Profile
Blog
Photos
Videos
22.12.09: Vores togtur havde vaert fin, men endnu et tidlig morgen var ret haard. Vi var meget traette og klar til at hoppe i seng paa hotellet saa hurtigt som det var muligt. Desvaerre ventede der os en daarlig overraskelse. Der var ikke plads til os paa det hotel vi havde booket, af en maerkelig aarsag, saa vi maate ud og finde et andet. Daa vi endelig fik noeglen hoppede vi direkte i dynerne. Og det var rent faktisk rigtige dyner, de foerste vi har heft set paa vores tur indtil videre, saa det var skoent.
Efter middag bevaegede vi os uden for hotellet og erfarede at Veranasi var en meget travl by. Med utrolig meget trafik, mange mennesker og ligtog. Men det er maaske ikke saa maerkeligt, for Varanasi er en hellig by der lige som Pushkar tiltraekker mange mennesker. Den er hellig fordi det ligger ud til Gangas, som er den hellige flod og fordi den er hjemsted for guden Shiva. Der kommer tudsinvis af mennesker hertil om aaret. Baade syge og doede. De kommer hertil for at blive braendt, saa de kan faa deres aske stroet i den hellige Gangas og paa den maade opnaa reinkarnation. Alle indere skal have deres akse stroet i Gangas, ellers opnaar de ikke det evige liv.
Om aftenen var vi paa baadtur paa Gangas. Mens vi sejlede paa floden, kunne vi se folk bade ved bredden og vi saa ogsaa mange templer som laa ud til vandet. Da moerket faldt paa laa vi stille ud for et kremeringssted. Det var her mange lig blev breandt. Det var ved Shivas tempel. Der var 14 baal og mens vi iagttog hvad der skete paa land, saa vi hvordan der kom flere og flere lig til, som blev baaret ned og dyppet i gangas foer de blev braendt. Det var ikke tilladt for kvinder at komme paa stedet, saa det var derfor vi saa det fra floden. Det var en meget maerkelig oplevelse.
Paa vej til bage fik vi en lille skaal med blomster og et lys. Vi taendte lyset og skulle oenske et oenske foer vi soesatte den lille skaal. Det saa meget smukt ud, med det mange lys som floed rundt paa floden. Paa land blev det fejret med musik og ildshow at en masse mennesker havde faaet reinkarnation. Det var virkelig flot.
23.12.09: Idag skulle vi holde juleaften. Vi spiste middag paa en tagresturant og udvekslede gaver. Der var ikke saa meget julestemning og ingen sange. Men Fie fik et fint toerklaede og jeg fik en cd med indisk musik og en solcreme. De gaver vi selv havde koebet til den norske pige Veronica og den svenske Alexia blev de meget glade for, saa det var succes.
24.12.09: GLAEDELIG JUL TIL ALLE DERHJEMME FRA OS BEGGE <3
Jeg har aldrig foer proevet at glemme at det var juleaften, men da jeg vaagnede op i dag kom jeg foerst i tanke om det efter jeg havde vaeret i bad, og Fie sagde glaedelig jul. Det var ret maerkeligt. Men vi syntes at vores juleaften i gaar havde vaeret lidt tam, saa vi tog ud for at fejre det paa den bedst taenkelige maade. Vi fandt en rigtig hyggelig cafe hvor man sad i skraedderstilling paa madresser, ved lave borde og der bestilte vi pandekager. Vi var der sammen med fire andre piger fra gruppen og det var virkelig hyggeligt. Der blev vi det meste af dagen og spiste det ene usunde maaltid efter det andet (som man jo skal juleaften). Bagefter tog vi ud for at finde slik og godter til vores togtur til Delhi.
Veronica havde koebt det grimmeste lille plastikjuletrae, men det hjalp til julestemning, og mens vi sad i sovetoget, fik vi sunget samtlige danske julesange og fik ogsaa laert nogle norske. Man kan vist godt sige at det var en uforglemmelig juleaften. Men vi savnede dog den traditionelle, vores familier og julemaden en smule:).
- comments