Profile
Blog
Photos
Videos
Maanantaina (27.5) lähdettiin aamutoimien jälkeen taas kadonnutta aurinkoa metsästämään Zlatni Ratin rantsuun, tosin arska lähinnä tuntu vetävän pilveä koko iltapäivän. Itse Ratin rantaan ei edes menty, koska se oli "täynnä", eli ihmisiä oli varmaan 10 :D Täysin pilalla siis ;) Siitä kulmilta oma spotti etsittiin ja siellä muutama tunti levyteltiin, jonka jälkeen lähdettiin takaisin kämpille päin dallaamaan. Ratin rantsuun on matkaa pari kilsaa tost Bolin satamasta, jonka lähettyvillä mekin ollaan budjattu. Kämpille kun päästiin, niin yllättäen pilvet hävisi ja aurinko paistoi pilvettömältä taivaalta. Vedettiin meidän pihalle sitten välittömästi levyksi ja siinä 2-3 timmaa saatiin arskasta nauttia. Iltasella noukittiin kaupasta litran vinkkuflinda messiin ja sehän upposi kortin pelaamisen ohessa kuin kuivaan sieneen.
Lähdettiin raflaan vielä syömään ja jatkamaan iltaa. Vetästiin hyvät eväät huiviin ja siirryttiin naapuriraflaan, josta löytyi myös bilispöytä ja siinä pari paikallista kundia pelaamassa bilistä. Ne haasto sitten meidät matsiin ja mä "hieman" väritin tarinaa ja kerroin, että joo me ollaan suomen mestareita biliksessä :D Todellisuudessa en oo moneen vuoteen pelannut peliäkään, eikä Markokaan liikoja.
Matsi oli tasainen, mutta jollain juopon tuurilla me se sitten tietysti voitettiin :D Eihän tänne häviimään olla tultu. Matsin jälkeen kello tais olla about yksi yöllä, missään ei ollut oikeen enää ketään, tai mitään ja lähdettiin goisimaan. Eilen snadi kohmelo päällä lähdettiin taas Zlatni rattia kohden ja ilma oli totutun pilvinen, eikä lämpöäkään nyt paljoa yli kahtakymmentä ollut, jos sitäkään. Oma mesta sieltä taas etsittiin, jossa ei meidän lisäksi ollut kuin muutama nudisti ja siellä muutama timma makoiltiin.
Illalla käytiin taas hyvät lihamätöt vetämässä naamaan raflassa ja samalla selviteltiin miten täältä botskit kulkee Splittiin huomenna. Selviskin siinä sitten, että huomenna on joku pyhäpäivä, jonka vuoksi se yksi ja ainoa botski lähteekin vasta 13.30 aikoihin, sen normaalin 6.30 tms sijasta. No sehän sopii meille mainiosti! Eipä tarvii kukonlaulun aikoihin herätä.
Kämpille kun dallailtiin takaisin, niin törmättiin tän mestan pitäjään, joka halusi puolväkisin meille kakkua ja leivonnaisia tarjota. Otettiin toki eväät vastaan kun hän itse ne oli duunannut. Samalla se mukava täti kyseli, että koskas te muuten tänne tulitte ja meinaatteko kauan olla :) Ei se hirveetä stressiä oo muutenkaan meistä ottanut. Samantien kun ne leivonnaiset näin, niin totesin Markolle, että noissa on varmaan kilo pähkinää jokaisessa, joten saat vetää ihan rauhassa. Oon siis allerginen. Noh, toki siinä ennen nukkumaanmenoa piti sitten alkaa vielä ite niitä nuuhkimaan ja nälissäni kelasin, että tossa yhdessä leivonnaisessa ei varmaan oo pähkinää, joten tungin sen sitten turpaan suunnilleen kokonaisena :D Pari minuuttia myöhemmin olikin turpa tukossa ja mies sänkypotilaana :D Antihistamiinit naamaan ja muutaman tunnin tuskissani siinä pyörin, kunnes sain unta. Kannatti taas kokeille. Äskön Marko tossa ihmetteli, kun olin ehkä kaks minuuttia ollut makkarissa hiljaa, että mistäs nyt tuulee. Tuli sit kysymään, et kävitkö taas jääkaapilla tonkimassa niitä leivonnaisia vai nukahditko peräti, kun kummasti hiljeni :D No en kumpaakaan, kunhan vain lepäilin :) Eiköhän ton taas vähän aikaa muista.
Tänään aamusta oli pilvetön taivas, joten välittömästi aamuhommien jälkeen otettiin suunta taas kohti Zlatni rattia. Jengiä siellä oli varmasti ilmasta johtuen jo vähän enemmän ja ne "meidän" omat mestatkin oli "täynnä" nakkipellejä, joten ei viitsitty väkisin sekaan änkeä. Siellä jengi heilu tortut ja kukot paljaana :) Vedettiin sitten ihan tonne Zlatnin rantsuun levyksi ja useampi tunti siinä meni, kunnes taas alkoi pilviä puskemaan ja ei jaksettu enää siellä väkisin makoilla.
Varmistettiin vielä, että se meidän botski varmasti lähtee huomenna vasta 13.30 ja niinhän se kuulemma lähtee. Parempi lähteä, koska meillä on illalla lento Splitistä himaan. Splitissä keritään jokunen tunti heilumaan ja sitten iltalento himaan. Splitissä olis ollut kiva muutama päivä viettää, mutta ei tässä nyt näköjään taas kerinnyt :) Reissu oli kyllä jälleen mainio. Ilmoista ei voi sanoa samaa, mutta siihen asiaan nyt ei voi itse vaikuttaa. Seuraavat reissuläpät tuleekin näillä näkymin Aasian suunnalta maailman toiseksi suurimmasta saarivaltiosta ;)
-Jussi
- comments