Profile
Blog
Photos
Videos
Tiistai 24.4.2018 Danang, Vietnam -> Hoi an, Vietnam.
Aamutoimien jälkeen käytiin vielä Danangissa hetki rannalla pötköttelemässä ja check out kun oli klo 12, niin ei ollut kiire mihinkään. Siirtymä oli onneks vain 30 kilsaa Hoi Aniin, joten helppo homma. Notkuttiin kämpillä loppuun asti ja sitten taksi alle ja kohti Hoi Ania. Taksi bungas 100K VND, eli reilu kolme euroa ja matkassa kesti ehkä 45 minsaa. Käytännössä koko matka Danangista Hoi Aniin on samaa rantaviivaa ja ei voinut taas muuta kun ihmetellä sitä rakennustyömaiden määrää. Raksoja oli tollakin lyhyellä pätkällä aivan helvetisti ja uutta hotellia pukkaa koko ajan. Jännä nähdä miltä nää mestat näyttää joskus viiden vuoden päästä kun noi kaikki hotellit on valmiita, jos on.
Oltiin joskus klo 13 perillä Silk sense river resortissa ja saatiin melkeen heti kämppä. Hotelli, huone ja muutenkin miljöö on kyllä mainio. Partsilta näkymä joelle ja uima-altaalle. Cua Dain rantaan matkaa ehkä 300 metriä. Jos nyt jotain valittamista pitää keksiä, niin lähinnä hotlassa budjaa kiinalaisia. Tossa ne altaalla mölisee aamusta iltaan ja ottaa valokuvia. Jokainen kulkee luurit handussa koko ajan ja ottaa valokuvia itsestään tai toisistaan. Överein mitä ollaan nähty on ehkä vuosikas skidi syöttötuolissa räpläämässä luuria! Videoitahan ne toki ziigaa täysin aivottomina, mutta on toi ihan pimeetä touhua. Kai ne saa suoraan kättäriltä jo äitiyspakkauksen sijasta luurin handuun ja tunnukset youtubeen.
Hotlalta on matkaa Hoi Anin "keskustaan" (Hoi An ancien town) joku viis kilsaa ja hotlalta menee kahden timman välein ilmainen dösä mestoille ja takas. Dösät on oikein hyviä. Ilmastoinnit ja wlanikin löytyy. Asetuttiin taloksi ja otettiin jossain välissä dösä stadiin. Käytiin syömässä ja kattelemassa mestoja. Suvi on käynyt täällä Hoi Anissa 10 vuotta sitten ja on kuulemma siitä tullut paljon lisää liikennettä ja ehkä myös lisää jengiä. Kehitys kehittyy.
Keskiviikko 25.4.2018 - sunnuntai 29.4.2018 Hoi an, Vietnam.
En nyt enää tarkalleen muista mitä duunattiin minäkin päivä, mutta laitetaan pieni yhteenveto tähän.
Keskusta/vanha kaupunki/muinainen kaupunki, tai miksi nyt haluaakaan kutsua, on toki se kaikista turistisoitunein mesta täällä, tosin lähinnä aasialaisia turreja siellä näkyy. Länkkäreitä yllättävän vähän. Etukäteen oltiin luettu, että shoppailumahdollisuudet on loistavat. No ei ne ehkä ihan meidän makuun kyllä ole. Räätäleitä löytyy helvetisti, silkkiä ja kaiken maailman rättejä, kenkiä ja matkamuistokrääsää on kyllä myynnissä, mutta kledjut ja kengät on samoja joka kojussa. Hinnat "yllättäen" hieman korkeammat kun mitä oli esim. Danangissa ja valinnan varaa paljon vähemmän. Jälkiviisaana olisi kannattanut siellä tehdä ostoksia enemmän. No kaikki on suhteellista, edullistahan täälläkin on. Safkaa saa ihan perusrafloista muutamalla eurolla ja muovituolimestoista vieläkin halvemmalla. Tietysti kalliimpiakin mestoja löytyy.
Suvi teetätti räätälillä yhdet housut 7€ hintaan ja hyvää jälkeä tuli. Kangas oli jo valmiina Danangista ostettuna 7€ hinnalla sekin. Käytiin myös kyselemässä mitä olis maksanut puvun teettäminen, mutta mulla meni mielenkiinto heti alkuunsa kun olis pitänyt tietää ja mietiskellä minkä kankaan haluaa, mikä väri, millaiset taskut, entäs housut, monta taskua, mihin laitetaan taskut ja sitä ja tätä. Eissaatana :D Kun mä meen jotain ostamaan, niin mä haluun saman tien kävellä se tuote mukana ulos, tai tässä tapauksessa päällä :D Ei siinä aleta mitään taskuja mietiskelemään. Siinä mestassa puku olis lähtenyt vajaalla parilla huntilla ja siitä reilusti ylöspäin kankaan ja lisukkeiden mukaan. Varmaan halvemmallakin olis saanut. Valinnanvaraa tosiaan riittää. Thaisilkkiä ostettiin kolme metriä eilen tuliaiseksi Suvin äidille. Reilu 20€ bungas per metri.
Se shoppailuista. Meidän kämpän sijainti on myös loppujen lopuksi oikein mainio. Sopivasti poissa keskustan hälinästä ja kuitenkin ranta on melkeen vieressä ja hyviä ruokapaikkojakin löytyy sen verran, ettei tarvitse välttämättä keskustaan lähteä syömään. Tais olla tokana päivänä täällä kun tultiin brekun jälkeen kämpille ja sitä oltiin just siivoomassa. Ihmeteltiin sitten, että miksi joku äijä istuu tärkeen näköisenä meidän sohvalla? Menin ineen ja se selitti mulle jotain mistä en saanut mitään selvää kielimuurin vuoksi ja tunki jotain lappua handuun. Ihmettelin, et mikäs tää on? Äijä siinä vaan, et laita nimi paperiin! Totesin sitten, että nyt en ikävä kyllä ymmärrä mitä pitäs allekirjoittaa ja miksi. Sit äijä näytteli kuvia sen puhelimesta ja uudelleen sitä lappua. Sillä oli kuva mun tabletista ja pöydällä olleista rahoista, joita nyt ei monenkaan euron edestä ollut. Lapussa luki "ipad" ja "money". Aikani kun selvittelin siinä, niin kävi ilmi, että se oli joku hotellin turvallisuusosaston dirikka ja kuulemma aina jos jättää "arvotavaraa" huoneeseen, niin siivoojat hälyttävät hänet paikalle tarkastamaan tilanteen. Ei saatana. No laittelin sitten nimen paperiin ja äijä oli tyytyväinen. Eipä tarvinnut sitten jatkossa jättää enää dongin dongia huoseeseen ton sirkuksen jälkeen. Aina tietysti isoimmat massit on muutenkin seiffissä, mutta tolla kerralla pikkurahat unohtu huoneen pöydälle.
Ollaan oltu molemmat vähän kipeitä viime päivät. Suvilla varmaankin ilmastoinnista tullut flunssa ja mulla vatsatautia ja kevyttä lenssua. Vatsataudinkin kanssa pystyy onneks elämään ihan hyvin niin pitkään kun ei laatta lennä ja pystyy syömään&juomaan normaalisti. Mä olen onneksi pystynyt. Tänään vetäsin imodiumit koneeseen, joten jospa se siitä.
Mä olin Vietnamissa viimeks 2009 ja silloin jäi jotenkin sellainen fiilis, että täällä olis paljon enemmän turistien kusetusta tai kusetuksien yritystä, mutta ei nyt olla ainakaan moiseen törmätty, oikeastaan ihan päinvastoin. Paikalliset ovat olleet todella mukavia ja niiden hymy tuntuu myös aidommalta täällä kuin mitä vaikka thaikuissa. Etenkin vanhempi väestö ja vanhat papparaiset on todella sympaattisen oloisia ja vaatimattomia veikkosia. Rafloissa myös vaikuttavat yleensä aidosti ilahtuneilta jos meet vaikkapa samaan mestaan uudestaan. Muistavat heti ja ovat entistä ystävällisempiä. Mukava mennä itsekin sellaiseen mestaan missä arvostavat ja rahat menee todnäk tarpeeseen. Yllättävän siistiä on myös ollut näissä mestoissa missä ollaan tällä kertaa pyöritty, eli Danangissa ja Hoi Anissa. Roskaa ja paskaa ei ole ollut joka nurkka täynnä, eikä torakoita ja muita kaiken maailman saatanoita ole pahemmin näkynyt. Viime kerralla tuli oltua tietysti eri mestoissa ja vähän eri budjetilla, että ehkä sekin vaikuttaa positiivisempaan yleisfiilikseen. No oli miten oli, kliffa mesta.
Cua Dain ranta, joka on tosiaan ihan muutaman sadan metrin päässä meidän kämpiltä, oli myös positiivinen yllätys. Oltiin luettu aiemmin netistä, että eroosion ja myrskyjen vuoksi koko rantaa ei enää välttämättä edes olisi, mutta ihan hyvä rantahan se oli ja hyvin rauhallinen. Aurinkopedit ja varjon sai 50k hintaan, eli alle kahdella eurolla! Muuta palvelua ei sitten toki oikein ollutkaan, mutta eipä me juuri mitään muuta oltu vaillakaan. Vessa olis ollut kiva, mutta yleensä noi vessat nyt on mitä on, eli kumisaappaat nyt vähintään pitäs olla jalassa jos niissä asioi ja mieluiten jonkinlainen kokovartalokondoomi vielä siihen päälle. Parina ekana päivänä ei jostain syystä käyty rantsussa ollenkaan, vaan kärvisteltiin tossa hotlan altaalla. Tai no jos tarkkoja ollaan, niin mentiin tien yli joen varteen levyttelemään kun altaalla ei voinut kiinalaisten huutamisen takia olla.
Ilmat on ollu myös kohdillaan. Tää keski-vietnam on ehkä indojen lisäksi melkeen ainoita mestoja kaakkois-aasiassa jossa tähän aikaan vuodesta (ja kesällä) on melko varmasti hyvät ilmat ja niin ne on kyllä ollutkin. Parina iltana tuli snadisti vettä, mutta muuten päivisin 30-36'c ja illalla laskenut aina johonkin 25-30 paikkeille. Parina ekana päivänä oli 36'c ja mulla oli ajoittain jopa hieman tukalan lämmin, mutta Suvia ei tietenkään haitannut yhtään :) Sillä kun on aina kylmä. Aurinko on myös pirun polttava. Mä oon mielestäni jopa rasvaillut melko ahkerasti, mutta silti tuntuu, että joka päivä kärähti joku ruumiinosa.
Snadi sali oli myös hotlalla, mutta ei päästy sairastelujen vuoksi nyt kun kerran jumpalle. No ehtiihän sitä himassakin. Salissa ei kyllä paljoa näkemistä ollut :) Kässäreitä 20kg asti ja yks monitoimivehje, se oli melkeen siinä. Juoksumattoja en laske. Kyllä siellä kuitenkin yhden yllättävänkin hyvän käsibodin sai vedettyä. Vain mielikuvitus oli rajana ;)
Tänään siis vika päivä Hoi Anissa ja Vietnamissa. Huomenna klo 12 Da nangista lento Bangkokiin ja sieltä vappupäivänä aamulennolla himaan. Huomenna tuskin enää mitään kirjoittelen Bangkokista. Eiköhän se päivä mee matkustaessa ja ilta viimeisiä ostoksia tehdessä. Käytiin tänään illalla vielä keskustassa pyörähtämässä ja siellä oli sitten aika moni muukin! Jengiä ja liikennettä oli ihan hulluna ja porukat poltteli hyvän onnen toivossa suistukkeita ja uhrasi safkaa yms. jumalille. Jumalat diggailee. Kyseessä oli kuukausittainen täydenkuunjuhla (lantern festival) josta ei etukäteen oltu edes tietoisia, mutta sitä ei kyllä voinut olla huomaamatta.
Liikennehän täällä(kin) kuten aasiassa muuallakin on ihan pimeetä. Etenkin mopoja on joka paikassa ja jengi painaa neljä päällä menemään ilman kypärää. Kiellettyyn ajosuuntaan ajaminen ajoittain on ilmeisesti myös ihan fine.
Sellainen retki tällä kertaa. Heinäkuussa olis seuraava reissu ja suuntana Malta. Täytyy kattoa jos sieltä saa aikaiseksi jotain kirjoitella. Kiitos ja kuumeliin.
-Jussi
- comments