Profile
Blog
Photos
Videos
Tää reissu alkaa olemaan taputeltu. Eilinen päivä meni tosiaan lähinnä tien päällä. Klo 09 songthaewilla Lonely beachilta kohti satamaa. Kyytiin hyppäsi myös iäkäs ranskalainen pariskunta turistikarttansa kanssa, joista varsinkin mies oli varsin ylpeän oloinen. Alkuun kuskille kartalta jotain osoittelivat ja puhuivat toki vain ja ainoastaan ranskaa. Hetken kuluttua kuski pysähtyi ja näytti, että perillä ollaan. Patongit aloitti hirveän mölinän ja huudon, selkeesti mesta ei niitä miellyttänyt. Ystävällinen (ja kärsivällinen) kuski sitten yritti huonolla enkullaan ja kehonkielellä kysellä, että mihin te haluatte? Patongit taas vaan näytti kartalta ihan mitä sattuu ja epämääräisesti vaan sohivat sormella sinne tänne. Ota siitä sitten selvää. Toisen kerran kun oltiin "perillä" oletetussa määränpäässä, niin taas sama huuto ja hulabaloo, eivät ilmeisesti sinnekään halunneet. Kuski alkoi jo hikeentymään, kuten myös muut matkustajat. Loppujen lopuksi ne sitten hyppäsivät tällä toisella stopilla pois ja sinne jäivät aivottomina vaeltelemaan ja kadonnut patonkia etsimään. Äijä veteli ylpeänä sikaria ja todennäköisesti valitteli paskaa palvelua :D Lähdetäänpä siis kaikki Thaimaaseen lomalle ja puhutaan kaikille vain ja ainoastaan ranskaa!
Botski lähti satamasta 10.30 ja matkassa mantereelle menee joku vajaa timma. Satamassa oli sitten aikamoinen orkesteri pystyssä kun kaikki etsi oikeaa dösäänsä. Mun dösä lähti klo 12 kuten kuuluikin ja dösä oli ihan jees. Tilaa oli myös runsaasti, joten leveesti kahdella penkillä sai makoilla. Ilmastointi myös pelitti ja ihme kyllä ei ollut edes kylmä, kuten noissa yleensä on tapana, koska ne ilmastoinnit sitten tosiaan on täysillä. Tunnin jälkeen aloin jo odottelemaan ekaa taukoa, koska nälkä alkoi tietysti olemaan, kuitenkaan melkeen kahteen tuntiin en ollut syönyt :D Eka ja vika pysähdys tulikin sitten vasta kolmen tunnin ajon jälkeen! Itsellä oli siinä vaiheessa jo huutava nälkä ja hyökkäsin heti dösästä pihalle kun se pysähtyi ja kohti pikkuista bensiksen raflaa. Riisiä, yksi paistettu muna, snadisti kanaa ja pikkuflinda vodaa maksoi 100 bahtia, joten hinta oli aika suolainen yleiseen hintatasoon nähden. Todnäk pysähdyspaikka on tolla dösällä aina sama ja länkkäreille lyödään omat hinnat.
Perillä oltiin melkeen aikataulussa kuuden aikoihin Hualamphonin steissillä, joka on Bangkokin päärautatieasema. Siellä jälleen sama homma, eli dösästä niin nopeesti pellolle kuin vain pääsi ja ekaan raflaan joka vastaan tuli melkein tajuttomana kattelemaan ruokalistaa :D Kanat ja nuudelit pöytään 50 bahtilla ja matka jatkui. Metro ensin alle ja sillä Makkasaniin, josta airport link (lentokenttästoge) kuljetti mut Ramkhamhaengiin, jossa kämppä sijaitsi. Olin etukäteen varannut vähän "paremman" huoneen Nasa vegas hotlasta, jossa budjasin myös viime visiitillä täällä. Mesta on ihan ok, sijainti lähellä lentokenttää ja näin reissun lopussa mukava nauttia ilmastoidusta kämpästä :) Sali löytyy myös ja käyttö maksutonta.
Perillä kämpillä olin eilen joskus seiskalta, joten 10 timmaa siinä taas sai matkustella. Väsymys oli ihan törkee, joten ei jaksanut oikeen mitään enää puuhastella. Katukeittiöistä kävin vähän safkoja maistelemassa ja lopuksi hotlan raflassa syömässä, siinä se päivä olikin. Tänään oli pakko herätä suht ajoissa, että sai jotain aikaakin. 9.30 oli herätys ja paukin alkuun hotlan aamupalalle (maksullinen), maha täyteen ja kylille. Ensiksi lähdin Chatuchakin weekend marketeille, joka on yksi maailman suurimpia markkinoita. Luukut on auki viikonloppuisin ja sieltä saa melkeen mitä vaan eläimistä kledjuihin ja kaikkea siltä väliltä. Myyntikojuja on joku 15000 ja kävijöitä 200000 per päivä. Hinnat on edullisia, koska siellä suurinosa jengistä on kuitenkin paikallisia, toki myös turistien suosiossa em. syystä. Välittömästi kun pääsin perille, niin taivas repesi ja vettä tuli kuin saavista kaatamalla. Alue on onneks suurelta osin katettu, joten se ei paljoa haitannut. Pari kolme timmaa jaksoin siellä heilua ja en varmasti nähnyt kuin pienen osan koko meiningistä. Lähinnä kledjuja metsästin, mutta esim. paitoja kun ei saanut sovittaa, niin vaikeaksi menee. Hinnat kuitenkin oli niin matalat, että aika sama vaikka paita ei sopisikaan, joten ostin kokeeksi yhden hihattoman 80 bahtin hinnalla, marssin vessaan ja vedin sen päälle vain todetakseni, että kylhän tää vähän pieni on :D Noh onneks en ostanut kuin sen yhden. Jotain markan sukkia jne sieltä siten tarttui mukaan ja lähdin väsyneenä ja snadisti pettyneenäkin pois.
Aloin sitten kelaamaan, että ainakin ennen MBK:ssa (toinen suosittu ostoshelvetti) sai sovittaakkin kledjuja, joten päätin lähteä sinne. Metro taas alle ja kohti Siamia. Sielläkin toki jengiä oli helvetisti, mutta oikein muistin ja sovitella sai :) Hihaton tarttu matkaan, kuten myös parit kengät ja kaikkea muuta pientä näperreltävää :D Kello olikin jo kuusi, joten lähdin takas stogeilemaan kämpille. Safkaa koneeseen ja salille, josta juuri tulin. Chatuchakissa olisi voinut pelkästään viettää yhden päivän ja tuolla MBK:ssakin varmaan se onnistuisi. Muista tän stadin ostoshelveteistä puhumattakaan, mutta nyt ei ole enempää aikaa. Aamulla lähtee lento himaan ja tää reissu oli tällä kertaa tässä. Viimeksi Bangkokista jäi vähän nihkee maku suuhun, mutta nyt olisi voinut olla pari päivä enemmänkin. Ensi kerralla ehkä sitten :)
Reissumies kuittaa.
- comments