Profile
Blog
Photos
Videos
Ao Nang d. 09.06.11
Klokken 8 om morgenen den 8. juni stod vi af toget og fik os noget morgenmad hvorefter vi havde en tre timer lang bustur foran os - med bus mener jeg selvfølge luksuriøs minivan med air-con og lædersæder. Da vi ankom, tjekkede vi ind, og Robin og jeg gjorde os klar til at tage på stranden. Dream anbefalede, at vi tog en longtailboat ud til en strand der hedder Railey Beach ikke ret langt fra den strand vi kunne gå ned til, så det gjorde vi, selvom vi ville have foretrukket at blive på stranden. Det var ret dyrt at komme derhen, og ikke bedre end den strand vi bare kunne gå ned til. Desuden var mad VILDT dyrt, for det var jo det eneste sted vi kunne få fat i noget - og det vidste de!
Den næste dag havde vi købt en boat tour rundt på de forskellige øer kaldet Phi Phi Islands, så der fik vi masser af strand. Vi tog af sted klokken 9 om morgenen, og blev kørt ud til havnen hvor vi gik ombord på en lækker speedbåd. Den første strand vi kom til var kaldet Bamboo Island, og der lå vi og stegte i en time, før vi sejlede videre. Jeg har aldrig før oplevet sol på den måde. Jeg gik ikke i vandet for jeg havde lige taget solcreme på, og da jeg hader at gøre det, ville jeg undgå at skulle gøre det igen. Men selvom jeg ikke gik i vandet var jeg alligevel drivvåd, for jeg mener det virkelig når jeg siger at vi bagte! Så det var ret skønt at komme tilbage på båden og blive blæst igennem og komme i skygge.
I båden sejlede vi forbi Viking Cave, hvor der boede svaler. Det er en bestemt slags, og de bruger også deres spyt til at bygge reder, og de reder er en delikatesse i Kina, så de "plukker" dem i den grotte. Jeg ved ikke hvad de bruger ud over spyt, der gør at de er spiselige, men det koster 15.000 bath for et kg af dem. I samme sightseeing stil sejlede vi igennem en lagune kaldet Pi Leh Lagoon. Efter det tog vi af sted til Maya Beach, der er den strand hvor filmen "The Beach" er optaget. I filmen er det en øde strand helt uden for lands lov og ret, men nu var den selvfølgelig proppet med turister. Mens vi var der begyndte det at blæse kraftigt, og der kom den vildeste sandfygning, der gjorde ret så ondt så alle løb mod båden, og vi kunne se stranden som den faktisk var i filmen. To minutter efter det begyndte det er stå ned i stænger, og lige så fedt som det kan være med en bådtur i solskin - lige så ufedt kan det være i regnvejr!
Vi skulle hen til Tonsai Beach hvor vi skulle spise frokost, og da vi kom derhen lignede vi alle druknede mus. Vi fik os noget frokost fra den værste buffet jeg i mit liv har fået, og det var stadig ikke holdt op med at regne.
Efter frokost havde vi to stop hvor vi snorklede - Lohsamah Bay og Hin Klarng. Det første sted var FYLDT med fisk, men korallerne var ikke så flotte. Jeg havde købt min egen snorkel, for den jeg fik udleveret da vi gjorde noget lignende i Sihanoukville var ret så dårlig. Den var rigtig fin rød, og jeg havde også købt en rød-orange og hvid stribet bikini, så jeg matchede totalt ;) Mens vi snorklede rundt kastede nogen af dem oppe fra båden brød med til fiskene så de flokkedes om os. Det var den vildeste oplevelse. Jeg fik brugt et par billeder på mit undervandskamera, men jeg gemmer resten til Bali. Det var dog lidt svært at vide om de blev gode, for pga. dykkermasken kunne jeg ikke komme til at kigge igennem det lille hul hvor man ser billedet. Men lad os nu se.
Det andet snorkelstop havde flottere koraller, men ikke så mange fisk så vi fik set lidt af hvert. Korallerne var dog ikke så flotte som jeg havde håbet de ville være. Ret store områder var totalt døde eller knækkede, og der var næsten ingen farver. Jeg håber det er bedre på Bali.
Om aftenen gik vi ud og spise på en italiensk restaurant, og vi havde købt en kage, for en af pigerne fra gruppen blev 21. så efter alle havde spist blev lyset slukket, og kagen blev båret ind. Efter aftensmad og kage gik vi ud og fik nogle drinks for at fejre fødselaren.
- comments