Profile
Blog
Photos
Videos
Hej!
Igår kom vi hem efter 10 dagar på Nya Zeeland så jag tänkte berätta lite om det!
Vi kom fram till Christchurch, största staden på sydön, på eftermiddagen på skärtorsdagen. Eftersom vi inte hade ätit mycket under dagen och var väldigt hungriga så checkade vi snabbt in på hostellet, för att sedan gå in mot centrum för att äta. Christchurch var med om två jordbävningar 2010 och 2011, och i den senare dog 185 personer och i stort sett hela innerstaden rasade. Vi hade hört att det skulle vara mycket ruiner, men jag tror inte att vi hade förväntat oss att det skulle vara så mycket som det faktiskt var. Vi hade väldigt svårt att över huvud taget hitta någonstans och äta, men efter att vi frågat en kvinna om hjälp så hittade vi in till ett centrum byggt av containrar där det gick att äta.
På kvällen gick vi på en väldigt mysig liten irländsk pub som låg nära hostellet. Vi var dock inte ute speciellt länge eftersom vi skulle upp tidigt dagen efter och hämta ut bilen! Det blev en Toyota nånting, stor och rymlig med fyrhjulsdrift och hela paketet. Väldigt nice! Dessutom fick även jag köra den trots att jag inte hade internationellt körkort, så det var också kul.
Långfredagen bjöd först på ungefär 4-5 timmar bilfärd från Chirstchurch till Mount Cook Alpine Village, som låg vid foten av Mount Cook som är NZ högsta berg. Vi gick en "walking track" i ungefär 1 ½-2 timmar någonting bland bergen och det var otroligt vackert. Vi såg även det berget där de spelade in Den vita staden (Minas Tirith) i Sagan om ringen! Detta var dock inte så häftigt i verkligheten då det bara var ett berg som alla andra… Men ändå!
Dagen efter hade vi bokat in vår första riktiga aktivitet, nämligen en utflykt med buss och sedan båt på en sjö som bildats vid glaciärens fot. Sjön var helt brun på grund av allt grus som glaciären dragit med sig under de 27 kilometrarna den färdats innan den kommer ned dit, men den var fylld av isberg och det var väldigt häftigt att se. Vattnet var bara 2 grader och det kändes väldigt friskt!
Efter utflykten åkte vi vidare till Lake Tekapo som låg ungefär 1,5 timme bort. Det låg otroligt fint vid en sjö som färgats av mineraler och sånt så den var helt ljusblå, det såg väldigt photoshoppat ut även i verkligheten. Vi badade i sjön (skitkallt) och gick en promenad genom staden, och slutade kvällen med att sitta ute och dricka rödvin och äta ostar under en helt magisk stjärnhimmel.
På påskdagen åkte vi vidare ner till Queenstown. Även denna stad låg superfint vid vattnet och insprängd mellan bergen. På Johans beordrande bestämde vi oss för att åka upp med gondolen uppför berget för att åka Luge. Detta var en sorts lådbil skulle man väl kunna säga, som man tog med sig uppför en liten skidlift för att sedan åka nedför en bana. Johan hade gjort något liknande på nordön när han var 14 (?) och tyckte att det var det bästa han någonsin gjort, så vi var helt enkelt tvungna att testa! Det var faktiskt väldigt kul och utsikten där uppifrån var helt magisk, men jag vet inte om jag rankar det som det bästa vi gjorde på hela resan, vilket nog Johan gör ;)
Tyvärr finns det tydligenen lag i NZ som säger att de inte får sälja alkohol på påskdagen, så alla pubar var stängda. Istället åt vi mat på hostellet och gick sedan på promenad genom staden, jag köpte nya joggingskor och vi lyssnade på en väldigt duktig gatumusikant bland annat.
Måndagen började med att vi gick upp tidigt för att åka iväg till staden Glenorchy som låg ungefär 40 min från Queenstown. Där skulle vi nämligen möta upp guiderna för dagens aktivitet; canyoning! Lotta hade bestämt sig för att inte göra detta utan hon hängde i Glenorchy hela dagen medan jag, Eric och Johan gav oss iväg på äventyr. Canyoning är en sport som går ut på att ta sig ner genom flodfåror på alla möjliga olika sätt. I det här fallet så innebar det efter att ha bytt om till våtdräkter och gått genom skogen i ca 30 min (skogen där de spelade in Lothlorien!) så hade vi 3,5 timmar framför oss av att hoppa genom vattenfall, åka ruschkana nerför stenar, gå, och fira oss ner för klippor och genom vattenfall. Det var en otroligt häftig upplevelse! Dock höll jag på att frysa ihjäl då vattnet inte var speciellt varmt, men det var ändå väldigt häftigt!
Kvällen ägnades i Queenstown åt att käka och sen gå ut och dricka lite öl, innan vi morgonen efter gick upp supertidigt för att hinna köra till Milford Sound innan lunchtid. Milford Sound ligger mitt i fjordlandkapet och var helt otroligt vackert. Vi åkte på en kajaktur med en guide som innebar ungefär 20 min åkande ut med motorbåt på fjordarna, och sedan ungefär 3,5 timmars paddlande tillbaka. Vi såg bland annat sälar och två häftiga vattenfall, men det häftigaste med hela upplevelsen var framför allt bara naturen runt omkring i allmänhet. Det var verkligen helt fantastiskt vackert och personligen rankar jag kajakturen som det bästa vi gjorde på NZ!
Dagen efter åkte vi vidare från Milford Sound till Wanaka, som även det var en stad omringad av berg som låg vid en sjö. Vi tyckte alla att Wanaka nog var den mysigaste staden vi var i, kanske mest för att de hade ett lokalt bryggeri och superbillig öl på pubarna. Dessutom var det en bra stämning, god mat och återigen väldigt vackert!
På torsdagen åkte vi vidare till en stad som heter Akaroa. Detta var dagen med mest bilåkning, nästan 7 timmar och jag var rätt uttråkad. Dock hade vi under hela veckan väldigt bra stämning i bilen med massa podcaster (framför allt Alex&Sigge och Filip&Fredriks), musik och fantastiska vyer. Såg att några hade oroat sig för vägarna på NZ och jag kan säga att det var bland de bästa vägar jag kört på! Breda, nyligen asfalterade och med bra skyltning och bra sikt.
I Akaroa gick vi ut och käkade och tittade på staden. Dagen efter gick vi ett "walking track" som egentligen skulle ta 4-7 timmar men som tog oss 3 timmar, mest för att killarna satte upp ett jävla tempo. Jag och Lotta var helt slut efteråt! Men det var kul, vi gick genom fårhagar och runt ett berg så det var väldigt fin utsikt på toppen.
Eftersom Lotta skulle åka hem dagen innan oss så åkte vi sedan tillbaka till Christchurch. Staden var ungefär lika sliten och tråkig för veckan innan… Vi gick runt på promenad och gick även på ett jordbävningsmuseum för att se hur staden förändrats av jordbävningarna.
När Lotta hade åkt dagen efter gick vi upp okristligt tidigt för att köra upp till Kaikoura som är en stad som är känd för sitt marinliv. På vägen upp såg vi massvis av delfiner som hoppade och sälar som låg och chillade på klipporna. Sedan hade jag och Johan bokat in oss på en valskådningstur (Eric hängde i staden istället) och åkte ut på havet i ungefär 3 timmar för att skåda valar. Detta gick tyvärr inte speciellt bra då valarna inte var där just då, så det var väldigt synd. Som tur var fick vi tillbaka 80% av pengarna på grund av detta, men det blev ändå en lite bortkastad dag kändes det som…
Tillbaka i Christchurch lämnade vi in bilen. Bensinlampan lyste sista 2 milen så det var med hjärtat i halsgropen vi kom fram! Sedan hängde vi på hostellets "spa" under kvällen innan vi åkte hem supertidigt på söndag morgonen till Sydney!
På det stora hela var det en väldigt rolig resa där vi fick se helt makalös natur och göra massa roliga saker. Super! :)
Puss och kram
Sara
- comments
Birgitta Så underbart att höra av er och att allt gick bra på er NZ-tur !! Jaha det här med jordbävning kanske borgar för ny fina asfalterade vägar, vad vet jag? Skönt att allt gick bra och upplevelser har ni då haft även om det var sparsamt med valar. Undrar just hur det ska gå för er när ni kommer hem till Sverige och ska köra i svenska bilar på höger sida. Ojojoj.Det blir en nygammal erfarenhet. Är det allvarliga veckor nu framöver kantänka? med plugg och dylikt. Nu har ni väl roat er färdigt, eller?? Så kul att ni testar så mycket olika grejer. Må nu så gott hela bunten och ha det underbart/Kram på er
Birgitta Oh vilka härliga bilder !! Jag vill också!!! Både kajak och luge fy Fabian va livet är orättvist när ens största äventyr på dagen är att handla mat och gå till tandläkaren. Tänk på det ni ungar hur vi gamlingar har det. Det är rätt roa er medan ni orkar. Jättekramar