Profile
Blog
Photos
Videos
Saa er vi her igen :)
Vi er nu naaet til Chiang Mai, som er backpackernes paradis i Thailand, her kan man alt der har med aktive ferier at goere. Der er en tour for enhver smag og masser af massage og wellnessklinikker til afslapning efter al den gas. Foerst var vi oppe paa et bjerg for at kigge paa et fint guldtempel og ALT var virkelig guld, fra gulv til loft var alt gyldent og der var mindst tusind buddhaer og det er ingen overdrivelse. Efter at vaere gaaet ned af den 307!! trin lange trappe (som alle amerikanerer var ved at doe af) proevede vi paa egen haand at komme til en afsides hill tribe landsby, men den var lidt for afsides, saa vi stoppede ved kongens sommmerpalads men gik ikke ind, det var dyrt og vi gad ikke + vi havde ikke saa meget tid. Derfor gik vi en lille skovtur i stedet for, det viste sig, at det var en glimrende ide. Der var en lille udsigtsplatform der hang paa siden af en skraendt meget afsides alt andet, saa der var ingen mennesker, kun os. Der var dog en hund i naerheden som Lea hurtigt blev venner med, den var ogsaa rigtig soed.
Saa tog vi tilbage til hotellet til vores pre-trekking briefing. Vi troede vi ville blive forsinket, men naaede det lige. Det viste sig dog, at vi var de eneste der kom til tiden og kun en anden kom lidt for sent, resten kom ikke. Vi blev briefet om hvad vi skulle have med og saa videre og saa kom han loebende den forsinkede. Han hedder Yugesh og er virkelig flink. Vi sad og snakkede med ham ved poolen i lang tid efter. Han er en buissneskonsulent fra Cape Town i Sydafrika, som er kommet til Thailand fordi hans meditationsgruppe sagde at det var et godt sted at meditere. Han er meget spirituel og har haft en haard opvaekst som den eneste sorte mand i en hvid skole, saa nu proever han i sin fritid at forbedre vilkaarene for boern i hans omraade ved at guide dem og proeve at give dem en ven. Moedet med Yugesh er, hvis ikke dem bedste, saa en af de bedste ting der er sket paa denne tur indtil videre. Men mere om ham senere.
Nu oprendt dagen hvor vi skulle trekke og vi havde koebt "smaa" trekkingtasker saa vi ikke skulle baere det hele, hvilket viste sig at vaere aarets gode ide. Selv med de smaa tasker var det en slaeben og masen for at komme op ad bjerget, men nu kommer vi forud for os selv igen. Foerst var der koereturen op til foden af bjerget, hvor Theis havde faaet lov til at staa bagpaa vogenen der hoppede og dansede, hyggeligt og dejligt mod koeresyge. Vi stoppede ved en lille sti nedad bjerget hvor vi fik lov at slappe af ved et vandfald med tilhoerende bassin hvor Theis badede sammen med de andre.
Derefter koerte vi lidt laengere (vi havde nu faaet lov til at sidde paa taget!) til starten paa turen. Foerst var det en grussti, men det blev hurtigt til en dyresti i junglen. Det er meget svaert at beskrive og det ville ogsaa fylde flere sider at forklare junglen og stierne, men vi kan goere det kort og resten maa i se ud af billederne. Junglen er noget for sig selv, der er saa mange lyde med stadig helt stille og skoven er saa taet men stadig foeler man sig helt fri. Junglen er i modsaetning til hvad man ser paa film og tror, ikke bare helt groen, men har mange farver. Stierne er naermest ikkeeksisterende, selv vores guide for vild paa et tidspunkt og vi vidste det ikke, for vi syntes stierne var ligesaa (u)tydelige som hele tiden. Det er vidst junglen i en noeddeskal. Hvad lavede vi saa paa trekking? Ikke rigtig noget, vi gik og snakkede og beundrede naturen, en gang imellem stoppede Kenny (vores guide hvis rigtige navn er uudtaleligt) os og snakkede lidt om et dyr eller noget. Om aftenen naede vi til en landsby som vi skulle overnatte i, vi boede i en bambushytte uden doere og tog bad i verdens koldeste vand, men der var dog et bad :) Vi snakkede lidt med hinanden indtil Kenny tog os med hen paa en skole hvor Theis, Yugesh, Mark fra Canada og Niklas fra Tyskland spillede den lokale sport der minder om fodtennis (reglerne er nogenlunde forklaret paa et billede i trekkingalbummet.) Senere sad vi ved baalet, fik noget at spise og gik i seng.
Naeste dag gik vi paa rismarker, soyamarker, i loevskov og i naaleskov. Vi fik et bad i et om muligt endnu koldere vandfald og gik videre til vores hytter for aftenen. Om aftenen tog Kenny os med ud og fange froer, det gik ikke saa godt men der var et lyspunk, ud over at det var hyggeligt. Niklas bukkede sig ned for at fange en froe, men den smuttede op i hans aerme og fik ham til at hoppe og danse, det var VIRKELIG sjovt!
Dagen efter gik vi ned af bjerget gennem bambusskov, hvilket var det flotteste landskab, ned til vores bil der koerte os til elefantbyen hvor vi red paa elefanter, ikke saa godt som foerste gang, men stadig elefanter. Mark kunne ikke komme med da han havde faaet madforgiftning, oev. Den sidste aktivitet loed paa bambusraftning ned af en flod der var noget vildere end sidste gang, det var virkelig sjovt og vi blev meget vaade, som Kenny sagde "No wet no fun!" Saa blev vi koert tilbage til hotellet og faldt om i sengen.
Dagen efter tog vi i Tigertemple med Yugesh hvor vi klappede tigere. Lea var inde hos de helt smaa, som var virkelig soede. Hun truede med at stjaele en. Senere gik vi alle ind til de store og fik taget billeder mens vi laa der stive af skraek, klar til at loebe skrigende vaek.
Tak for denne gang. Undskyld den blev lidt lang og forsinket, men vi oplever saa fandens meget! Saa vi haaber i under os det :)
- comments