Profile
Blog
Photos
Videos
Nyt on sitten laolainen sairaalakin tarkastettu Eilen päivällä kävin paikallisessa sairaalassa. Mulla nousi siis keskiviikkoiltana kuume ja myös "vanha vaiva" eli nivuset alko hieman särkemään ja myös turposivat, tai oikea nivunen pelkästään. Sama homma oli mulla siis Cambodiassa noin kuukausi sitten, ja sillon aloin oireiden alettua vetämään tulehduskipulääkkeitä ja antibiotteja naamaan. Pari päivää kuurin alotuksen jälkeen olo oli taas ihan normaali ja kaikki ok, joten kelasin vaivan olleen jonkun sortin infektio, koska antibiotit kerta jeesas. Noh nyt sitten vaiva uusiutui, tosin ei yhtä pahana. Broidi tossa heitti ilmoille, että jos mua olis pistänyt/purrut joku elukka ja siitä olisin saanut jonkun taudin. Ei ollenkaan mahdoton ajatus. Noh sen ajatuksen innoittamana kelasin sitten ottaa asiasta selvää ja mennä zekkaamaan miltä paikallinen sairaala näyttää. Ulkoapäin sairaala oli ihan siistin näköinen ja oloinen, sisältä myös ihan ok.. Menin sinne sitten pyörimään ja huutelin "english speaking doctoria" hetken huutelun ja kyselyjen jälkeen sellanen sitten löyty. Tosin se puhui ihan helvetin huonoa enkkua.. Äijä sitten vei mut "surgery roomiin" ja koitin sille siinä selittää mikä on homman nimi. En sitten tietenkään voinut olla katsomatta ympärilleni kun kerran jonkun sortin "leikkaussalissa" oltiin. Siellä oli yks äijä naama aivan paskana ja toinen kaveri makas leikkauspöydällä kroppa auki ja joku nainen sitä siinä "leikkas" shortsit ja teepaita päällä!
Tulipahan sekin sitten nähtyä. En todellakaan haluaisi ton kokemuksen perusteella joutua leikkauspöydälle täällä Laosissa
Noh tosiaan koitin siinä sitten lekurille selvittää mikä mua vaivaa ja hetken päästä lekuri sitten kysy multa urheiletko paljon? Vastasin: todella paljon.. Tosin en reissussa ole niin paljoa tietenkään treenannut kuin himassa. Sitten se alko huutelemaan mulle "hernia hernia" eli meinas siis tyrää. Lääkkeeksi määräsi mulle paracetamolia. Kysyin sitten ootko tosissas? Ja kerroin syöneeni antibiotteja ja ne on tuntunu auttavan, joten eikös sillon pitäis olla kyseessä joku infektio.. No ei se ilmeisesti ymmärtäny mua ja kielsi mua vaan urheilemasta enää ja kehotti ottamaan kipuun paracetamolia. Oon tässä nyt sit koittanu selvittää voisko kyseessä tosiaan olla tyrä, noh miksei, mutta edellä mainitusta syistä epäilen sitä kyllä vahvasti. Sellanen lääkärissä käynti sitten! Oli kokemus ainakin. Joskaan mitään hyötyä siitä ei ilmeisesti ollut, eikä muuten myöskään maksanut mitään
Sen jälkeen kun olin tän lekurin kanssa "keskustellut" kiitin vain sitä (tyhjästä) ja lähin menee. Kukaan ei sitten kyselly mitään, eikä myöskään missään vaiheessa sairaalassa kukaan kysynyt kuka ja mistä mä oon, joten kai se oli sitten ilmainen käynti
Eilinen päivä oli kyllä muuten ihan jees. Otin omat jalat jälleen alle ja lähin dallaamaan pitkin stadia. Löysin "pakse bridgen", joka menee tosta Mekongin yli.
Kävelin sillan poikki joen toiselle puolelle. Maisemat sillalta oli aika mageet! Joen toiselle puolelle päästyä bongasin sitten rappuset jotka veivät jonkun snadin vuoren päälle.. Kelasin siinä, että tuolta vuoren päältä täytyy olla mageet maisemat ja kipusin toki sinne. No maisemat oli todellakin upeet ja pyörin sitten jonkun tunnin siellä pitkin viidakkoa. Meteli oli aika älytön! Viidakon äänet kuulu niin kovaa, että olis melkein korvatulpille ollut käyttöä Siellä vuorella pyöriessä ja maisemia ziigaillessa muistu taas mieleen miksi matkustan
Parhaat mestat kyllä aina löytää kun ottaa vaan omat jalat alle, eikä orjallisesti noudata esim lonely planetin ohjeita :P Snadisti kyllä kuumotti kun siellä "vuorella" hengailin.. Viidakon äänet oli tosiaan huikeet ja kun ei yhtään tiennyt mitä sieltä voi tulla vastaan tai vaikka jostain puusta vois tippua jotain/joku niskaan. Ei onneks tullut mitään epämiellyttävää vastaan. Täällä Laosissa on myöskin edelleen helvetisti räjähtämättömiä pommeja ("uxoja") Vietnamin sodan jäljiltä, joten senkin takia kandee kelaa aika tarkkaan missä pyörii.
Oli jälleen tänään tarkotus lähteä tonne Si phan doneille päin, mutta en sitten näköjään vieläkään lähtenyt. Tuli toi sairaalakeikka ja olisin halunnut tietää mikä mua vaivaa, jos joku kerta vaivaa. No se ei selvinnyt vieläkään ja päätin eilen illalla, että vedän nyt noi tulehduskipulääkkeet ja antibiotit huiviin ja jos tän jälkeen oireet vielä palaa, niin sitten on pakko mennä johku kunnon lekuriin. Eli käytännössä varmaan mentävä thaikkuihin. Siellä pitäs olla hyvätasoiset sairaalat. Ellen sitten ole jo Kiinassa tms jos/kun oireet palaa. Noh katsotaan sitä sitten. Kieltämättä vituttaa ja huolestuttaa kun ei tiedä yhtään mistä on kysymys ja ei lekurissa käynnistäkään ollut mitään iloa. Huomenna lähen sitten aamusta joka tapauksessa Si phan donille ja toivotaan, että näiden lääkkeiden vetäminen nyt sitten tappais pöpöt ja loppuis tää sairasteleminen pikku hiljaa. Iho mulla on myös ollut huonossa kuosissa jo pitkään koska ei täältä saa kunnon rasvoja. Omat "kunnon rasvat" loppu jo aikoja sitten. Koko ajan on kädet ja jalat auki ja sekös on omiaan lisäämään kaiken maailman tautien ja infektioiden riskiä Varsinkin kun tropiikissa ollaan.
Eli huomenna sitten kohti Si phan donia ja jos terveys sallii ja mesta maittaa, niin hengaan siellä varmaan viikon pari. Jos alkaa taas terveys pragaamaan, niin sitten paukin takas tänne Pakseen ja lähden täältä Bangkokkiin. Täältä pääsee dösällä ja flygarilla sinne kyllä vissiin päivittäin. Mitä tossa asiaa vähän selvittelin.
Eilen yöllä oli aikamoinen myräkkä! Vettä tuli joskus aamuyöstä kuin Esterin isosta perseestä! Heräsin eka 05 aamulla kun kukot alko kiukumaan (siihen ei voi olla heräämättä) ja sitten puol tuntia myöhemmin kun sitä vettä tuli oikeen urakalla. Ei ookkaan vettä tullut pitkään aikaan missään missä oon ollut. Viimeks oli kunnon myräkkä kun olin Ko Changilla thaikuissa, ja sekin yöllä. Onneks muuten en tänään lähtenyt sinne Si phan donille, koska sitten mun olis just pitäny lähtee aikasin aamulla liikkeelle ja tuolla oli tosiaan aika kosteet oltavat :) Onni onnettomuudessa siis.
Noniih. Kyllähän sitä juttua taas tulikin! Jatketaan!
-Jussi from lao
- comments