Profile
Blog
Photos
Videos
Australien - del. 2
På strækningen mellem Townsville og Cairns brugte vi nogle dage på forskellige gratis campingpladser, som er lokaliseret hele vejen op langs kysten. Vi gjorde stop ved Australiens højeste vandfald, Wallaman Falls, som med et fald på 305 meter fungerer som et enormt fallos symbol midt i junglen. Vi fik også udnyttet den sø som vandfaldet skabte til en lille dukkert. Førdagens oplevelse, hvor overvejelserne var gået på at hoppe i vandet, vand som vi senere fandt ud af var fyldt med krokodiller, stoppede os ikke her i bjerghøjderne, hvor vi hurtigt konkluderrede, at der ingen krokodiller kunne være. Og som en venlig australier så fint påpegede: "Croccodiles? Nahhh not really. I'd be more worried about snakes"!
I Cairns var der pludselig blevet jul, (hvor den så end kom fra, der havde hvertfald ingen tegn været på vinter overhovedet) og vi gjorde lidt ekstra ud af maden.
Mellem hovedmåltidet og desserten, skete noget som kun kan beskrives som et vaskeægte julemirakel. Vi fik besøg af julemanden. Pludselig kom en mand med langt hvid hår og skæg som gik ud i et, gående over til vores julemiddag. I hånden havde han et spil backgammon som han havde gjort til sin mission, at lære os omkring. Lettere tøvende gik vi med til det. (Det var jo trodsalt juleaften han kom på, og Jens var egentlig ved at være klar til desserten).
Efter nogle spil, hvor vi nogenlunde havde fattet hans hjemmelavede version af spillet, sagde han tak fordi vi ville spille med ham, forærede os spillet som gave og spadserede videre. Vi følte os både taknemmelige og en smule forundrede. Hvor mon han gemte Rudolf?
Efter en vellykket juleaften bevægede vi os længere nordpå, hvor vi bosatte os i Palm Cove, som bød på lækre strande og et forsøg med risengrød (et vellykket et af slagsen endda).
Tilbage i Cairns, hvor nytåret skulle fejres, mødtes vi med tre gymnasievenner Jakob, Peter og Anders. Drengene havde ligesom os rejst i noget tid i Australien, og det var derfor nærliggende at fejre nytårets kommen, sammen.
Det blev nogle fede dage med nogle af de ting som den danske ungdom sætter stor pris på. (Øl, samvær og øl)
I Cairns var vi på en dagstur med båd, hvor vi hver fik 2 dyk på Great Barrier Reef. Revet, som er verdens største organisme og kan ses fra månen, er desuden et af verdens 7 vidundere. Tjek. 6 tilbage.
I Cairns bookede vi desuden to ture til henholdsvis Whitsundays og Fraser Island. Vi havde en uge til at nå den første destination, hvilket gav os lidt tid at slå ihjel. Noget af den tid blev brugt på at se nogle af de mange vandfald og naturlige bassiner som er at finde på ruten mod syd.
Airlie Beach udgjorde startpunktet for vores første tur. En 3 dags tur med sejlbåd rundt i Whitsunday Islands, et helt utroligt øhav bestående af 74 øer.
Denne bød på flere stops undervejs, hvilket gav os mulighed for at snorkle og dykke på revet.
En tur til Whitehaven beach, som er anset for en af verdens smukkeste strande. Oplevelsen at bo på en sejlbåd samt en masse nye venskaber.
Heldigvis viste det sig at vi alle var forholdsvis søstærke. Kenneth måtte dog lige koncentrere sig en ekstra gang, en morgen, for at få øerne til at stå stille. Dette forekom ham dog lidt mærkeligt eftersom det ikke er Kenneths første gang på vandet. Han har hvertfald mere end en gang været med i sin farfars båd "Hanne".
Alligevel var det med et smil på læben at vi efter nogle dage fyldt med fede oplevelser, og et ordforråd som nu husede adskillige nye tyske ord (de er bare over alt!), kørte mod næste tur. Fraser Island.
Fraser Island er verdens største sandø, og den er derfor kun tilgængelig i 4 hjulstrækker. Vores tur var en såkaldt "tag-along" tur, hvor man i fire biler fulgte efter en guide. Inden turen blev vi delt ind i grupper, hvori vi fik udleveret noget proviant til alle tre dage.
Vores gruppe bestod af os tre drenge, samt fem meget energiske tøser fra England. På de tre dage turen varede fik vi finpudset vores kørefærdigheder, besøgt to af øens utallige søer samt en masse andre ting. Vi boede i telte og lavede mad med gaskomfur, så det var en ren campingtur.
At man på en campingtur ofte må tilsidesætte sine civiliserede behov var vi, som de vikinger vi nu engang mener vi er, helt med på. Det var tøserne dog ikke. Vi kunne ikke finde dem da vi skulle igang med aftensmaden, men erfarede hurtigt at de var gået igang med både make-up og kjoler! Se den var ikke gået derhjemme.
Det var en fed tur til Fraiser. Den danske campist kom helt op i en.
Efter Fraiser gik turen imod Australien zoo, som oprindelig er stiftet af Steve Irwing (i husker ham nok fra serien "The Crocodille Hunter"). Her fik vi set alverdens australske dyr, og fik muligheden for at komme helt tæt på koalaer og kænguruer. Vi fik også set på de farligere dyr som befinder sig i Australien. Både slanger, krokodiller og alligatorer. Frygten for dem er dog ikke blevet mindre efter at have set dem på tæt hold.
Næste stop på vores tur er surfers paradise, hvor vi skal mødes op med nogle danske tøser, som Jens kender hjemmefra.
Til sidst vil vi lige fortælle vores kære mødre, at håret så småt er begyndt at komme igen.
- comments