Profile
Blog
Photos
Videos
Stranden vi bor vid heter Playa Estero och är känd för surfing, för både nybörjare och erfarna. De allra bästa surfarna håller dock till vid La Punta, som ligger en liten bit bort, där kan vågorna verkligen vara gigantiska. Med tanke på att Santa Catalina är så känt för bra surfing var vi ju bara tvungna att prova!
Vi bokade en privatlektion som började på stranden, och vi fick instruktioner om hur vi skulle komma upp till stående på brädan, samt var och hur vi skulle stå. Lättare sagt och på land än i vattnet kunde vi snart konstatera... Genomgången på land gick snabbt, och snart var vi med brädorna bland vågorna. Till en början blev det faceplant, kallsupar och volter om vartannat.
Tillslut började det gå ganska bra för Magnus och han kom upp till stående ett par gånger, och stod upp i alla fall några sekunder. För mig däremot gick det sämre. Helst vill jag ju att saker ska gå lätt ifrån början, och dessutom vill jag vara duktig (helst bäst) också! Jag har inget tålamod, och efter vad som kändes som 71625 försök tyckte jag att det sög att surfa. Stackars Magnus som skulle vara snäll och ge mig tips, det var minst sagt inte rätt läge där och då. Men sen kom jag på att jag ändå inte tänkt bli något surfingproffs, och tänkte "nu skiter jag i det här!".
Efter en stunds vila på stranden blev jag dock på bättre humör igen, gav mig fan på att det skulle gå, och vips så stod jag på brädan några gånger! Såhär i efterhand kan jag i alla fall tänka att det helt klart var en förbättring sedan jag surfade i Brasilien för 8 år sedan!
Lektionen pågick 1 timma, sedan hade vi brädorna ytterligare 3 timmar. Tyvärr blev det riktigt dåligt med vågor efter en stund, så det var svårt att få till mer surfing (vilket jag i och för sig tyckte var ganska skönt, men tyckte synd om Magnus som gärna velat surfa mer).
Resten av dagen spenderades på den näst intill folktomma stranden och nu har vi precis ätit vår sista middag här i underbara Santa Catalina. I morgon tar vi bussarna till Panama City (håll gärna tummarna för att vi ska slippa krångel, då vi inte kunnat varken boka eller reservera plats).
Kram!
- comments