Profile
Blog
Photos
Videos
Hej igen,
Vi beklager at bloggen ikke har været så opdateret, men vi har bare haft så meget at lave :-)
Da vi ankom til Sydney lørdag morgen, fik vi sat vores bagage af på vores hostel og gik ud for at finde os lidt morgenmad - det er blevet lidt en tradition, at vi spiser bacon og æg efter vi har taget en natbus ;) ikke dårligt!
Herefter gik vi lidt rundt i byen, ned til Darling Habour, som er en af Sydneys mange havne, på turistkontor og fik booket surfing samt på marked. Næsten 1/5 af Sydneys befolkning er kinesere og de fleste af sælgerne på markedet kom derfra. Markedet ligger i bunden af et center, som faktisk er gennemført asiatisk - madsteder, supermarked, medarbejdere - ja, det hele! :) Sydney har også en Chinatown, men det her var virkelig et Chinacenter!
Sent eftermiddag tog vi med færgen over til byen Manly, som er en hyggelig lille strandby (uden af det er en by for sig selv, det er en del af Sydney). Her spiste vi aftensmad og dansk is til dessert. Vi så et sted, som hed Royal Copenhagen - her laver de is og vafler efter en dansk opskrift. Vi kunne ikke helt smage danskheden, men det smagte nu meget godt :-)
Bagefter mødtes vi med Sabrina, som vi har gået på efterskole med, og hendes rejsekammerat Mads. De foreslog, at vi tog hen på den bar, hvor Mary og Frederik mødtes tilbage i 2000. Der var både et dansk flag og et skilt, hvorpå der stod, at det var her de havde mødtes, men ingen rabat selvom man kom fra Danmark ;) En hyggelig aften!
Søndag tog vi med på en gratis gåtur rundt i Sydney sammen med Sabrina, hvor en guide viser og fortæller om de vigtigste steder i byen og andre sjove, lidt gemte stede. Det var rigtig spændende og gav et fint indblik i byen. Vi sluttede ude ved den ældste del af byen, The Rock's, hvor der i weekenderne er et alt-muligt-marked, som vi lige kiggede lidt på og fandt lidt frokost ved.
Om aftnen mødtes vi med Camilo, som Rikke er langt ude i familie med. Han er sammen med sin kæreste flyttet til Sydney for at arbejde et års tid. Vi spiste lidt mad sammen og gik en tur hen til den restuarent, hvor han arbejder. Det er både et passteri og en restaurant. Selvom der var lukket, var konditoren stadig på job og tilbød os gratis kage, hvilket man ikke siger nej til. Vi smage tre forskellige - alle gode, men cheesecaken var himmelsk! Endnu en rigtig hyggelig aften :-)
Mandag havde vi egentlig tænkt at skulle på stranden, men vejret var ikke helt til det, så vi oplevede Sydney inde fra dens shoppingcentre og shoppede lidt i stedet :-)
Tirsdag tog vi på heldagstur til Blue Mountains, som er et naturskønt område, der ligger lidt uden for Sydney. Det var her, at der var en del problemer med skovbrande i januar. Vi havde bare booket den tur på turistkontoret, som vi synes var prismæssig god i forhold til indhold, men det viste sig så at være en rigtig pensionisttur. Det var nu rigtig hyggeligt alligevel og vi havde en fantastisk guide!
Vi kørte fra Sydney tidlig morgen og havde vores første stop ved Featherdale Wildlife Park. Her kunne man se flere forskellige dyr end den sidste park vi var i, fodre kænguruer, nusse med koalaer m.m. Herefter kørte vi videre ud til en udkigspost, hvor man fik et fanatiske udsyn ud over bjergene. Dernæst var det frokost tid - på en country club. Dejlig frokost med fish'n'chips og salat og to slags kager til dessert - mums!
Efter frokost så vi et kort show omkring Aboriginals, som er de indfødte her i Australien samt 'De Tre Søstre', som er tre store sten toppe. Derefter gjorde vi stop ved Scenic World, hvor man både ved Cabelcar, Railway, Slyway og gåtur kunne se udsigten over Blue Mountains.
På vejen tilbage mod byen så vi den olympiske by fra OL i 2000, hvor efter vi blev sat af ved en færge og sejlede tilbage til Sydney med solnedgang og lys på byen, hvilket var så smukt!
Tirsdag aften tog vi så med bussen mod Coffs Habour, hvor vi er nu. Vi skal lige vente 3,5 timer fra kl. 5.30 til kl. 9, hvor den delfin park åbner, som vi skal se i dag. Da vi fortalte damen på turistkontoret om vores plan, sagde hun med helt ro i stemmen, at alle har prøvet at sove på gaden på et eller andet tidspunkt og det bare er en del af oplevelsen, så det kan vi også sige, at vi har nu, da vi begge har taget en lur her på skift :-) I aften tager vi så bussen videre og så den ellers på surfcamp de næste tre dage :-)
Kram fra os
- comments