Profile
Blog
Photos
Videos
Søndag den 4/5:
Vi startede dagen med at være på et deep dive, hvor vi var nede på 30 meter, og det var sindssygt sejt! Da vi kom ned i vandet, så vi straks en haj på 2 meter, så Emilie blev bange og skyndte sig at klamre sig til vores dykkerinstruktør Joe.
Efter lidt tid var der en lille haj, som hedder en remorahaj, som sugede sig til mig. Den blev ved med at svømme omkring min krop og var sindssygt irriterende, men heldigvis forsvandt den efter et stykke tid!
Man kunne faktisk ikke mærke særlig meget forskel på, vi var cirka 12 meter længere nede, end vi plejer.
Vi fik ellers at vide, man ville føle, man var fuld, så vi fik til opgave at skrive vores navn bagvendt under vandet, men det var heldigvis ikke så svært for mig - dog var det lidt sværere for Emilie og Cæcilie ;-)
Efter vores første dyk havde vi et surfaceinterval på et par timer, hvor vi fik frokost og nød solen et par timer.
Klokken 14 var vi ude at dykke igen, hvor vi øvede os i at tage billeder under vandet. Det var rigtig sjovt, og det fik tiden til at gå mega stærkt. På dette dyk så vi en masse flotte fisk og koraller :-)
Klokken 17 var Cæcilie, Emilie og jeg ude og se solnedgangen i nogle baderinge, og det var vildt fedt og hyggeligt! Vi sad og nød livet med enderne i vandet og en somersby hver, mmh :-)
Efter den lækre aftensmad sad vi nede i baren og så nogle af de andre lave nogle sjove konkurrencer.
- comments