Profile
Blog
Photos
Videos
Hello ello :)
SAA kom jeg endelig tilbage til civilisationen i en storby! Brisbane was wonderfull! Saa fed en by og overskuelig! Jeg ankom med bussen soendag d. 16. jan ved en 8 tiden og fandt mig til rette paa mit hostle og slappede lidt af. Da klokken blev 10 var jeg i seng. Jeg ku dog ikke forstaa hvorfor de resterende piger paa mit vaerelse blev ved med at snakke jo senere det blev, hvilket irriterede mig. Da klokken var over 1 om natten rejste jeg mig op og spurgte paa mit hoefligste engelsk om vi ik snart sku sove?? De kiggede paa mig undrende og sagde, jo jo slap dog af den er jo kun midnat. FLOT, det havde gaaet ret meget forbi mig at jeg er kommet ind i en ny tidszone. Saa jeg er nu ''kun'' 9 timer foran dk tid nu. Saa havde li et par dage, hvor jeg gik tidligt i seng og stod meget tidligt op :)
Mandag moedtes jeg med Alicia, som har fundet en laekker lejlighed hun lejer i en maanedstid, mens hun tjener lidt penge. Hun havde dog den sidste uges tid boet hos en veninde, som studerer i Brisbane (=Anne fra Finland) Hende og Alicia moedtes jeg saa med paa central station fordi Anne sku hente en veninde, der sku bo hos hende et par dage (Renee, fra Victoria, australien). Vi 4 toeser havde dermed en vildt hyggelig dag sammen! Anne koebte laekker mad som vi tilberedte i hendes ufattelige fede lejlighed! Hun refused dog at modtage penge for det! Bagefter stod den paa toesehyggeaften.
De er vildt soede og vi havde det ret sjovt sammen. Om aftenen tog Alicia og jeg tilbage mod byen (efter lige at have vaeret forbi Alicias laekre lejlighed = glaeder mig SAA meget til at faa min egen naar jeg kommer hjem). Anne og Alicia bor i udkanten af byen, saa vi tog tilbage til byen i en river-cat ned langs brisbane river, hvilket var en vildt fed maade at se byen paa. Hele byen var nemlig lyst op af lys og fik taget nogen gode billeder. Alicia sku nemlig hjem til sin nufundne aussie kaereste (nok den egentlig grund til at hun har valgt at bosaette sig lidt i byen hehe), som boede ik langt fra mit hostle :)
Tirsdag var min store kultur dag. Jeg stod op kl 8 og snoede mig gennem byen til Brisbanes store "kultur omraade", de havde nemlig samlet Queensland museum, Art Gallery, bibleotek og modern art i et omraade, saa man bare ku gaa fra det ene til det andet, hvilket var vildt smart :)
Saa jeg fik laert en masse om omraadets historie, hvilket var ret spaendene, spec. alt det om aboriginals. Vidste i fx at ordet "kangaroo" betyder "I dont know" hehe, for da de hvide kom til aussie spurgte de de indfoedte hvad det dyr hed og pegede paa the kangaroo, hvorefter den indfoedte svarede, det ved jeg ik :) Der er stadig mange byer, der har aboriginal navne :)
Gik derefter rundt med en meget aaben mund i the modern art gallery og sugede inspiration til mig, der var SAA mange flotte/sjove udstillinger! Blandt andet gik man ind i et sort rum, hvor der paa 3 af vaeggene var fladskaerme med tilhoerende mus til. Hvis man gik hen til den i midten var der et webcam attached, som tog billeder af en hvert sek, hvilket resulterede i en hel billedserie af en foran cameraet. Dette fik jeg en del tid til at gaa med hehe og tog nogn billeder :) Paa de to andre skaerme ku man saa se alle de andre mnsk, som havde vaeret foer mig og gaa frem og tilbage i billedeserien :) Paa den maa blev vi, tilskueren en del af kunstvaerket - cool :)
Der var ogsaa endnu et sort rum, hvor der var haengt 10 skaerme op, der viste 10 forskellige, MEGET forskellige type msnk. Der var i starten helt stille og de stod bar og kiggede lidt. Lige pludselig begynder de alle sammen at synge en michael jackson sang og danse til. Det var kun deres stemmer man ku hoere hvilket loed mere sjaeldent end koent, men ret sjovt :)
Fik en del timer til at gaa i det museum ;) Selve bygningen stod jeg ogsaa laenge og kiggede paa. Det sjovt, nu hvor jeg har sat mig fast paa at laeste til arkitekt kigger jeg ubevidst meget mere paa bygningerne i de byer jeg besoeger :)
Sluttede min kulturelle tur paa Queensland art gallery, hvorefter jeg moedtes med Alicia paa bibleoteket, hvor der var gratis internet :) Elsker at tjekke min mail, for der er stort set altid en derhjemme der har skrevet en soed email til mig, i dette tilfaelde var det min badmintonveninde Sofy der satte et stort smil paa mine laeber, med en dejlig email :)
Anne og Renee kom ogsaa og moedtes med os og sammen gik vi alle 4 hen til "south bank", hvor de har lavet et lille oase omraade langs floden. Saa man kan ligge i sandet og bade i en kaempe pool, som mere opfattes som en lille soe, omgivet af hoejhuse hehe.
Om aftenen tog jeg ud til toeserne til en slags housewarming af Alicias lejlighed. Blev total glad da jeg fandt carlsberg oel i den lokale bottleshop hehe. Da pigerne tog videre i byen matte jeg ta den sidste rivercat tilbage til mit hostle for ellers havde jeg ik en chance for rent faktisk at komme hjem igen + jeg havde en skypedate med jesper TIDLIGT om morgenen (irri med tidsforskellen..!)
Onsdag havde jeg egentlig planlagt med Renee og Alicia (Anne sku arbejde) at vi sku ud og sejle i kajakker paa floden, men var saa traet at jeg ik orkede det. I stedet faldt jeg i snak med en af pigerne paa mit hostle, Alexandra fra Schweiz, som var vildt soed og rejste ogsaa alene, saa da hun spurgte om jeg ik havde lyst til at gaa paa cafe og faa en kop kaffe var jeg med paa den! Vi sad 3 timer paa cafe og snakkede og viser sig at hendes kaereste er paa det schweizske (ka ik stave til det hehe) landshold og at hendes kaereste tit tog til dk for at traene. Og at en af de traenere hed Sune (hendes beskrivelse af ham kan kun vaere den sune, der er traener i bla hilleroed) Hun er selv meget kreativ og tegner og maler ogsaa! Resten af dagen gik vi rundt i Brisbane til bla. den botaniske have, hvilket vi fik meget sjov ud af (se billeder). Jeg som troede at traeer gror OPAD, naeae nej, her gror de ogsaa nedaf! Fra de oeverste grene gik der roedder ned fra, som med tiden gravede sig ned i jorden, hvilket gir et utrolig maerkeligt trae hehe.
Saa ogsaa et warmemorial, hvor der var opfoert statuer, der hver symboliserede en krig, som Australien har deltaget i..
Spiste os derefter prop maette i sushi til 20 kr (fair pris!) og gik hjem og slappede af paa hostlet der hed "chill backers" hehe.
Alexandra rejste torsdag morgen til Noosa, hvilket er mit naeste stop, saa vi aftalte at moedes der, naar jeg kom derop :)
Resten af dagen stod paa planlaegning og bookning af alle mulige ting. Saa jeg har nu booket mig et paar uger frem paa min bus samt faaet booket min fraser island safari tur, der foer bare var en opendated bookning. Saa er virkelig ved at vinde over min frygt for telefonopkald til folk jeg ik kender! for jeg faar sku ringet til gud og hver mand hernede for at faa det hele paa plads :)
Lige nu befinder jeg mig faktisk i Noosa, men det er en anden blog entry der kommer om et par dage naar jeg rejser videre ;)
Derfor vil jeg smutte igen (blev ogsaa en blogentry med en del indhold! hehe) Men ved nu at jeg uden tvivl er en citygirl! Byerne nordpaa vil nu fremover vaere mere "ferieparadis baseret" hehe
mange knus fra mig, der nu har 6 uger tilbage af min tur! - syns tiden hernede gaar utrolig hurtig!
- comments