Profile
Blog
Photos
Videos
Saa eer vi vel ankommet til Chiang Mai. Det er hoejsaeson ligenu saa det kneb med at finde et guesthouse, saa vi tog bare det foerste vi moedte. Det blev saa kun til 1 nat da det var et lidt klamt sted og ingen muligheder for at vaere udendoers. Vi gav os straks ud i byen, proevede at finde Elephant Nature Parks nye kontor, vi vil forsoege at komme tidligere ud i parken. Det kunne ikke lade sig goere, saa vi har 5 hele dage i byen, Jonathan syntes det lyder lidt haardt da han jo har ligget i vand i 14 dage. Vi drysser lidt rundt i byen, faar afleveret vasketoej hos samme dame som sidst og forsoeger at finde ud af hvor vi kan bo. Vi finder i samme kvarter som sidst taet paa Tapai Road et laekkert lille guesthouse hvor vi har faet et fint vaerelse, det kst. saa ogsaa 64 kr pr nat for os begge. Om aftenen tager vi ned til natbazaren, Jonathan foeler sig helt hjemme og kan genkende rigtig mange ting fra sidst. Vi spiser paa en af de utallige fiskerestauranter inde i thaibazaren. Jonathan er vild med satay og her faar han 19 spyd saa det er lige foer han ikke kan spise op. Jeg faar en laekker kogt fisk som kommer ind paa fad med ild under saa den kan koge faerdig ved bordet. Her er rigtig hyggeligt, det er faktisk svaert at vaelge mad hver gang for der er saa mange laekre retter som du har lyst til at smage.
Vi sover laenge og finder vores gamle morgenmads cafe JJ. Vi gaar ud og finder os en tuk tuk og koerer ud til zoologisk have. Det havde vi besluttet hjemmefra. Der er fuldstaendig proppet med skoleboern i alle aldersklasser, men det glaedelige er at der faktisk er sket en masse ting siden vi besoegte haven sidst. Der er blevet shinet op alle vegne hos dyrene, selvom det maaske ikke lige er efter dansk standard og vi er noedt til lige at sluge at man kan fodre nogle af dyrene.Da vi var her sidst havde de lige aabnet deres store flotte pandahus og var meget strikse overfor de besoegende, nu er der gaaet lidt mere fest og farver i det, men pandaerne trives, de har sidste aar faaet en unge som nu er halvandet aar. Den er endnu ikke til fremvisning, men de 2 store pandaer trivedes fint.
Der er blevet bygget et kaempestort akvarium, og det er stort, som vi matte ind og se selv om vi i foerste omgang ikke havde koebt billet. Efter vores standard var det faktisk en rigtig flot udstilling. Der er nogle gigantiske akvarier hvor du kan gaa i tuneller og se alle fisk og hajer ganske taet paa. Det var flot og der var en god information ogsaa paa engelsk.
Vi tog hjemad og snuppede lige en gang fodmassage hos genboen. Det var ok, men vi er nok blevet lidt forvente fra Patong.
Saa gik vi paa gaden og fik fat i en tuk tuk, vi skulle nemlig til aegte thaiboksning, som foregik paa et stort atadium i udkanten af byen. Aftenen er valgt da den sidste kamp har deltagelse af en dansker. Vi koeber VIP billetter der betyder at vi skal side ved borde paa ringside, men de klokker i det derude og vi maa noejes med en stol. Der skal kaempes 7 kampe saa vi ser thaiboksning fra kl. 21 til 0.30 og danskeren vandt paa knockout. uden at have meget forstand paa thaiboksning saa er det meget ritueltopbygget og meget taktisk. Det virker ofte meget gracioest men selvfoelgelig faar de nogen taesk saa de segner ind imellem.
Idag torsdag har vi slap af dag, jeg har vaeret ude og shoppe lidt og Jonathan ser fodbold og idag skal der ogsaa laves lidt lektier. Vi har arrangementer booket for de naeste par dag, dem hoerer i om senere.
Hilsen fra et ligesaa varmt nord (undtagen om natten) Jonathan og Inge
- comments