Profile
Blog
Photos
Videos
Hei alle sammen!
Beklager fryktelig dårlig blogging den siste tiden, men vi har rett og slett ikke orket. Etter lange dager på senteret, er ikke bloggen det første som slår oss i det vi setter beina innenfor dørkarmen 16:30 hver ettermiddag...
Vi har nå tilbrakt snart 3 uker på Jaguar Rescue Center, og tenkte derfor å fortelle litt om selve senteret og om hvordan opplevelsene våre har vært mens vi har arbeidet der.
Jaguar Rescue Center er ikke et zoo, men et rescue og education center, hvor de har som det endelige målet å slippe dyrene ut i det fri igjen, så snart rehabiliteringen er ferdig og de føler seg sterke nok til å returnere ut i det fri.
Encar og Sandro, som er grunnleggerne av dette senteret, kommer opprinnelig fra Spania og Italia. Etter et titalls besøk til Costa Rica, hvor de fikk se hva lokalbefolkningen gjør med de stakkars dyrene, bestemte de seg for å slutte i jobbene sine, de forelsket seg i hverandre og valgte så å flytte ned til Puerto Viejo i 2005. I 2008 ble Jaguar Rescue Center opprettet.
Encar er utdannet biolog fra universitet i Barcelona, og har tidligere jobbet på et zoo i hjembyen. Hun er en varm dame som har et helt spesielt og kjærlig forhold til dyrene. Det er apene som står hennes hjerte nærmest, og det er et helt spesielt syn når hun entrer apeburet. Det er helt fantastisk! Hun elsker apene, og apene elsker henne.
Sandro er en naturalist og har jobbet med dyr siden 7-års alderen. Han er ekspert på reptiler og er senterets øverste herpetolog. I tillegg til dette, var han også den første i Europa til å vie sin tid til oppdrett av giftige slanger. Både Sandro og Encar er hengivne naturforskere og lidenskapelige dyrevenner.
Jaguar Rescue Center tar seg av mange dyr, blant annet apekatter og dovendyr, et rådyr (hun er som en hund!), Lua (et veldig merkelig dyr som ligner på en blanding av en vaskebjørn og en maursluker. Hun bor sammen med apene, noe som har gjort at hun tror hun er en ape.) villkatt, vaskebjørn, piggsvin, en rotteliknende skapning, fugler, frosker og reptiler.
Dagene våre på Jaguar Rescue Center har vært både tunge og harde, morsomme og lærerike. De første dagene gikk med til gardening og annet "drittarbeid". Vi fikk beskjed om at dette var vanlige oppgaver de første dagene, og at det ville bli bedre. Dag 2 og 3 ble det enda mer gardening, men vi holdt motet opp - snart skulle vi få jobbe med dyrene!! Utover i de neste ukene fikk vi både kose og mate dovendyrene, leke med apene og til og med være med ut på afternoon monkey school i jungelen. Det har seg nemlig slik at apene blir tatt med ut i skogen, hvor de får muligheten til å finne seg en ny flokk. De ville apene kommer fram fra trærne for å ta i mot våre aper. Da det nærmer seg slutten på dagen, kan apene velge om de vil være med oss tilbake, eller om de vil bli igjen.
Et annet dyr de virkelig jobber hardt for, er Mapache, vaskebjørnen. Den ødela ryggen sin etter et stygt møte med en hund, og har etter dette vært lam i bakbeina. Hver eneste dag, er det en av de ansatte/frivillige som tar med seg Mapache ned i froskedammen, for å svømme litt. Deretter blir han tatt med opp på gresset, slik at han får øvd seg på å gå. Encar ga han en måned, hvis han ikke ble bedre, ville det resultere i avliving. For et par dager siden beveget han ordentlig på bakbeina for første gang. Dette var stort!! Vi håper det går framover for den illesinte, men søte vaskebjørnen.
Vi ser nå fram i mot de siste dagene på senteret, og håper vi får tilbrakt så mye tid med dyrene som overhodet mulig. Bilder kommer i morgen eller i over i morgen, det lover vi!!
Stor klem fra "the norwegian girls"
- comments
Linn Jensen Godt å høre fra dere igjen :) Høres ut som om dere virkelig koser dere!
Trine Høres ut som dere har sett og opplevd masse fint. Kos Dere masse videre og gleder oss til mer bilder. :-)
Hemanthkumar Se5 bra at dere har bestemt dere for e5 gjf8re ting dere har lyst til! Tror det kan ve6re lurt Ne5 skal ikke jeg virke kmpjee nerd, men det ser litt ut som de solbrillene den apen har tatt er fra hm? . haha
Ellen Christine Labori Artig å lese, dere har det fint og det er bra