Profile
Blog
Photos
Videos
Hej derhjemme :)
Saa er de 5 sidste dage her i Delhi ved at vaere gaaet, og vi venter spaendt paa at komme videre til Thailand :)
I soendags tog vi paa et madlavningskursus, hvor vi fik lov at lave en raekke indiske retter, som vi ogsaa har spist paa turen. Vi tog til Syddelhi med en rickshaw og ankom til en stor ejendom, hvor vi blev budt velkommen af en soed og feminin herre, som viste sig at skulle vaere vores "underviser". Vi havde helt sikkert begge to en forestilling om, at det var en rigtig indisk madmutter, som skulle laere os at kokkere, saa vi blev meget overrasket. Men han havde helt sikkert styr paa det, og vi fik lavet nogle rigtig laekre retter, som vi maaske vil komme til at lave for jer derhjemme:)
Ellers har vi bare chillet rundt her i Delhi downtown og faaet koebt de sidste souvenirs og snakket med tilfaeldige mennesker paa gaden. Det har vaeret nogle rigtig dejlige afslappende dage, hvor vi ikke har lavet saa meget, men det har ogsaa vaeret skoent efter den sidste maanedes stramme program.
I aften skal vi saa nyde det sidste maaltid i Delhi paa vores stam-restaurant, hvilket bliver en smule soergmodigt. Vi har virkelig nydt at vaere her i Indien, det er et land som rummer utrolig meget. Naar vi taenker tilbage paa den sidste maaned, har vi oplevet helt vildt mange forskellige ting. Vi har baade vaeret helt ude i oerkenen, boet midt i en travl og kaotisk storby og ogsaa vaeret oppe i det helt fantastisk flotte og frodige landskab i bjergene. Det er vildt, at vi har faaet saa meget med paa saa kort tid, og det har virkelig vaeret fedt :) Mange lokale har spurgt os, hvornaar vi kommer til Indien igen, og det ved selvfoelgelig ikke rigtigt praecist, men vi tror godt, at det er et land vi kunne finde paa at vende tilbage til igen. Paa den her maaned har vi kun oplevet en lille del af den nordlige del af Indien, og vi kunne godt taenke os engang at komme syd-paa til Mumbai og Goa, da det er en helt anderledes del af Indien. vi ikke har set.
I morgen flyver vi til Thailand kl. 14.00 indisk tid, hvor vi skal ned og nyde solen paa de laekre strande :) Det bliver mega fedt, og I faar en opdatering, naar vi engang naar dertil.
Ha' det godt!
Knus Trine og Camilla
- comments