Profile
Blog
Photos
Videos
Hej!
I sondags kom vi fram till Cairns. Planet gick kl 7 pa morgonen sa vi bestamde oss for att spendera natten pa flygplatsen. Som tur var sa behovde vi inte vara dar hela natten for att vi traffade David som vi aven va med pa Emmas fodelsedag. I alla fall sa gick vi pa bio med honom och sag aven lite mer av melbourne, sen skjutsade han oss till flygplatsen, valdigt snallt av honom!
Nar vi kom fram till Cairns mitt pa dagen sa motte vi Frida och Martina som vi var med pa Tasmanien, checkade in pa samma hostel som dom och sen la vi oss vid poolen. Kanns som man ar pa solsemester, vilket jag kanske egentligen ar, en valdigt lang sadan :P Pa kvallen firade vi 4 Emmas fodelsedag igen, med lite god mat. Sen har vi mest gatt runt i affarer och kollat, badat, solat och varit pa en nattklubb. Vi traffade 6 st svenska tjejjer till och nagra fransyskor och sen aven Tobias som vi traffade i Melbourne. Det var jatte roligt :) Igar akte Frida och Martina en timme norrut till Port Douglas sa vi la oss vid poolen sjalva, alldeles for lange for nu kan jag knappt sitta for att jag har brant mig:/ men lovar att jag smorjde in mig, bara inte overallt plus att det forvan en del nar jag badade. Dumma jag.
Sa idag holl vi oss i skuggan. Passade pa att fixa en bat tur till barriarrevet imorgon for scuba-dive och snorkling, ska bli spannande. Fixade aven ett busspass sa att vi kan ta oss ner langs kusten till Sydney till nyar.
Tanker pa min mormor ganska mycket, kanns jobbigt att inte kunna vara i narheten och stotta henne men jag vet att situationen inte hade kunnat forandrats om jag var hemma. Men jag blir uppdaterad regelbundet om hur det gar sa det kanns bra!
La aven upp fler bilder i helgen om ni inte har markt det.. ska lagga in fler bilder nar vi har dykt :)
Ha det! Puss och kram!
- comments