Profile
Blog
Photos
Videos
Moro Moro! IzOkay!
Jälleen ollaan BKK:ssa ja on tullut aika kerrata tuoreeltaan Krabin reissun kommellukset ja kommervenkit joita todellakin riitti ja hyvä näin.
Eli 8.3 aamulla lähdin HI-Sukhumvit hostellin dormista rinkka selässä suuntana kohti Suvarnabhumin lentokenttää tietenkin Skytrainiä hyväksi käyttäen. Sinne päästyäni tapasin tutut Ekebomin veljekset ja pari päivää sitten seurueeseen suomesta liittyneet Antin ja Lassen. Nyt siis viisi henkinen seureemme otti Air Asian punaisella Airbus:illa nokan kohti Krabin karstakallioita ja rantoja bini ja bruna jo kirkkaana mielessään.
Reilun tunnin lennon jälkeen saavuimme Krabin lentokentälle josta tarkoitus oli päästä Krabitownin pieneen lauttasatamaan josta piti jatkaa pitkähäntäveneellä Tonsai Beachille. Lentokentän parkkipaikalla tapahtuneen pienen päättömän palloilun jälkeen tuli selväksi että ainoa tapa päästä Krabitowniin oli tavallisella bussilla joka lähti kentältä aina kun matkustajia oli tarpeeksi. No siinä lippuja ostaessa sitten ensimmäiset kunnon naurut saatiin kun 5 thaimaalaisen lipunmyyjän päät tulivat pienistä lipunmyyntiluukuista ulos ja alkoi aivan pirunmoinen kälätys ja huuto kun jokainen halusi että menisimme juuri häneltä kyseiset liput ostamaan ja vaikka menimme jo yhteen jonoista niin kälätys sen kun jatkui vaan. Tilanne oli käsittämättömän huvittava ja huutonauru jos toinenkin purskahti seurueestamme. Kun vihdoin pääsimme bussilla Krabitowniin niin selvisi pienen säädön jälkeen että oli nopeampaa mennä samalla bussilla suoraan Krabin turistirannalle eli Ao Nangille josta veneellä pääsisi 10min Tonsaille. Näin teimme ja valinta osoittui hyväksi, lähikaupasta heti muutamat oluet veistettyämme pääsimme veneeseen ja lyhyen pyrähdyksen jälkeen olimme Tonsailla. Paikka vaikutti välittömästi hyvältä, rauhallinen ja hieman hippimäinen tunnelma oli tervetullut Ao Nangin jälkeen. Majoituksen löydettyämme päätimme suunnata suoraan rannalle ja pulahtaa veteen joka olikin todella lämmintä ja virkistävää. Päivä meni aika pitkälti rannalla oleskellessa ja illalla muutamasta binistä nauttiessa.
Toisena päivänä oli ohjelmassa jo hieman reippailua joten päätimme pienen rannalla levyttelyn jälkeen vuokrata kajakit ja lähteä tutkimaan lähialuetta vesiteitse. Kokemus oli mainio ja maisemat hienoja mutta eläinmaailman tapahtuma jäi todella mieleen huvittavana tapauksena. Siinä rauhassa melosessa ja maisemia katsellessa pienellä kiellekkeellä veden yläpuolella sattui pieni kahakka, kaksi apinaa (lajia en tiedä) hätistelivät kolmatta lajitoveriaan ja eipä aikaakaan kun kyseinen parivaljakka tiputtivat kolmannen alas kiellekkeeltä veteen, eikä siinä vielä kaikki, toinen apina heitti tämän lisäksi kiven perään ikään kuin viimeistelynä, kolmannelle apinalla ei tietenkään suurempaa käynyt mutta hupaisalta se näytti etäämmältä seuranneen silmillä.
Kolmantena päivänä suuntasimme Railay East Beachille jossa olimme 2 yötä ja joka osoittautui lopulta huonolta vaihtoehdolta ja vaikka itäranta on länsirantaa parempi ja rauhallisempi oli se silti rauhattomampi kuin Tonsai. Paikasta ei paljon kerrottavaa tullut paitsi että Tonsailta asti seurueemme oli melko siipirikkoinen koska itse kukin oli enemmän ja vähemmän kipeänä. Pyrimme siihen ettemme antaneet sen häiritä liikaa.
Viidentenä päivänä otimme suunnan kohti Koh Lantaa ja venematkalla sinne tapahtui se kaikkien odottama ja pelkäämä kunnon palaminen ainakin kolmelta seurueestamme, rajat olivat punavalkoiset ja tunnellma oli vahingoniloinen. Olimme lukeneet saaresta paljon hyvää ja että se olisi yksi harvoista enää rauhallisista saarista Thaimaassa. Ja niinhän se olikin. Tosin pääranta oli turistisoitunut ruotsalaisine ravintoloineen mutta Klong Khong Beach oli todella rauhallinen paikka ja tarkoitus oli majoittua jo LP:stäkin tunnettuun Bee Bee Bungalowsiin mutta kyseinen paikka oli täynnä. Seuraava valinta eli niin sanottu kakkosvaihtoehto oli Where Else? niminen bungalowi ''resortti'' joka osoittautui myös hyväksi vaihtoehdoksi, 600baht kahden hengen ja 800bahtia kolmen hengen bungalowista oli passeli hinta. Tosin tuo kolmen hengen bungalowi osoittautui kaikkea muuta kuin hyväksi ja sen saldoksi kertyi lepakoita, rottia ja verinen huumeruisku joten siinä ei kolme seurueemme jäsentä loppujen lopuksi kauaa viihtyneet.
Päivät menivät Lantalla todella mukavasti ja rennosti hyvällä rannalla uidessa ja biljardia pelatessa toki myös muutama bini meni siinä sivussa. Kolme viimeistä päivää tosin kruunasivat koko reissun hienolla tavalla. Kolmanneksi viimeisenä oli ajatuksena vuokrata skootterit ja lähteä tutkimaan saarta tarkemmin. No siinä kaupassa käynnin lomassa huomasimme että jopa vanhan kunnon tuk tuk ajoneuvon oli mahdollista vuokrata päiväksi käyttöön ja siitähän se riemu ratkesi. Alkumietinnän jälkeen päätettiin että itse ''Juha Veijonen'' eli allekirjoittanut itse oli sopiva valinta tuk tukin rattiin ja osa meni sivuvaunuun binit kourassa ja osa meni ylimääräisellä skootterilla kameran kanssa kuvamateriaalia saadakseen. Oli varmasti näky kun länkkäri ajaa tuk tukia ja kolme länkkäriä juo kyydissä kaljaa ja kaiken lisäksi tuk tukin takana oli Britannian lippua vahvistamassa näyn naurettavuutta. Ja voi pojat olipahan reissu, kyseinen ajoneuvo kun ei pysynyt suorassa ei sitten millään ja heilui aivan perkuleesti. Noin kilometrin ajamisen jälkeen kuskikin oli jo oluthörpyn tarpeessa joten sivupenkkiläisen saivat avustaa siinä. Lopulta ajaminen alkoi sujua vaikka päivänmittaan tilanteita tuk tukilla riitti. Aluksi suuntasimme läheisille luolille josta olimme lukeneet etukäteen ja päätimme lähteä tarkistamaan olivatko ne minkäänlaiset. Ja olihan se hieno kokemus, aluksi piti ostaa liput kyseiseen paikkaan ja sen jälkeen lähdimme opas mukanamme kävelemään luolille. Noin 1,5km matkassa kului noin 30min koska reitti oli osittain kiipeämistä flipflopeilla mäkeä ylöspäin. Luolan suulle päästyämme se paljastui pieneksi halkeamaksi kalliossa josta piti ahtautua alas syvyyksiin. Luolat olivat hieno kokemus, osassa kohtaa tila paisui ison kirkon kokoiseksi sisätilaksi ja osassa kohtaa piti ahtautua polvillaan ja mahaallaan pienestä reijästä läpi ja lopulta näimme myös lepakoita nukkumassa luolan toisella ulosaukolla. Kokonaisuudessa hieno kokemus vaikka vaatteet menivätkin suhteellisen mutaisiksi. Lopuksi ajoimme vielä Lanta Old Towniin katsastamaan paikan tunnelmaa hieman ja mukavan aito tunnelma siellä oli, katsastimme myös Hammock Houses jossa myytiin laadukkaita käsintehtyjä riippumattoja. Hinnan takia kukaan ei kuitenkaan ostanut itselleen tuota travellerien palvomaa välinettä.
Toiseksi viimeisenä päivänä hieman krapuloissaan ajoimme hieman lisää ajoneuvoillamme mutta vaihdoimme tuk tukin kahteen skootteriin koska se oli hitaanpaa ajaa sillä. Kävimme Lantan eteläosassa katsomassa ns. Sea Gypsy kylässä, saaren natiivit asukkaat olivatkin todella lämmintä kansaa ja aidosti iloisia meidät nähdessämme. Kylästä jäi hyvä mieli vaikka siellä suurempaa nähtävää ei ollutkaan. Lopulta saimme myös illalla järjestettyä kauan puhumamme snorklausreissun Koh Haa Ya saarille joka lukemamme mukaan oli upea paikka ja yksi Thaimaan parhaista sukellus ja snorklaus paikoista.
Aamulla 07.15 auto nouti meidät Where Else? resortin pihasta ja vei suoraan Go Dive yrityksen tiiloihin jossa täytettiin tarpeelliset lomakkeet ja otettiin oikean kokoiset räpylät kullekkin snorklaajalle. Siitä auto jatkoi veneelle joka oli ihan sopivan kokoinen noin 25 hengen sukellus ja snorklaus porukalle. Siitä lähdettiin kohti Koh Haa Ya saaria ja matka kesti leppoisat 1,5h. Matka maksoi 1400bahtia per nenä ja siihen kuului kaikki, välinevuokra, kuljetukset, aamiainen, lounas, hedelmiä, vettä, kolaa, kahvia, teetä ja muuta tarpeellista. Tarkoitus oli snorklata kolmessa paikassa. Ensimmäinen kohde oli paras ja todella upea paikka. Laguuni kolmen saaren keskellä. Vesi oli uskomattoman kirkasta ja näkyvyys oli parhaimmillaan 25-30 metriä joka on todella hyvin. Näimme paljon eri värisiä ja kokoisia kaloja sekä kaksi noin puolimetristä haita jotka olivat todella upea nähdä ja tuntea uivansa haiden kanssa. Välillä seurueemme snorklaajat tekivät syviä sukelluksia kalojen joukkoon ja jokainen sukellus tuntui ja näytti uskomattoman hienolta. Tunnin verran vedessä vietettyämme kuului veneen torven ääni joka merkitsi veneeseen paluuta. Toine paikka oli pienen matkan päässä oleva saari jonka vieressä oli tarkoitus taas snorklata. No ymmärsimme hieman väärin että pitikö koko saaren ympäri uida vai vain saaren vieressä olevan pikku kallion joten lähdimme kiertämään snorklaten koko saarta joka osoittautui lopulta vääräksi tulkinnaksi. Yhtä hienoja snorklausvesiä se ei tarjonnut mutta hieman kuumoituksia kylläkin. Meitä oli varoiteltu pienistä meduusoista joita vedessä näkyi välillä. Niillä on pitkät rihmamaiset lonkerot jotka koskettaessaan ihoa polttavat kivuliaasti. Saarta ympäri uidessamme päädyimme keskelle todella isoa parvea meduusoja ja paniikki oli jo lähellä. Lonkeroita oli joka puolella ja ainoa vaihtoehto oli pysyä liikkeessä ja pyrkiä välttämään lonkeroiden kosketusta väistellen ja kiemurtelemalla uiden parven keskellä. Lopulta pääsimme parvesta ulos joka oli todellinen helpotus. Muutama seurueestamme sai pieniä polttojälkiä rihmoista kehoonsa mutta ei mitään vakavampaa, ironista kylläkin yksikään niistä ei sattunut parven keskellä vaan aikaisemmin laguunissa kun niitä ei vielä osannut varoa. Kaiken kaikkiaan snorklauspäivä oli yksi parhaista miesmuistiin ja jää muistoihin pitkäksi aikaa. Seuraavan kerran kun mahdollisuus tulee aion mennä snorklaamaan uudestaan.
Näihin sanoihin ja näihin tunnelmiin on hyvä taas lopettaa paljstamalla seuraavat matkasuunnitelmat. Viikonlopun rientojen jälkeen suunnitelmana on luultavasti lähteä viisumin umpeamisen takia Kambotzaan ja Vietnamiin.
-Jere
New Road Guesthouse, Silom, BKK
- comments
Jassu Paljon maksoi tuk tukin vuoraus. Sounds like super fun! Hyvää matkaa =)
Jere Tuk tuk maksoi 500baht päivältä. 2 skootteria olisi siis tullut halvemmaksi koska maksoivat 200bth kipale mutta tuskin yhtä hauskaa ja hyviä tilanteila olisi niillä tullut :D Kiitos paljon!
Jassu Tuk tuk on mahtavin kulkuväline koko maailmassa, ens talvena kun matka taas tonne suuntaa nii pitää ehdottomasti vuokrata oma tuk tuk, on varmaan kyllä joka bahtin arvosta. Skootteria saa ajella missäpäin maailmaa tahansa. Kiitos vastauksestasi :)
Jere Ollos hyvä vaan :D Oli se kyllä joka bahtin arvoinen kokemus :D
niina k-t Moi tosi kivaa ku olit jaksanu kirjottaa noin paljon meidän iloks :) kyl olette kaikenlaista kokenu ja nähny ja hyvän niin, olishan se nyt ihan typerää jos mitään ei tapahtuis ja tollasel reissul on :D ne apinat kuullosti niin hauskalta ja mut tuntien mä olisin lähteny meloon mun "sukulaisten" perään ja jääny viettään sinne sinne päivää :p Ja se Haitten tapaaminen taas vaik ne olis ollu minkä kokosia vaan ni, olisin kyl saanu sellasen hepulin ja laittanu vauhtia räpylöihin eikä olis sen jälkeen mua nähty ;) mut siis kyl teil on ollu siel niin ihanaa... puhuu ei yhtään kateellinen :D mut nauttikaa ja lisää taas juttui ja kuvia ... matka jatkuu ..