paa lidt af en vandre tur rundt i byen. Ved hjaepl af vores lonely planet havde vi laest om en gammel universitet omraade, som vi bestemte os for at vi ville ud og besoege. Med kort i haanden begav vi os afsted paa en gaatur gennem byen. Efter en tur paa ca 20 min fandt vi hvad vi soegte. Betalte indgangen, og kom ind til et virkelig flot omraade, som vi haaber snart at kunne vise jer paa billeder. Det er nemlig lidt svaert at forklare hvordan det saa ud, men en smuk have med blomster og et par templer, var i store traek hvad det indebar. Efter en tur gennem dette skoenne omraade begav vi os videre mod et sko markede vi paa samme maade havde laest om. Efter faa problemer med at finde det, viste det sig at vaere et omraaade, med en hel masse butikker, som forhandlede sko. Vi kunne nok have brugt timer her, men efter de forste fem gang vi spurgte efter en stoerre stoerrelse havde de den ikke - vi foeler nu med med Marie og hende til tider problem med at finde sko i den rigtige stoerrelse. De smaa mennesker her, har jo slet ikke lige saa store foedder som os. Oev Boev :( Til en lille troest tog vi dog du paa en cykeltur. Vi blev koert rundt paa cykler, hvor man kunne sidde dejlig behageligt foran, og cykelmanden var bagved en. Det var rigtig hyggeligt at bliver koert en tur gennem en masse gader, som vi slet ikke havde set endnu - men man mister jo total ens stedsfornemmelse, naar de drejer ind og ud af gader og rundt om en masse hjoerner. Men heldig vis blev vi sat af det samme sted som vi stod paa.
Herfra besluttede vi at lave en omvendt dag, idet at vi ville have en dessert foer vores aftenmad. Vi stoppede op ved vores lille itailenske restuarant og fik en super dejlig dessert is, hvilket vi ogsaa fik sidste gang, og derfor vidste at vi maatte tilbage :D Efter endnu en kanon is, begav vi os hen mod den dejlige restuarant fra den foerste dag, og bestilte hurtigt nogle foraarsruller - dem kunne vi simpelthen ikke undvaere. Efter endnu et fremragende maaltid begav vi os hjem til hostel, og her sidder vi saa nu og skriver til jer. Vi vil smutte nu, og give det endnu et forsog paa at ligge nogle billeder op, saa I kan faa en fornemmelse af alt det vi beskrive.
Haaber I klare jer hjemme i jeres snestorm, og pas nu paa jer selv. Vi oensker at se alle hele naar vi vender tilbage til Danmark!
Knus og kram
Louise og Sofie
- comments
Jonas AGA-FORÅRSRULLER? MMH! Haha, så kør i lige "Remember Me"-style med desserten; nice touch piger. Lyder spændende dernedefra :)
Gansler Ej, hvor lyder det fantastisk og i har tagede tre dags turen til Halong, er det ikk f***ing smukt??? Masser af misundelse her fra ;) Hanoi er bare oz et fedt, fedt sted! Men Sofie, Gossip Girl, ARH!!!!!!!!!!!! Det bliver jo kun bedre! Haha.. Og tak for fab. fødselsdags hilsen ;)